Szwedzki dyplomata zamordowany z powodu… wiedzy o Katyniu?

1 września 1939 roku Niemcy haniebnie zaatakowali Polskę. Polacy stanęli do nierównej, heroicznej walki o stawkę większą niż życie - niepodległość. Z "pomocą" Polsce przyszły zachodnie mocarstwa. Efekty tej pomocy odczuwamy do dziś.
Husarz
Posty: 803
https://www.artistsworkshop.eu/meble-kuchenne-na-wymiar-warszawa-gdzie-zamowic/
Rejestracja: 31 paź 2010, 04:37

Szwedzki dyplomata zamordowany z powodu… wiedzy o Katyniu?

Post autor: Husarz »

Autor: Rafał Kuzak | Data publikacji: 25 sierpnia 2011


Raoul Wallenberg. Kolejna ofiara Zbrodni Katyńskiej?Raoul Wallenberg podczas wojny pomógł uratować życie stu tysięcy węgierskich Żydów. Myliłby się jednak każdy myślący, że otrzymał za to zasłużoną nagrodę. Po wkroczeniu na Węgry Sowieci uwięzili go i wywieźli do ZSRR, gdzie słuch po nim zaginął. Wiele wskazuje na to, że wcale nie chodziło o rzekome szpiegostwo, lecz wiedzę Wallenberga na temat Zbrodni Katyńskiej.
Właśnie taką tezę węgierskiego historyka Christiana Ungvaryego przywołuje w swej najnowszej książce „Misja Wallenberga. Pojedynek z Eichmannem o życie 100 000 Żydów” Alex Kershaw. Oczywiście pojawia się pytanie w jaki sposób szwedzki dyplomata przebywający w 1944 roku na Węgrzech, miałby wejść w posiadanie informacji o wydarzeniach rozgrywających się ponad cztery lata wcześniej, daleko na północnym wschodzie.
Niewygodny świadek
Kluczowa okazuje się tutaj postać węgierskiego biegłego medycyny sądowej oraz kryminologa prof. Ferenca Orsósa. Był on jednym z dwunastu lekarzy wchodzących w skład Międzynarodowej Komisji Lekarskiej, która wiosną 1943 roku udała się do Katynia, aby na miejscu przeprowadzić sekcje zwłok zamordowanych tam polskich oficerów. Po przeprowadzonej ekshumacji prof. Orsós wysłał do Budapesztu szczegółowe sprawozdanie oraz inne dowody zbrodni (m.in. czaszkę jednego z zamordowanych oficerów). Bezsprzecznie wskazywały one na NKWD jako sprawcę mordu, i jako niezwykle cenne zostały zdeponowane w skarbu Głównego Węgierskiego Banku Kredytowego. Znajdowały się tam aż do chwili wkroczenia Sowietów, którzy zabrali je wraz z prywatnym archiwum profesora do Moskwy. Samego zaś Orsósa poszukiwała od lutego 1945 roku specjalna jednostka NKWD, jako rzekomego zbrodniarza wojennego. Na szczęście bezskutecznie, gdyż przebywał on już w tym czasie w Szwajcarii.
Właśnie ze zgromadzonymi przez profesora materiałami miał się zapoznać w trakcie swej misji na Węgrzech Raoul Wallenberg, stając się tym samym niemalże świadkiem zbrodni ludobójstwa dokonanej przez Sowietów wiosną 1940 roku. Dowodem na poparcie takiego wyjaśnienia może być m.in. fakt, że Rosjanie ścigali także inne osoby, które poznały ich wstydliwy sekret.
Artykuł powstał w oparciu o książkę Alexa Kershawa pt. "Misja Wallenberga. Pojedynek z Eichmannem o życie 100 000 Żydów" (Znak Literanova, 2011).
Artykuł powstał w oparciu o książkę Alexa Kershawa pt. "Misja Wallenberga. Pojedynek z Eichmannem o życie 100 000 Żydów" (Znak Literanova, 2011).
Znajomość dokumentów Orsósa przypłacił życiem kapitan lotnictwa Zoltán Miko, który odegrał znaczącą rolę w węgierskim ruchu oporu oraz ratowaniu tamtejszych Żydów. Został on rozstrzelany 15 sierpnia 1945 r., zaś jego zastępcę Vilmosa Bondora podczas przesłuchań ciągle pytano czy wie coś na temat bliżej nieokreślonych dokumentów. Metoda uporczywego zaprzeczania ocaliła mu życie. Otrzymał wyrok „jedynie” dwudziestu pięciu lat więzienia. Również ksiądz Béla Varga – w 1945 roku przewodniczący Zgromadzenia Narodowego Węgier – znał prawdę. Egzekucji uniknął tyle dlatego, że tłumacz (nota bene sowiecki pułkownik) ostrzegł go, aby na wszelkie pytania o Katyń odpowiadał, że nic nie wie.
Zastanawiająca postawa aliantów
Do myślenia daje również postawa przywódców Zjednoczonego Królestwa oraz Stanów Zjednoczonych. Wykazali oni zaskakująco mało zainteresowania losami człowieka, który ocalił dziesiątki tysięcy istnień ludzkich. Czyżby dla świętego spokoju woleli nie domagać się zwolnienia kogoś, kto mógł zaświadczyć co wydarzyło się w lesie katyńskim? A byłoby to świadectwo prawdziwego bohatera, który niejednokrotnie z narażenie własnego życia ratował innych. Niestety prawdopodobnie jeszcze długo – o ile w ogóle – nie poznamy prawdy o tym, jaki los spotkał Raoula Wallenberga i czy faktycznie mógł on swą relacją przeciwstawić się tak zwanemu kłamstwu katyńskiemu.
Źródła:
Podstawowe:
Alex Kershaw, Misja Wallenberga. Pojedynek z Eichmannem o życie 100 000 Żydów, Kraków 2011.
Uzupełniające:
István Kovács, Piłsudski… Katyň… Solidarita… Klíčové pojmy polských dějin 20. století, Brno 2010.
Andrzej Przewoźnik, Jolanta Adamska, Katyń. Zbrodnia prawda pamięć, Warszawa 2010.
ODPOWIEDZ

Wróć do „II Wojna Światowa ogólnie”