Język PRLu - poszukuję literatury

Polityka partii komunistycznej wiązała się z przeświadczeniem o potrzebie dynamicznej industrializacji kraju. To zaś nieuchronnie prowadziło do przemian społecznych, wywyższenia osób pracujących fizycznie, zmian w samej mentalności ludzkiej. System ten jednak obarczony był wadą, szybko okazało się, że prowadzi do częstych kryzysów i sprzeciwu społecznego.
karololo
Posty: 1
https://www.artistsworkshop.eu/meble-kuchenne-na-wymiar-warszawa-gdzie-zamowic/
Rejestracja: 26 paź 2012, 00:40

Język PRLu - poszukuję literatury

Post autor: karololo »

Drodzy Użytkownicy,

piszę pracę dyplomową dot. nieprzekładalności języka PRL-u (żargon partyjny, nowomowa, słowa używane tylko w owym okresie) na język angielski (studiuję filologię angielską, ale zamiłowanie do historii nie pozwala o sobie zapomnieć) smile.gif
Czy znacie i moglibyście mi polecić jakieś książki/opracowania/artykuły dotyczące warstwy językowej tego okresu? Zarówno w języku polskim, jak i angielskim.
Dotychczas znalazłam:

Iwona Dojka, „Zakłamany słownik, czyli żargon funkcjonariuszy bezpieczeństwa PRL”, Kraków 2011, Dom Wydawniczy Rafael, 246 s.
„Żargon zawodowy pracowników śledczych i operacyjnych : problematyka kryminalistyczna”; Wydawca: Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego; Rok wydania: 1999; Miejsce wydania: Wrocław; Stron: 165
„Słownik polsko-angielsko-francusko-hiszpański” do skryptów J. Michowicz z historii Polski i wiedzy o PRL
„Mój słownik PRL-u”; autor: Marek Nowakowski
Zdzisław Zblewski „Leksykon PRL-u", ZNAK 2001, s.208

Dużo łatwiej znaleźć oczywiście polskie książki o tym... dlatego szczególnie wdzięczna będę za źródła angielskie. Najlepsze byłyby książki przełożone z języka polskiego na angielski, żeby można było zaobserwować jak tłumacz poradził sobie z przełożeniem specyficznych słów, nie występujących w tamtej kulturze.

Bardzo proszę o pomoc i pozdrawiam,

Karolina
Kazik36
Posty: 338
Rejestracja: 22 lut 2011, 06:05

Re: Język PRLu - poszukuję literatury

Post autor: Kazik36 »

O języku polskiej propagandy politycznej lat siedemdziesiątych - Jerzy Bralczyk
Obszerna książka prof. Bralczyk jest pierwszą bodaj syntetyczną monografią języka propagandy komunistycznej w wersji polskiej. Jest to nie tylko praca pionierska, ale także - wzorcowa. Autor łączy dwie rzeczy, które nie zawsze z sobą się spotykają: znakomity warsztat językoznawczy z wyczuleniem na aktualności polityczne i społeczne. I opisuje propagandową mowę niezwykle precyzyjnie i wszechstronnie, z wielu punktów widzenia, ukazuje też rozmaite jej cele i komponenty...(prof. dr hab. Michał Głowiński)

Inne:
Skrzydła i pięta - Michał Głowiński
Nowomowa po polsku - Michał Głowiński
ODPOWIEDZ

Wróć do „Gospodarka, kultura i społeczeństwo”