Odznaczenia pamiątkowe za Kampanię Wrześniową

1 września 1939 roku Niemcy haniebnie zaatakowali Polskę. Polacy stanęli do nierównej, heroicznej walki o stawkę większą niż życie - niepodległość. Z "pomocą" Polsce przyszły zachodnie mocarstwa. Efekty tej pomocy odczuwamy do dziś.
Kazik36
Posty: 338
https://www.artistsworkshop.eu/meble-kuchenne-na-wymiar-warszawa-gdzie-zamowic/
Rejestracja: 22 lut 2011, 06:05

Odznaczenia pamiątkowe za Kampanię Wrześniową

Post autor: Kazik36 »

Witam

Ostatnio zajmowałem się biografiami dwóch żołnierzy PSZ pod dowództwem brytyjskim. Pierwszy był lotnikiem i poległ w 1942 r. w trakcie bombardowania Bremy. Drugi natomiast był żołnierzem 10. Pułku Strzelców Konnych i razem z tą formacją przeszedł cały szlak wojenny tj. od września 1939 r. do maja 1945 r. Zmarł w USA w latach 90-tych. Według dokumentów jakie rodzina otrzymała kilka lat temu z brytyjskiego Ministry of Defence wynika, że oboje za kampanie na obczyźnie otrzymali brytyjskie odznaczenia tj. lotnik: „1939-1935 Star”,” Air Crew Europe Star”, „War Medal” (wszystkie trzy odznaczenia przesłano rodzinie w 1999 r.) , a strzelec konny: „France and Germany Star”, ”War Medal”, „ Defence Medal” (odebrał osobiście w 1949 r.) . Z tych samych dokumentów wynika, że oboje walczyli też w kampanii wrześniowej i nie otrzymali za nią żadnych odznaczeń.

W związku z tym, że wraz z końcem lat 90-tych zaprzestano wydawania odznaczeń pamiątkowych za kampanie wrześniową, mam pytanie: czy żołnierzom tym przysługuje prawo do: Krzyża kampanii wrześniowej i Medalu za udział w wojnie obronnej?

Bo gdyby żyli i osobiście się o nie postarali w latach 90 –tych to by je z całą pewnością dostali.

Podobnie wygląda sprawa z ofiarami mordu katyńskiego: rodziny niektórych oficerów i policjantów w latach 90-tych otrzymały te odznaczenia (były to zazwyczaj rodziny zrzeszone w „Rodzinie Katyńskiej”), natomiast potomkowie polskich oficerów i policjantów, którzy się o tego typu odznaczenia nie starali, to takowych nie otrzymali, a obecnie jest to już niemożliwe.

Podsumowując: czy omawiając losy owych żołnierzy i policjantów mam prawo stwierdzić , że przysługiwało im prawo do Krzyża kampanii wrześniowej i Medalu za udział w wojnie obronnej?
Co o tym sądzicie?

pozdrawiam
MarcinP
Posty: 152
Rejestracja: 08 gru 2010, 07:24

Re: Odznaczenia pamiątkowe za Kampanię Wrześniową

Post autor: MarcinP »

Jestem tematem osobiście zainteresowany tematem, nie powiem jednak, że go zgłębiłem absolutnie, ale sprawa wygląda tak, że jeżeli nie żołnierze września nie otrzymali oznaczeń, do których mieli prawo do lat 90 - tych to już ich nie otrzymają. Jest jednak pewna niejednoznaczność, którą zgłębiam - na razie bez efektów, niestety. Uważam bowiem, że jeżeli mój dziadek pośmiertnie mógł otrzymać honorowy War Medal, to tym bardziej "przysługuje" mu za Kampanię Wrześniową i Za Warszawę. Przed 1989 ich nie otrzymał, gdyż jako byłego żołnierza PSZ i armii brytyjskiej nie traktowano go najlepiej.
Wydaje mi się również, że w wypadku odznaczeń brytyjskich nadawane były automatycznie, o ile udowodniono odsłużenie w armii brytyjskiej min. 28 dni, a polskie oznaczenia były nadawane na wniosek organizacji kombatanckich, Rady Państwa itp. Trudno zatem mówić, że "należały" się wszystkim żołnierzom września.
W każdym razie napisałem pismo do Związku i czekam.
ODPOWIEDZ

Wróć do „II Wojna Światowa ogólnie”