Socjalizm

Wszystko co nie pasuje do pozostałych sekcji, a dotyczy tego okresu.
mloda
Posty: 1
https://www.artistsworkshop.eu/meble-kuchenne-na-wymiar-warszawa-gdzie-zamowic/
Rejestracja: 02 maja 2011, 10:49

Socjalizm

Post autor: mloda »

Witam!
Szukałam dużo w internecie,ale nie mogę znaleźć satysfakcjonującej mnie odpowiedzi. Chodzi mi o słynne "Przecz!" i "Niech żyje!". Już znalazłam, że "precz z Kapitalizmem", "niech żyje Socjalizm", ale interesuje mnie kiedy ludzie tak krzyczeli. Czy to były jakieś procesy w PRLu? Jeżeli tak to mógłby mi ktoś wytłumaczyć jak one wyglądały? I wiem, że dla Was to pewnie śmieszne pytanie,ale jakie są takie główne różnice pomiędzy Socjalizmem,a Kapitalizmem- na chłopski rozum. Wiem, że w necie dużo jest takich informacji,ale czuję, że nie wszystko rozumiem (jako człowiek, który urodził się już po upadku komunizmu).A, i jeszcze: czerwona flaga- czy to był jakiś symbol Socjalizmu. Tak w ogóle to staram się zinterpretować "Sąd ostateczny" Mrożka- może ktoś zna?
Jeśli źle umieściłam temat, to przepraszam- mój pierwszy post.
Artur Rogóż
Administrator
Posty: 4635
Rejestracja: 24 maja 2010, 04:01
Kontakt:

Re: Socjalizm

Post autor: Artur Rogóż »

mloda pisze:Witam!
Szukałam dużo w internecie,ale nie mogę znaleźć satysfakcjonującej mnie odpowiedzi. Chodzi mi o słynne "Przecz!" i "Niech żyje!". Już znalazłam, że "precz z Kapitalizmem", "niech żyje Socjalizm", ale interesuje mnie kiedy ludzie tak krzyczeli. Czy to były jakieś procesy w PRLu? Jeżeli tak to mógłby mi ktoś wytłumaczyć jak one wyglądały? I wiem, że dla Was to pewnie śmieszne pytanie,ale jakie są takie główne różnice pomiędzy Socjalizmem,a Kapitalizmem- na chłopski rozum. Wiem, że w necie dużo jest takich informacji,ale czuję, że nie wszystko rozumiem (jako człowiek, który urodził się już po upadku komunizmu).A, i jeszcze: czerwona flaga- czy to był jakiś symbol Socjalizmu. Tak w ogóle to staram się zinterpretować "Sąd ostateczny" Mrożka- może ktoś zna?
Jeśli źle umieściłam temat, to przepraszam- mój pierwszy post.
Oto inne przykłady:
Niech żyje KC PZPR
Niech żyje komunizm
Niech żyje jedność narodu
Niech żyje braterstwo sportowców całego świata
Niech żyje Niepodległa Zjednoczona Republika Socjalistyczna
Niech żyje Międzynarodowa Socjalistyczna Rewolucja
Niech żyje przyjaźń ze Związkiem Radzieckim
Niech żyje towarzysz Wiesław
Kazik36
Posty: 338
Rejestracja: 22 lut 2011, 06:05

Re: Socjalizm

Post autor: Kazik36 »

Marshal
Posty: 268
Rejestracja: 11 gru 2010, 04:54

Re: Socjalizm

Post autor: Marshal »

A ja polecam książkę: Abecadło PRL - Zdzisław Zblewski
ODPOWIEDZ

Wróć do „Historia PRL ogólnie”