Tematy filmowe, soundtracki czyli...

Polityka partii komunistycznej wiązała się z przeświadczeniem o potrzebie dynamicznej industrializacji kraju. To zaś nieuchronnie prowadziło do przemian społecznych, wywyższenia osób pracujących fizycznie, zmian w samej mentalności ludzkiej. System ten jednak obarczony był wadą, szybko okazało się, że prowadzi do częstych kryzysów i sprzeciwu społecznego.
Kazik36
Posty: 338
https://www.artistsworkshop.eu/meble-kuchenne-na-wymiar-warszawa-gdzie-zamowic/
Rejestracja: 22 lut 2011, 06:05

Tematy filmowe, soundtracki czyli...

Post autor: Kazik36 »

... kto i jaką muzykę do filmów pisał i jak to z nią bywało....
kinematografia, ta duża i ta mała to temat już istniejący. Gdzieś jest. Co ciekawe, zwykle w ocenie tego co się podoba a co nie pomijamy, lub nie zauważamy tego co jest w tle : muzyki, piosenek związanych z filmem, fragmentów i tak dalej. Dziś owa muzyka jest jakby nieco zapomniana, choć "Deszcze niespokojne" do dziś gros z nas zna i umie zanucić, wyobrażając sobie pierwsze sceny z odcinka... Mało kto wie, że słowa napisała Osiecka... daleko nie szukać: Janosik, Stawka większa niż życie... Ba w Zmiennikach palce maczał duet Janczarski / Gintrowski... Jeden pisał drugi śpiewał...
Jak to z tą muzyką bywało? Za co ją lubimy, dlaczego tak a nie inaczej oceniamy, kto odcisnął na niej swe piętno...
karateka
Posty: 161
Rejestracja: 13 mar 2011, 05:42

Re: Tematy filmowe, soundtracki czyli...

Post autor: karateka »

Klasą są H. Zimmer i tytan E. Morricone, nieźle spisał się William Axt w "Greed".
A za mną na ogół chodzą dźwięki z produkcji Tarantino...
Kazik36
Posty: 338
Rejestracja: 22 lut 2011, 06:05

Re: Tematy filmowe, soundtracki czyli...

Post autor: Kazik36 »

wiem o tym, tylko gdzie w Polsce są takie nasze małe Morricony, Axty i inne? Może jest to muzyka Matuszkiewicza ze Stawki? A może 07 zgłoś się - Korzyńskiego i Korcza do spółki, a może Gintrowski - któy jest autorem do Zmienników? Przy okazji kilku piosenek w serialu? Kilka filmów, seriali - same gwiazdy, niemal pierwszej lub pierwszej wielkości... By dorzucić jeszcze Kilara, tego Kilara -> Przygody Pana Michała...
karateka
Posty: 161
Rejestracja: 13 mar 2011, 05:42

Re: Tematy filmowe, soundtracki czyli...

Post autor: karateka »

Kazik36 pisze:wiem o tym, tylko gdzie w Polsce są takie nasze małe Morricony, Axty i inne? Może jest to muzyka Matuszkiewicza ze Stawki? A może 07 zgłoś się - Korzyńskiego i Korcza do spółki, a może Gintrowski - któy jest autorem do Zmienników? Przy okazji kilku piosenek w serialu? Kilka filmów, seriali - same gwiazdy, niemal pierwszej lub pierwszej wielkości... By dorzucić jeszcze Kilara, tego Kilara -> Przygody Pana Michała...
tylko gdzie w Polsce są takie nasze małe Morricony
A i są.
Wojciech Kilar.
Kazik36
Posty: 338
Rejestracja: 22 lut 2011, 06:05

Re: Tematy filmowe, soundtracki czyli...

Post autor: Kazik36 »

zastanawia mnie jedna sprawa, dlaczego fakt, że ktoś pisał muzykę filmową, nawet do filmów z czasów byłego systemu, muzykę która w znakomitej części wypadków była rewelacyjna, wpadała w ucho, która jest kojarzona z pewnymi scenami, która jest CZYMŚ, nie stanowi w wielu wypadkach powodu do chwały?
karateka
Posty: 161
Rejestracja: 13 mar 2011, 05:42

Re: Tematy filmowe, soundtracki czyli...

Post autor: karateka »

A na podstawie czego kolega to wnosi?
Kazik36
Posty: 338
Rejestracja: 22 lut 2011, 06:05

Re: Tematy filmowe, soundtracki czyli...

