Edmund Buła

Obszerny opis dziejów całości życia oraz dokonań wybitnej postaci.
Artur Rogóż
Administrator
Posty: 4635
https://www.artistsworkshop.eu/meble-kuchenne-na-wymiar-warszawa-gdzie-zamowic/
Rejestracja: 24 maja 2010, 04:01
Kontakt:

Edmund Buła

Post autor: Artur Rogóż »

Edmund Buła (ur. 1926) – generał brygady Wojska Polskiego, wieloletni funkcjonariusz organów kontrwywiadu wojskowego, Głównego Zarządu Informacji WP/MON i Wojskowej Służby Wewnętrznej, od 15 sierpnia 1986 do 31 sierpnia 1990 szef WSW.
Życiorys

Urodzony w 1926, absolwent Wyższej Szkoły Rolniczej, z wykształcenia zootechnik. Służbę w organach kontrwywiadu wojskowego rozpoczął w 1945, jako słuchacz Kursu Oficerów Informacji, następnie po ukończeniu kursu w sierpniu (1945), oficer Wydziału Informacji w 17 DP w Krakowie i od 1947 w 28 pp 9 DP w Przemyślu. Po opuszczeniu 9 DP służył jako starszy oficer Oddziału II Głównego Zarządu Informacji WP, zajmującego się walką z agenturą przeciwnika i tropieniem jej, przesłuchiwaniem jeńców wojennych będących przedmiotem zainteresowania organów informacji. Następnie od lipca 1949 do lutego 1951 szef Sekcji Informacji Oficerskiej Szkoły Inżynieryjno–Saperskiej we Wrocławiu. Od lutego do października 1951 pełnił funkcję zastępcy szefa Wydziału Informacji 4 DP w Krośnie Odrzańskim, a między 16 października i 26 listopada pełnił tę samą funkcję (zastępcy szefa Wydziału Informacji) w 11 DZ w Żaganiu. Później szef Wydziału Informacji w Marynarce Wojennej i słuchacz kursu w Związku Radzieckim. Po powrocie do kraju szef Oddziału Informacji Korpusu Armijnego, następnie do sierpnia 1986 szef Zarządu Wojskowej Służby Wewnętrznej Śląskiego Okręgu Wojskowego we Wrocławiu. W sierpniu 1986 zastąpił na stanowisku szefa WSW gen. dyw. Edwarda Poradkę, sprawował tę funkcję aż do rozwiązania WSW, czyli do sierpnia 1990, w międzyczasie w 1987 został awansowany do stopnia generała brygady. W 1990 przeniesiony w stan spoczynku.
Kontrowersje

Edmund Buła występuje w raporcie Macierewicza jako osoba odpowiedzialna za zniszczenie akt WSW w latach 1988–1989. Z ustaleń wynika, że przed zniszczeniem akta te były sfotografowane, a mikrofilmy Buła osobiście przekazał GRU, czyli wywiadowi ZSRR.
Odznaczenia

* Order Sztandaru Pracy I klasy;
* Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski w 1968 – za udział w operacji "Dunaj" (czyli inwazję wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację)
* Złoty Krzyż Zasługi
* Krzyż Walecznych – za walki z UPA o Birczę w kwietniu 1946
* Złota odznaka "Za zasługi w umacnianiu przyjaźni Polska – ZSRR" (1987)
* Medal 10-lecia Polski Ludowej
* Medal 30-lecia Polski Ludowej
* Medal 40-lecia Polski Ludowej
* Złoty Medal "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny"
* Srebrny Medal "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny"
* Brązowy Medal "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny"
* Złoty Medal "Za Zasługi dla Obronności Kraju"
* Srebrny Medal "Za Zasługi dla Obronności Kraju"
* Brązowy Medal "Za Zasługi dla Obronności Kraju"
* Wpis do "Honorowej Księgi Czynów Żołnierskich" (1982)
* i inne odznaczenia i medale

Zobacz też

* Główny Zarząd Informacji WP/MON/KdsBP, GZI WP/MON/KdsBP
* Wojskowa Służba Wewnętrzna, WSW
* Resort Bezpieczeństwa Publicznego, RBP
* Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego, MBP
* Komitet Do Spraw Bezpieczeństwa Publicznego, KdsBP
* Służba Bezpieczeństwa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, SB/MSW
ODPOWIEDZ

Wróć do „Biografie”