Obóz na wyspie Bute w Szkocji

1 września 1939 roku Niemcy haniebnie zaatakowali Polskę. Polacy stanęli do nierównej, heroicznej walki o stawkę większą niż życie - niepodległość. Z "pomocą" Polsce przyszły zachodnie mocarstwa. Efekty tej pomocy odczuwamy do dziś.
golec115
Moderator
Posty: 243
https://www.artistsworkshop.eu/meble-kuchenne-na-wymiar-warszawa-gdzie-zamowic/
Rejestracja: 09 kwie 2011, 08:57
Lokalizacja: Sępólno Kraj.

Re: Obóz na wyspie Bute w Szkocji

Post autor: golec115 »

Artur Rogóż pisze:Otóż w opracowaniach spotkałem się, że obóz założony został w Tighnabruaih. Tylko, że ani las ani miejscowość o tej nazwie nie znajdują się bezpośrednio na wyspie Bute. Miejscowość i las są po drugiej stronie brzegu na stałym lądzie.
A ówczesna mapy obejmujące te tereny ? Powinny wyjaśnić spór.
Artur Rogóż
Administrator
Posty: 4635
Rejestracja: 24 maja 2010, 04:01
Kontakt:

Re: Obóz na wyspie Bute w Szkocji

Post autor: Artur Rogóż »

golec115 pisze:
Artur Rogóż pisze:Otóż w opracowaniach spotkałem się, że obóz założony został w Tighnabruaih. Tylko, że ani las ani miejscowość o tej nazwie nie znajdują się bezpośrednio na wyspie Bute. Miejscowość i las są po drugiej stronie brzegu na stałym lądzie.
A ówczesna mapy obejmujące te tereny ? Powinny wyjaśnić spór.
Na starych mapach jest tak jak na nowych ;-) W dodatku znam te tereny, ponieważ mieszkam od prawie 8 lat. Również rzekome złe traktowanie polskich oficerów nie pokrywa się z prawdą. Często byli zakwaterowani w dobrych domach. Miałem kontakt z jedną panią, która umawiała się z jednym z oficerów(tak przy okazji, jak tam mieszkała u niej). Pisała również (miałem z nią kontakt listowny, ponieważ już nie mieszka na Bute), że znała mnóstwo Polaków i to oficerów wysokich rangą. Nie mam teraz przy sobie jej listów - części nazwisk nie rozszyfrowałem, ale pisała również o człowieku, który był szefem wywiadu wojskowego do wybuchu wojny.
Chciałem drążyć temat, ale czasu nie starcza.
Podobnie jak jeden z historyków - badaczy oznajmił, że na wyspie nie a śladu po Polakach (chodziło mu o cmentarze). Troszkę się nie przyłożył, bo polscy oficerowie, spoczywają na największym i już zabytkowym cmentarzu na wsypie Bute. Mają ładne zadbane pomniki, widać je na powyższych zdjęciach. Są tam jeszcze brytyjscy żołnierze. Więc nie wiem o co chodziło temu historykowi o jakimś zatarciu pobytu Polaków na wyspie. Jak narzekali, później w książkach, to pewnie z nudów robili sobie przykrości.
Acha polscy oficerowie organizowali koncerty charytatywne, na zbiórkę dla dzieci z Polski.
Kazik36
Posty: 338
Rejestracja: 22 lut 2011, 06:05

Re: Obóz na wyspie Bute w Szkocji

Post autor: Kazik36 »

Sprwadzalem w necie na google map i nie widze, aby ta miejscowosc byla na tej wyspie. Moze masz racje, ze komus sie pomylilo, albo oboz byl poza wyspa.
Husarz
Posty: 803
Rejestracja: 31 paź 2010, 04:37

Re: Obóz na wyspie Bute w Szkocji

Post autor: Husarz »

Tutaj możecie rozwiać swoje wątpliwości:
http://www.old-maps.co.uk
ODPOWIEDZ

Wróć do „II Wojna Światowa ogólnie”