Michał Polech

Obszerny opis dziejów całości życia oraz dokonań wybitnej postaci.
Awatar użytkownika
Artur Rogóż
Administrator
Posty: 4711
Rejestracja: 24 maja 2010, 04:01
Kontakt:

Michał Polech

Post autor: Artur Rogóż » 03 mar 2011, 04:33

Michał Polech (ur. 9 maja 1932 w miejscowości Odnoga, pow. Białystok, zm. 5 lipca 1999) – generał brygady pilot LWP.

Urodził się w rodzinie rolnika. Przed wojną rozpoczął naukę w szkole powszechnej w Krugłym Lasku, po zajęciu rodzinnej miejscowości przez Rosjan, kontynuował naukę w szkole radzieckiej. Podczas okupacji niemieckiej był łącznikiem radzieckich oddziałów partyzanckich. Po wyzwoleniu podjął naukę w szkole podstawowej, początkowo w Krugłym Lasku, później w Rybakach. W 1950 uzyskał tzw. małą maturę.

24 września 1950 rozpoczął naukę w Oficerskiej Szkole Lotniczej Nr 4 w Dęblinie, skąd po odbyciu kursu podstawowego - przeniesiony na kurs pilotażu myśliwskiego do Oficerskiej Szkoły Lotniczej Nr 5 w Radomiu. Ukończył Oficerską Szkołę Lotniczą Nr 5 w Radomiu, jako pilot lotnictwa myśliwskiego - 30 grudnia 1951 w stopniu chorążego. Zawodową służbę wojskową rozpoczął w 31 pułku lotnictwa myśliwskiego w Warszawie-Bemowo. Służąc w tym pułku, od 6 maja 1952 był dowódcą klucza na samolotach Jak-9, od 9 sierpnia 1952 - oficerem strzelania powietrznego pułku, od 28 września 1953 - już w stopniu podporucznika został dowódcą eskadry, a od 10 stycznia 1955 - pomocnikiem dowódcy pułku do spraw pilotażu.

1 grudnia 1955 został oddelegowany na Kurs Doskonalenia Oficerów Lotnictwa w Centrum Szkolenia Lotniczego w Lipiecku, w ZSRR. Był jednym z pierwszych pilotów przeszkolonych na samolotach MiG-21. Po ukończeniu kursu, 6 października 1956 otrzymał przydział do 21 samodzielnego pułku lotnictwa rozpoznawczego w Sochaczewie na stanowisko pomocnika dowódcy pułku do spraw pilotażu. 23 czerwca 1961 został zastępcą dowódcy do spraw liniowych, a od 21 maja 1963 pełnił obowiązki dowódcy tego pułku.

W okresie od 22 października 1964 do 1 sierpnia 1967 dowodził 21 pułkiem lotnictwa rozpoznania taktycznego w Sochaczewie. 20 lipca 1966 - w szyku "Grot" na samolotach MiG-21 brał udział w defiladzie z okazji 1000-lecia Państwa Polskiego nad Warszawą. Następnie studiował w Wojskowej Akademii Lotniczej im. Gagarina w Monino. Studia ukończył 30 lipca 1971 po czym został zastępcą dowódcy 3 Brandenburskiej Dywizji Lotnictwa Szturmowo-Rozpoznawczego w Świdwinie do spraw liniowych. Od 7 grudnia 1973 był dowódcą tej dywizji. Po ukończeniu Wyższego Kursu Akademickiego w Wojskowej Akademii Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych ZSRR im. K. Woroszyłowa, od 17 listopada 1977 pełnił obowiązki zastępcy dowódcy Wojsk Lotniczych do spraw liniowych, a 7 maja 1979 r. był zatwierdzony na tym stanowisku. 22 lutego 1986 został zastępcą dowódcy Wojsk Lotniczych do spraw szkolenia - do 1 lipca 1990.

Od 10 grudnia 1990 pełnił funkcję szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Białymstoku. Był działaczem społecznym - w Klubie Generałów WP i innych organizacjach byłych żołnierzy i lotników. 5 września 1991 przeniesiony został w stan spoczynku.

Był pilotem wojskowym pierwszej klasy, posiadał nalot ponad 2860 godzin. W latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych uczestniczył w prawie wszystkich defiladach lotniczych. Będąc w stanie spoczynku zamieszkał w Białowieży, pracował społecznie na rzecz mieszkańców Białowieży i powiatu hajnowskiego. W 1998 wybrany do Sejmiku Powiatowego.

Zmarł 5 lipca 1999. Pochowany 10 lipca 1999 w Białowieży na skraju Puszczy Białowieskiej.
Awanse wojskowe

* chorąży - 30 grudnia 1951
* podporucznik - 9 lipca 1952
* porucznik - 5 października 1953
* kapitan - 23 kwietnia 1954
* major - 1 października 1958
* podpułkownik - 25 września 1962
* pułkownik - 5 października 1971
* generał brygady - 7 października 1976

Odznaczenia

* Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski - 1980
* Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski - 1972
* Złoty Krzyż Zasługi - 1963
* Srebrny Krzyż Zasługi - 1954
* Krzyż Partyzancki - 1957
* Złoty Medal "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny"
* Srebrny Medal "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny"
* Brązowy Medal "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny"
* Złoty Medal "Za Zasługi dla Obronności Kraju"
* Srebrny Medal "Za Zasługi dla Obronności Kraju"
* Brązowy Medal "Za Zasługi dla Obronności Kraju"
* Odznaka "Zasłużony Pilot Wojskowy PRL" - 1978
* Order Czerwonej Gwiazdy (ZSRR) - 1968

Bibliografia

* S. Czmur, W. Wójcik – "Generałowie w stalowych mundurach", Wyd. Bellona, Poznań – Warszawa 2003 r.
* J. Zieliński – "Dowódcy pułków lotnictwa polskiego", Wyd. Poznań 2001 r.
* "Wiraże", nr 14 z 24 lipca 1999 r., s. 23.
* W. Hermaszewski - "Moje przestworza", Wyd. Bellona, Warszawa 1995 r.
* "Żołnierz Wolności", 21 czerwca 1984 r., s. 5.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Biografie”