Lotnisko w Dęblinie

1 września 1939 roku Niemcy haniebnie zaatakowali Polskę. Polacy stanęli do nierównej, heroicznej walki o stawkę większą niż życie - niepodległość. Z "pomocą" Polsce przyszły zachodnie mocarstwa. Efekty tej pomocy odczuwamy do dziś.
asda
Posty: 167
https://www.artistsworkshop.eu/meble-kuchenne-na-wymiar-warszawa-gdzie-zamowic/
Rejestracja: 03 sty 2011, 01:14

Lotnisko w Dęblinie

Post autor: asda »

Witam

Natrafiłem ostatnio na takie zdjęcie lotniska w Dęblinie:

Obrazek

Niezmiernie mnie to ucieszyło, bo fotografii lotniska dęblińskiego jest stosunkowo mało. Problem w tym, że nie mogę nijak tej fotki do Dęblina dopasować. Początkowo byłem święcie przekonany, że widać na niej za hangarami lotniczymi komendę garnizonu, obok zespół pałacowy, w tle drogę na Masów. Jest jednak kilka zastrzeżeń. Otóż pałac wygląda zupełnie nie tak, jak powinien. Przede wszystkim stoją przed nim jakieś cztery bliźniacze budynki, które w rzeczywistości nie istnieją. Mógłbym uznać, że były takowe przed wojną, gdyby nie to, że nic podobnego na żadnej fotografii wcześniej nie widziałem. Na powyższym zdjęciu nie widać też żadnego ogrodzenia z bramą wokół pałacu, a tymczasem powinno być. Zdecydowanie za mała jest również powierzchnia parku, który powinien rozciągać się także w tym miejscu, w którym na zdjęciu widać jakiś bardzo długi biały budynek. W głębi, po lewej, są jakieś białe kamienice czy bloki. Problem w tym, że w ogóle takiego miejsca nie kojarzę. Gdyby w środku rzeczywiście był pałac, to w miejscu owych budynków powinno się znajdować osiedle garnizonowe. Kłopot w tym, że owo osiedle powstało dopiero po wojnie. Próbowałem dopasować to zdjęcie do innej strony lotniska, ale wtedy jeszcze mniej pasuje. W głębi powinno być widoczne miasto, a nie jakaś polna droga. Budynek widoczny do połowy (z prawej strony) wygląda wypisz wymaluj jak komenda dęblińskiego garnizonu, ale w takim razie powinien być w innym miejscu. No i... zgłupiałem.
Pytanie brzmi: czy to faktycznie jest Dęblin? A jeśli tak, to czy ktoś jest w stanie rozpoznać któreś z budynków?
Dodam, że fotografia została ponoć zrobiona w roku 1939, wkrótce po zakończeniu kampanii. Na zdjęciu są widoczne jeszcze zniszczenia po bombardowaniach.
naiwniak
Posty: 97
Rejestracja: 04 gru 2010, 17:47

Re: Lotnisko w Dęblinie

Post autor: naiwniak »

TAK to jest lotnisko w Dęblinie.
Husarz
Posty: 803
Rejestracja: 31 paź 2010, 04:37

Re: Lotnisko w Dęblinie

Post autor: Husarz »

Tez potwierdzam.
ODPOWIEDZ

Wróć do „II Wojna Światowa ogólnie”