Jak powinni głosować Kresowianie i sympatycy Kresów?

Ustrój polityczny Rzeczypospolitej Polskiej (Trzeciej Rzeczypospolitej) określony jest Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej uchwaloną przez Zgromadzenie Narodowe 2 kwietnia 1997 roku. Zgodnie z jej treścią Rzeczpospolita Polska jest republiką parlamentarną i realizuje zasady suwerenności narodu, niepodległości i suwerenności państwa, demokratycznego państwa prawnego, społeczeństwa obywatelskiego, trójpodziału władzy, pluralizmu, legalizmu, społecznej gospodarki rynkowej oraz przyrodzonej godności człowieka. Rzeczpospolita określona jest także jako państwo unitarne.
historia Polski
Posty: 110
Rejestracja: 15 kwie 2014, 04:37

Jak powinni głosować Kresowianie i sympatycy Kresów?

Post autor: historia Polski » 24 maja 2014, 12:29

W ubiegłym roku polscy politycy jednoznacznie podzieli się w sprawie pamięci o Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej. W czasie głosowania w Sejmie w dniu 12 lipca przeciwko prawdzie o ludobójstwie dokonanym przez zbrodniarzy z UPA i SS Galizien jednoznacznie opowiedziały się Platforma Obywatelska i Ruch Palikota (dziś przefarbowany na Europa Plus Twój Ruch), co stało się pod wpływem nacisków min. Radka Sikorskiego i kancelarii prezydenta Bronisława Komorowskiego (obaj z PO). Dlatego też Kresowianie i ich potomkowie oraz wszyscy, ci dla których prawda ta jest ważna. nie powinni w najbliższych wyborach głosować na te dwie partie.

Za prawdą opowiedziały się wtedy Solidarna Polska, PiS, SLD, PSL i grupa Gowina, a z ugrupowań pozaparlamentarnych Ruch Narodowy. Jeżeli więc głosować, to jedną z tych partii. Każdy wybierze jak będzie uważał.

Co do moich prywatnych poglądów, to nie zgłosuję, choć z całkiem innych powodów, na SLD, który jest spadkobiercą PZPR. Także na PiS, choć w jego szeregach jest wielu porządnych ludzi. "Gazeta Polska" i "Gazeta Polska Codziennie", które w ostatnim czasie spadły do poziomu gazetek partyjnych, na dodatek zafascynowanych nacjonalistami ukraińskimi, zrobiły bowiem bardzo dużo, aby wiele osób ze środowisk kresowych i patriotycznych przestało być wyborcami tego ugrupowania.

Poza tym, sam Jarosław Kaczyński w ostatnich latach jasno pokazał swoim zachowaniem, że na prawdzie o Kresach po prostu mu nie zależy. Zresztą dla Polaków na Kresach nigdy też nic nie zrobił. Nawet wtedy, gdy był premierem. Od strony ideowej jest w tej kwestii po stronie Jerzego Giedroycia i Adama Michnika, a nie po stronie milionów Kresowian i ich potomków, rozsypanych po całej Polsce i na emigracji.

Nie zagłosuję też na grupę Gowina. Głównym przybocznym wodza partii jest bowiem poseł Paweł Kowal, zagorzały zwolennik nacjonalistów ukraińskich, który jako prominentny polityk PiS pchał śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego w objęcia "pomarańczowego" prezydenta Wiktora Juszczenki, gloryfikatora UPA.

P.S. Nie zagłosuję też na Nową Prawicę, bo wypowiedzi Janusza Korwina Mikke na temat osób niepełnosprawnych są skandaliczne.

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski

Isakowicz.pl

ODPOWIEDZ

Wróć do „Życie polityczne III RP”