Stan wojenny 13 grudnia 1981 roku

W 1976 do obrony robotników powołany został KOR. Dopiero jednak wydarzenia Sierpnia 1980 doprowadziły do sytuacji w której możliwa stała się rejestracja ogólnopolskiego związku zawodowego NSZZ "Solidarność". Był to ruch masowy, który wziął czynnie udział w transformacji ustrojowej państwa polskiego.
MaciekWielki
Posty: 171
https://www.artistsworkshop.eu/meble-kuchenne-na-wymiar-warszawa-gdzie-zamowic/
Rejestracja: 18 mar 2011, 17:39

Stan wojenny 13 grudnia 1981 roku

Post autor: MaciekWielki »

W obliczu kryzysu gospodarczego i rosnącej roli „Solidarności”, generał Wojciech Jaruzelski zdecydował się na rozwiązanie siłowe – 13 grudnia 1981 roku wprowadzając w Polsce stan wojenny. Wówczas powołana została Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego, która sprawowała faktyczną władze w kraju. W obliczu nowego stanu rzeczy władza zaczęła natychmiast rozprawiać się z działaczami opozycyjnymi, którzy zostali internowani. Strajki rozbijano przy pomocy wojska i ZOMO, najkrwawszą pacyfikację przeprowadzono 16 grudnia w kopalni „Wujek” w Katowicach, gdzie zginęło 9 górników. Wielu działaczy opozycji i podziemnego ruchu związkowego skazano na karę więzienia, część zmuszona została do emigracji.

Wprowadzenie stanu wojennego spowodowało nie tylko represje wobec opozycjonistów, ale również wobec studentów, intelektualistów, znanych działaczy komunistycznych oraz zwykłych obywateli. Miało także wpływ na gospodarkę państwa, która jeszcze bardziej pogrążyła się w recesji, a próby jej przeciwdziałania nie usunęło oznak zapaści ekonomicznej kraju.

Stan wojenny zawieszony został 31 grudnia 1982 roku, a zniesiony ostatecznie 22 lipca 1983 roku.

Do dziś wiele osób, w tym kierownictwo Stanu Wojennego, nie zostało osądzonych za podjęte wówczas działania, które były jak to nazwał Norman Davies „Najdoskonalszym zamachem wojskowym w historii nowożytnej Europy”.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Opozycja i protesty w PRL”