Snajperzy

1 września 1939 roku Niemcy haniebnie zaatakowali Polskę. Polacy stanęli do nierównej, heroicznej walki o stawkę większą niż życie - niepodległość. Z "pomocą" Polsce przyszły zachodnie mocarstwa. Efekty tej pomocy odczuwamy do dziś.
asda
Posty: 167
https://www.artistsworkshop.eu/meble-kuchenne-na-wymiar-warszawa-gdzie-zamowic/
Rejestracja: 03 sty 2011, 01:14

Snajperzy

Post autor: asda »

Czy słyszeliście coś o polskich snajperach w czasach Drugiej Wojny Światowej, najbardziej interesuje mnie okres Kampanii Wrześniowej, ale jeśli coś wiecie o polskich snajperach z późniejszych lat wojny to też piszcie.
Czy wiecie coś o liczbie ubitych wrogów jaką poszczególni z nich mieli na koncie?
naiwniak
Posty: 97
Rejestracja: 04 gru 2010, 17:47

Re: Snajperzy

Post autor: naiwniak »

W kampanii polskiej WP nie używało snajperów, mimo ze było kilkaset sztuk karabinów z możliwoscią montażu celownika jak i samych celowników (głównie niemieckich).
historyk
Posty: 331
Rejestracja: 19 lis 2010, 20:35

Re: Snajperzy

Post autor: historyk »

Ale hełm dla nich już przygotowywano czyli wzmocnioną wersję wz.31
Kazik36
Posty: 338
Rejestracja: 22 lut 2011, 06:05

Re: Snajperzy

Post autor: Kazik36 »

Poza tym koledze chodzi chyba także o osiągnięcia polskich strzelców wyborowych.A należy przyjąć iż tacy byli w przedwrześniowym WP. Bo w końcu są relacje z zajęć poligonowych, kiedy to badano poszczególne typy karabinów i celowników optycznych. Nie możemy więc kategorycznie odrzucić(qrak) późniejszej potencjalnej działalności tych wybranych żołnierzy w kampanii wrześniowej.Ja niestety osobiście nie pamiętam żadnego konkretnego źródła które mówiło by o działalności takich żołnierzy.Choć gdzieś w zakamarkach pamięci pamiętam przypadek kiedy to jeden z żołnierzy poprosił dowódce o pozwolenie pozostania w opuszczanym właśnie rejonie "gdyż są to jego ziemie rodzinne i nie chce ich opuszczać" , a oddział i tak nie może się wycofać bez osłony.Dowódca tego oddziału(plutonu?), zezwolił. Żołnierz zajął pozycję na dachu jednego z domów i osłaniał ogniem swego karabinu.Odejście oddziału.Do chwili zajęcia budynku"uzbierał kilkunastu Niemców. Zginął od wybuchu wiązki granatów.
ZAZNACZAM NIE PAMIĘTAM GDZIE TO PRZECZYTAŁEM ALE WYDAJE MI SIE IŻ DOTYCZYŁO TO OKOLICZNOŚCI WYCOFANIA ODDZIAŁÓW WIELKOPOLSKICH.
Poza tym działali także strzelcy wyborowi w Powstaniu warszawskim. Bodajże nawet Kirchmayer Jerzy podawał na podstawie niemieckiego dokumentu iż wśród rannych i zabitych niemców jest wyjątkowo durzo postrzałów w głowę.
MichałK
Posty: 117
Rejestracja: 27 gru 2010, 18:14

Re: Snajperzy

Post autor: MichałK »

W książce Davida Irvinga - "Wojna Hitlera", w części dotyczącej działań w wojnie z Polską, jest wzmianka o polskich snajperach (wg relacji strony niemieckiej). Ulokowali się oni na drzewach, celnie rażąc jedną z niemieckich kompanii. Zabili min. jej dowódcę, jakiegoś kapitana. Snajperzy zyskali podziw za odwagę. Jednak po złamaniu naszego oporu, ci których schwytano, zostali rozstrzelani.
MichałK
Posty: 117
Rejestracja: 27 gru 2010, 18:14

Re: Snajperzy

Post autor: MichałK »

Odnośnie tego co napisałem wcześniej - chodziło o bój, a następnie masakrę (wybito ok 300 naszych) pod Ciepielowem. Zastrzelony kapitan zwał się Lewinsky. A teraz:
JEDNO ZASADNICZE PYTANIE - CZY SNAJPER KONIECZNIE MUSI MIEĆ SPECJALNY KARABIN Z LUNETKĄ, ABY UZYSKAĆ MIANO SNAJPERA?
asda
Posty: 167
Rejestracja: 03 sty 2011, 01:14

Re: Snajperzy

Post autor: asda »

A czy byli jacyś znani polscy snajperzy i strzelcy wyborowi na frontach zachodnim, wschodnim, afrykańskim, oraz włoskim?
Adambik
Posty: 497
Rejestracja: 24 lis 2010, 22:41

Re: Snajperzy

Post autor: Adambik »

Mirosław Derecki w książce "Na ścieżkach polskich komandosów" wymienia dwóch żołnierzy - strzelców wyborowych z POLSKIEJ SAMODZIELNEJ KOMPANII COMMANDO są to: st.strz.Zenon Kaszubski i st.strz.Leopold Licht. Jednak nie ma informacji co do liczby zastrzelonych przez nich wrogów.
Hobbit
Posty: 112
Rejestracja: 14 gru 2010, 04:41

Re: Snajperzy

Post autor: Hobbit »

W książce pt" Wspomnienia żołnierza" Guderiana, wspomina on jak jakiś polski snajper, celnym strzałem zabił jego adiutanta (jak dobrze pamiętam)podpułkownika.
Husarz
Posty: 803
Rejestracja: 31 paź 2010, 04:37

Re: Snajperzy

Post autor: Husarz »

Snajper a strzelec wyborowy to zupełnie dwie inne fuchy. Mają zupełnie inne zadania na polu walki. W Wojsku Polskim nie było snajperów. Byli na etacie drużyny strzelcy wyborowi
ODPOWIEDZ

Wróć do „II Wojna Światowa ogólnie”