Złoto NBP w 1939 Roku !

1 września 1939 roku Niemcy haniebnie zaatakowali Polskę. Polacy stanęli do nierównej, heroicznej walki o stawkę większą niż życie - niepodległość. Z "pomocą" Polsce przyszły zachodnie mocarstwa. Efekty tej pomocy odczuwamy do dziś.
Kazik36
Posty: 338
https://www.artistsworkshop.eu/meble-kuchenne-na-wymiar-warszawa-gdzie-zamowic/
Rejestracja: 22 lut 2011, 06:05

Złoto NBP w 1939 Roku !

Post autor: Kazik36 »

No właśnie co się stało z tymi rezerwami rządowymi ?
Ja znam taka wersje:
Do 7 wrzesnia wywieziono calosc zlota z Polski pograzonej wojna i tak przez Rumunie transport trafił do Constancji, tam zaladowany na statki handlowe eskortowane przez niszczyciele francuskiej floty ... poplynal do Algerii ...
No i co dalej ???????? Rok 1940, inwazja III Rzeszy na Francje, kapitulacja w czerwcu, powstaje kolaboracyjny rzad Vichy, zlota jak nie ma tak nie ma ...
Tworzacy sie na nowo rzad w w Wielkiej Brytani bezskutecznie probuje wynegocjonowac jakiekolwiek propozycjie (po zniszczeniu floty bylej Francji wtedy obecnej w Marokku) rozmowy nie maja sensu ... Rok 1945: powstaje Ludowa Polska, zlota jak nie ma tak nie ma ... Moze jestem zbyt mlody ale ja nic wiecej na ten temat juz nie slyszlaem. Moze ktos z Was wie cos wiecej na ten temat ?
Hobbit
Posty: 112
Rejestracja: 14 gru 2010, 04:41

Re: Złoto NBP w 1939 Roku !

Post autor: Hobbit »

Rzecz w tym, ze złoto jest. Przesłanie do Polski załatwił gen. Tatar, skarb "złoty" wyparował, jak sie nim zainteresowały władze PRL, skarb "srebrny" można znaleźć po muzeach
Kazik36
Posty: 338
Rejestracja: 22 lut 2011, 06:05

Re: Złoto NBP w 1939 Roku !

Post autor: Kazik36 »

A kiedy to było ???? "Przesłanie do polski załatwił gen. Tatar"
Możesz podać jakąś datę??? poszperam w książkach ........
Hobbit
Posty: 112
Rejestracja: 14 gru 2010, 04:41

Re: Złoto NBP w 1939 Roku !

Post autor: Hobbit »

Wiem, że po wojnie, ale dokładnej daty nie pamiętam. Wiem, że tu www.drugawojnaswiatowa.org/forum była ta sprawa wspominana i omawiana przez gościa o nicku Fredd, a w którym dziale to Ci nie powiem, musisz sam poszukać.
Adambik
Posty: 497
Rejestracja: 24 lis 2010, 22:41

Re: Złoto NBP w 1939 Roku !

Post autor: Adambik »

W wielkim skrócie możesz przeczytać w:
Jerzy Poksiński, TUN. Represje wobec oficerów Wojska Polskiego w latach 1949 - 1956, Warszawa 1992
ODPOWIEDZ

Wróć do „II Wojna Światowa ogólnie”