Kontrwywiad PRL

Ludowe Wojsko Polskie (LWP) – nieoficjalna nazwa używana dla określenia części Wojska Polskiego utworzonej podczas II wojny światowej w latach 1943–1944 na terytorium ZSRR, a następnie wywodzących się z niej Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej w okresie 1944–1952 i Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej w okresie 1952–1989.
Nazwa "Ludowe Wojsko Polskie" używana była powszechnie przez propagandę, władze państwowe oraz piśmiennictwo tego okresu (przymiotnik - "ludowe" pisany małą literą) w celu podkreślenia związku z panującym w państwie ustrojem. Niemniej jednak nie była nazwą oficjalną (nie jest więc nazwą własną). Oficjalnymi nazwami w tych okresach były: Wojsko Polskie, następnie Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej, a od 1952: Siły Zbrojne Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Nazwy Siły Zbrojne PRL i Wojsko Polskie używane były zamiennie.
Kazik36
Posty: 338
https://www.artistsworkshop.eu/meble-kuchenne-na-wymiar-warszawa-gdzie-zamowic/
Rejestracja: 22 lut 2011, 06:05

Kontrwywiad PRL

Post autor: Kazik36 »

Jaka to była służba? Jest nieco w cieniu za wywiadem i departamentem zajmującym się opozycją.

Jedną ze spektakularnych metod działania naszego kontrwywiadu były wejścia do obcych konsulatów, penetrowanie ich i otwieranie dzięki promieniom rentgena znajdujących się tam sejfów.

Jakie sukcesy odnotował?
asda
Posty: 167
Rejestracja: 03 sty 2011, 01:14

Re: Kontrwywiad PRL

Post autor: asda »

I co dzięki promieniom odkryto?
naiwniak
Posty: 97
Rejestracja: 04 gru 2010, 17:47

Re: Kontrwywiad PRL

Post autor: naiwniak »

Zastanawiam się czym różniły się działania wywiadu czy kontrwywiadu PRL od działań innych wywiadów i kontrwywiadów. Standardowo były to : przekupstwo, złapanie na lep miłości [zwało się to nieco inaczej] i bodajże szantaż. W różnych wersjach i układach... Nie zawsze to skutkowało, bo kultura kulturze nierówna, ale...
asda
Posty: 167
Rejestracja: 03 sty 2011, 01:14

Re: Kontrwywiad PRL

Post autor: asda »

Ale ja właśnie incydentalnie, tu akurat, nie chciałem być złośliwy, stosowanie tego typu metody było (i to z powodzeniem) powszechne w Stasi.
Ciekawi mnie więc co takiego uzyskano?
karateka
Posty: 161
Rejestracja: 13 mar 2011, 05:42

Re: Kontrwywiad PRL

Post autor: karateka »

Znaczy dzięki promieniom rentgena można było otworzyć sejf?

Ciekawi mnie więc co takiego uzyskano?

Wnoszono aparaty rentgena?
To po pierwsze.
Jeśli już, to widziano, że w sejfie są papiery. Po które się przychodzi. I po co prześwietlać? :blink:
asda
Posty: 167
Rejestracja: 03 sty 2011, 01:14

Re: Kontrwywiad PRL

Post autor: asda »

Promienie to używane były do rozpoznania mechanizmu zamków.
karateka
Posty: 161
Rejestracja: 13 mar 2011, 05:42

Re: Kontrwywiad PRL

Post autor: karateka »

asda pisze:Promienie to używane były do rozpoznania mechanizmu zamków.
Ale ja chcę po prosu poznać szczegóły techniczne. Np. jak wyglądała aparatura.
naiwniak
Posty: 97
Rejestracja: 04 gru 2010, 17:47

Re: Kontrwywiad PRL

Post autor: naiwniak »

a bo swego czasu w jednym dużym wojewódzkim ośrodku, w odnośnym dziale WUSW była kupa śmiechu. Kontrwywiad złapał dyplomatę na działalności mocno niedyplomatycznej - jakaś tam kradzież, wizyty tam gdzie nie trzeba i takie tam cuda. Chciano do zabawy w podchody typu "panienka" wciągnąć owo WUSW, ale nie dali się. Panienka się znalazła, potem zdjęcia. W pozach, z negliżem i bez i wszystkim co trzeba. Grzeczna wizyta, fotki na stół, rozmowa - w stylu : dogadamy się, proszę na pomóc, przekazać wiedzę i kontakty - bo tych zdjęć o "tamta szafa"... Facet zdjęcia wziął, po czym poleciał pochwalić się innym jaki on jurny i w ogóle, a pozostałe kopie prosił wysłać do domu... I sprawa się rypła...
asda
Posty: 167
Rejestracja: 03 sty 2011, 01:14

Re: Kontrwywiad PRL

Post autor: asda »

A co to ma do używania promieni X?
Ów kontrwywiad zdobył te zdjęcia dzięki tej metodzie?
naiwniak
Posty: 97
Rejestracja: 04 gru 2010, 17:47

Re: Kontrwywiad PRL

Post autor: naiwniak »

Może tyle, że owe promienie to bardzo haj technika, która sprawiała wielkie problemy. Mam gdzieś opis na ileś stron z czym wiązało się wejście gdzieś by prześwietlić coś tam, a o ile łatwiejsza była próba wykorzystania starych dobrych metod, choć ze względów kulturowych nie zawsze do końca skutecznych... Ot i tyle. Poza tym - lata 80-te, to nie jest czas kiedy miniaturyzacja była opanowana, w Polsce zwłaszcza, do perfekcji...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wojsko, technika i uzbrojenie”