Kazimierz Strzemię-Marszyński

Obszerny opis dziejów całości życia oraz dokonań wybitnej postaci.
Warka
Posty: 1570
https://www.artistsworkshop.eu/meble-kuchenne-na-wymiar-warszawa-gdzie-zamowic/
Rejestracja: 16 paź 2010, 03:38

Kazimierz Strzemię-Marszyński

Post autor: Warka »

Kazimierz Karol Strzemię-Marszyński pseudonim "gen. Strzelecki" (ur. 1887 majątek Werbka na Podolu, zm. 1980 w Warszawie) – generał brygady Ludowego Wojska Polskiego, rotmistrz rosyjskiej kawalerii, oficer II Rzeczypospolitej.

Ukończył w Moskwie studia prawnicze i kilka semestrów na wydziale matematyczno fizycznym w Charkowie. W l. 1909 – 1911 ukończył Oficerską Szkołę Kawalerii w Twerze, później kurs w Akademii Sztabu Generalnego w Petersburgu. Służył jako oficer zawodowy w rosyjskiej kawalerii. Walczył na frontach I wojny światowej.

W listopadzie 1918 w stopniu rotmistrza przeszedł do służby w Wojsku Polskim. Skierowany do 9 pułku ułanów, walczył w powstaniach śląskich. W składzie 14 pułku ułanów walczył w wojnie bolszewickiej. Major z 1928. Ukończył kurs w Centrum Wyszkolenia Kawalerii w Grudziądzu i do 1930 służył w Dowództwie Okręgu Korpusu w Poznaniu. W 1930 przeszedł do rezerwy. W cywilu był prezesem Związku Inwalidów Wojennych. W marcu 1939 powołany do służby, pozostawał bez przydziału. We wrześniu dowódca pułku piechoty "Legion Wołyński".

Pod okupacją sowiecką pracował jako nauczyciel i działał w organizacji "Zbrojne Podziemie". Wszedł z nim do Korpusu Bezpieczeństwa jako komendant Obszaru Lwów. We wrześniu 1944 w stopniu majora szef IV Oddziału Sztabu NiE we Lwowie. Udał się do Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego w Lublinie i w październiku 1944 został wyznaczony na stanowisko inspektora armii – zastępcy dowódcy I Armii Wojska Polskiego ds. liniowych z jednoczesnym mianowaniem na stopień generała brygady. Stanowisko zastępcy dowódcy I Armii zajmował przez 21 dni.

Aresztowany w marcu 1945 przez Informację Wojskową przeszedł ciężkie śledztwo. Zwolniony z więzienia w marcu 1947.

We wrześniu 1948 odzyskał stopień generalski i został skierowany do kwatermistrzostwa. Był m.in. komendantem Domu Wypoczynkowego w Szklarskiej Porębie. w grudniu 1948 przeniesiony w stan spoczynku.

Osiadł w Warszawie, gdzie zmarł.

Bibliografia
H. P. Kosk – "Generalicja polska", t. 2 wyd.: Oficyna Wydawnicza "Ajaks", Pruszków 2001
ODPOWIEDZ

Wróć do „Biografie”