Post autor: Kazik36 »

a po prostu ileś razy słyszałem audycje w radiu w stylu wielki bard, Gintrowski i to co i z kim robił, gdzie śpiewał. Jakoś o Zmiennikach się zapomina.... O Osieckiej powiedziano więcej niż wiele słów, i to takich zarówno prywatnych jak i bardziej oficjalnych... Deszcze się pomija. Korcz - a i owszem - ale o 07 zgłoś się, cisza, fakt mówi się o Borewiczu, ale bardziej jako o pośle [Cieślik], lub Polonezie którym jeździł w późniejszych odcinkach...
karateka
Posty: 161
Rejestracja: 13 mar 2011, 05:42

Re: Tematy filmowe, soundtracki czyli...

Post autor: karateka »

kolega napisał wcześniej:
dlaczego fakt, że ktoś pisał muzykę filmową, nawet do filmów z czasów byłego systemu, muzykę która w znakomitej części wypadków była rewelacyjna, wpadała w ucho, która jest kojarzona z pewnymi scenami, która jest CZYMŚ, nie stanowi w wielu wypadkach powodu do chwały?
Po czym wymienił głównie osoby nieżyjące.
Trudno więc ocenić jak oni się odnoszą do swej działalności.
Czy kolega zna wprost - opinie muzyków, że to co tworzyli za PRL-u jest ich niechlubną kartą?
Czy tylko kolega tworzy nieistniejące fakty.
Kazik36
Posty: 338
Rejestracja: 22 lut 2011, 06:05

Re: Tematy filmowe, soundtracki czyli...

Post autor: Kazik36 »

być może nie żyją. Ale przecież z racji tego, że jak sam zauważyłeś tworzyli naprawdę dobrą muzykę [nie tylko tę filmową] mówi się o nich nie raz i nie dwa... Wspomina, przypomina. O tym że Gintrowski maczał palce w Zmiennikach dowiedziałem się gdzieś przy jakiejś tam okazji lat temu wiele, ale jakoś nie słyszałem by wspominano, że ów bard i w ogóle coś takiego stworzył. Nie istnieje. Słuchałem kiedyś programu o Osieckiej - a jakże i muzyka i utwory i takie tam... Pancernych - jakoś nie bardzo, bo to może się nie wpisywało w to co program pokazywał. Już prędzej ów tekst mniej lub bardziej twórczo wykorzystał KSU... [1944]
karateka
Posty: 161
Rejestracja: 13 mar 2011, 05:42

Re: Tematy filmowe, soundtracki czyli...

Post autor: karateka »

Kazik36 pisze:być może nie żyją. Ale przecież z racji tego, że jak sam zauważyłeś tworzyli naprawdę dobrą muzykę [nie tylko tę filmową] mówi się o nich nie raz i nie dwa... Wspomina, przypomina. O tym że Gintrowski maczał palce w Zmiennikach dowiedziałem się gdzieś przy jakiejś tam okazji lat temu wiele, ale jakoś nie słyszałem by wspominano, że ów bard i w ogóle coś takiego stworzył. Nie istnieje. Słuchałem kiedyś programu o Osieckiej - a jakże i muzyka i utwory i takie tam... Pancernych - jakoś nie bardzo, bo to może się nie wpisywało w to co program pokazywał. Już prędzej ów tekst mniej lub bardziej twórczo wykorzystał KSU... [1944]
To pewnie dlatego kolega ma problem z tym tematem muzycznym, jako że ta piosenka tak się nie nazywa. :)
Może trzeba poszukać informacji o "Balladzie o pancernych"?

fakt mówi się o Borewiczu, ale bardziej jako o pośle [Cieślik]
Widać znamy zupełnie różne seriale, ja do tej pory byłem przyzwyczajony, że głównego bohatera grał Bronisław Cieślak - ale nie śmiem polemizować z kolegą w kwestii znajomości filmografii czasu PRL-u.


Słuchałem kiedyś programu o Osieckiej - a jakże i muzyka i utwory i takie tam... Pancernych - jakoś nie bardzo, bo to może się nie wpisywało w to co program pokazywał
To musiała być nader nadzwyczajna audycja radiowa, nie dość że można było jej posłuchać to jeszcze pokazywała... co jak na takie medium jak radio - jest szczególnie trudne technicznie. :P

Informacje są szczególnie ukryte, ot choćby:
http://webcache.googleusercontent.com/s ... =firefox-a
ODPOWIEDZ

Wróć do „Gospodarka, kultura i społeczeństwo”