Wyczyny Polskich Okrętów Wojennych

Atak wojsk niemieckich na Polskę, który nastąpił 1 września roku 1939 był szokiem dla wszystkich, ponieważ nie było nikogo, kto byłby na to przygotowany. Wszystkie polskie jednostki wojskowe znajdowały się akurat w fazie przezbrojenia i rozbudowy. Niektóre jednostki zostały dosłownie parę miesięcy wcześniej przeniesione na obszary Wielkiej Brytanii i tam były poddawane ćwiczeniom usprawniającym. W związku z tym wojsko polskie posiadało znikome zapasy broni, jednostek wodnych czy powietrznych. Jednak w trakcie działań wojennych Polska uzyskała od swoich zachodnich sojuszników sporo nowoczesnego sprzętu. Mimo słabego uzbrojenia, polska armia była całkiem nieźle wyszkolona i doświadczona np. polscy lotnicy biorący udział w licznych potyczkach na terenie Europy i Afryki. Podczas II wojny światowej wojsko polskie zostało podzielone na 3 zasadnicze formacje bojowe. Były to: Wojska Lądowe, Lotnictwo i Marynarka Wojenna.
Awatar użytkownika
asda
Posty: 168
Rejestracja: 03 sty 2011, 01:14

Wyczyny Polskich Okrętów Wojennych

Post autor: asda » 11 kwie 2011, 03:48

Jaki Polski okręt waszym zdaniem najbardziej wsławił się podczas II wś? Ja uważam, że był to ORP "Piorun" ponieważ on brał udział w pościgu za pancernikiem "Bismarck", a przeszedł do legendy za pojedynek artyleryjski z Biscmarckiem! Polski okręt trafił Bismarcka, a sam nie został trafiony - wymiana trwała około godziny - niesamowite, lecz prawdziwe ; )

Awatar użytkownika
karateka
Posty: 161
Rejestracja: 13 mar 2011, 05:42

Re: Wyczyny Polskich Okrętów Wojennych

Post autor: karateka » 11 kwie 2011, 03:49

Dwie bliźniacze łodzie podwodne, z polską załogą, które urzędowały na morzu Śródziemnym. Nazywane były chyba jako "Niebezpieczne bliźniaki" lub coś m/w - to chyba samo mówi za siebie.

Awatar użytkownika
asda
Posty: 168
Rejestracja: 03 sty 2011, 01:14

Re: Wyczyny Polskich Okrętów Wojennych

Post autor: asda » 11 kwie 2011, 03:49

Może nam przybliżysz co to za okręty i czy zatopił coś "lepszego"?

Awatar użytkownika
Hobbit
Posty: 113
Rejestracja: 14 gru 2010, 04:41

Re: Wyczyny Polskich Okrętów Wojennych

Post autor: Hobbit » 11 kwie 2011, 03:50

Myślę, że chodzi o okręty ORP "Dzik" i ORP "Sokół". Działając na Morzu Śródziemnym, zniszczyły wiele statków i okrętów włoskich oraz niemieckich, nieraz wdzierając się nawet do silnie strzeżonych baz. Otrzymano miano "Terrible twins" ("Straszne bliźniaki"). Myślę, że nieocenioną rolę w walkach na Atlantyku odegrały również okręty ORP "Wilk", który podczas jednego z patroli na Atlantyku, staranował i zatopił niemieckiego U-boota oraz ORP "Orzeł", który wsławił się min. zatopieniem transportowca "Rio de Janeiro".

Awatar użytkownika
mefisto
Posty: 89
Rejestracja: 14 mar 2011, 04:26

Re: Wyczyny Polskich Okrętów Wojennych

Post autor: mefisto » 11 kwie 2011, 03:51

Dzik i Sokół nie zniszczyły wielu statków i okrętów. Badania wykazały, że to raptem kilka jednostek. Mit o ilości zatopień rozpowszechnił Pertek, jednak w jego książkach wydawanych w latch 80/90 pojawiają się już korekty ilości zgłoszonych jednostek. Ja tutaj opierałbym się na danych Royal Navy. Kosiarz podchodził do tego tematu z większą rezerwą. Wilk staranował holenderski okręt podwodny O-21 (chyba nie pomyliłem numeru - sprawdzę jescze)i nie na Atlantyku, ale na Morzu Północnym.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Wojsko, technika i uzbrojenie”