Nowa książka więźnia z lat 50-tych XX w.

Za początek Polski Ludowej uznaje się ogłoszenie manifestu PKWN 22 lipca 1944 roku. Od tego czasu rozpoczyna się budowa ustroju opartego na przyjaźni z ZSRR i szybkie przechwytywanie władzy na rzecz działaczy komunistycznych. W roku 1952 państwo zmienia nazwę na Polską Rzeczpospolitą Ludową.
jacek20600
Posty: 6
https://www.artistsworkshop.eu/meble-kuchenne-na-wymiar-warszawa-gdzie-zamowic/
Rejestracja: 11 sie 2014, 22:59

Nowa książka więźnia z lat 50-tych XX w.

Post autor: jacek20600 »

Autobiografia byłego żołnierza Kedywu AK i uczestnika Powstania. Książka ma osiem rozdziałów. Poza wcześniej wymienionym okresem główna część wspomnień dotyczy ciężkiego śledztwa, "procesu sądowego", odbywaniu kary w kilku więzieniach i Ośrodkach Pracy Przymusowej. Brutalne śledztwo i pobyt w oddziałach dla więźniów szczególnie niebezpiecznych może zaskakiwać nawet obeznanych w temacie. W książce dokładnie opisane są metody śledcze, warunki odbywania kary, historie bardzo wielu więźniów, z którymi zetknął się autor. Tematyka wspomnień, ich szczegółowość i autentyczność czyni tę książkę wyjątkową na rynku.
Zaletą książki jest jej staranne wydanie, dopracowanie w szczegółach, wartka akcja, mnóstwo fotografii (także unikalnych z archiwów oraz z wielu miejsc, w których przebywał autor, a do których jest ograniczony dostęp np. wnętrza więzień, kopalnia węgla, kamieniołomy, Informacja Wojskowa w Warszawie i we Wrocławiu), ilustracje znanego rysownika, ale najważniejsze jest to, że wciąga, po prostu ją się czyta.
Autor zaczął spisywać wspomnienia w 1962 r. Dzięki temu precyzyjnie i szczegółowo odtworzył niedawne przeżycia. Liczne maszynopisy i rękopisy autora były kompletowane i opracowywane przez ponad siedem lat, zanim ukazały się w druku.
Książka przeznaczona jest dla dorosłych i młodzieży.
Strona_tytułowa PNG 116 kB.jpg
Strona_tytułowa PNG 116 kB.jpg (116.9 KiB) Przejrzano 4688 razy
Załączniki
Strona_ostatnia PNG 88kB.jpg
Strona_ostatnia PNG 88kB.jpg (87.69 KiB) Przejrzano 4688 razy
jacek20600
Posty: 6
Rejestracja: 11 sie 2014, 22:59

Re: Nowa książka więźnia z lat 50-tych XX w.

Post autor: jacek20600 »

Fragment z książki "Urodzony 22 lipca":

"W pokoju przybywało funkcjonariuszy a temperatura przesłuchania rosła. Wrzeszczeli i obrzucali mnie obelgami aż wreszcie jeden z nich wymierzył mi cios w głowę, po którym spadłem z krzesła. Leżąc czekałem na dalsze uderzenia i kopanie, ale kazali mi się podnieść. Wstając spojrzałem po tych nienawiścią wykrzywionych twarzach i powiedziałem:
- To pewnie nagroda za Powstanie?"

(Fragment rozdziału „Cyryla i Metodego”)
Gerwaz
Posty: 1
Rejestracja: 27 sie 2014, 13:20

Re: Nowa książka więźnia z lat 50-tych XX w.

Post autor: Gerwaz »

Książka warta przeczytania.

________________
Gustowne gorsety
jacek20600
Posty: 6
Rejestracja: 11 sie 2014, 22:59

Re: Nowa książka więźnia z lat 50-tych XX w.

Post autor: jacek20600 »

Chciałbym przytoczyć coś o "raju", w który, jak się okazuje, niektórzy wówczas wierzyli, a jego osiągnięcia oczekiwali w nieodległej przyszłości:
"- Ty jesteś człowiekiem wierzącym. No i co wiara dała ludziom? Nic. Przez dwa tysiące lat – nic. Ludzie nadal oszukują, kradną, mordują... W ciągu niewielu lat, jeszcze ty sam się o tym przekonasz, dokonamy tego z człowiekiem, czego wam, wierzącym w Boga nie udało się przez tysiąc lat! Powiem ci coś więcej... My nawet z ciebie zrobimy człowieka!
Przed moimi oczami rysował wizję socjalistycznego raju. Czego tam nie było? Roboty, automaty, szklane domy, sklepy, w których nie płaciło się za towar, ludzie-anioły.
- Kościołów nie będzie, księży też. Oni ogłupiają masy.

(W. Klempisz "Urodzony 22 lipca", fragment rozdziału „Wrocław – Zarząd Informacji Nr 4”)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wprowadzenie demokracji ludowej 1945-1956”