Czy Polacy są rusofobami?

W roku 1990 wszedł w życie plan Balcerowicza, w ramach którego podjęty został szereg działań o charakterze antyinflacyjnym i rozpoczęto proces zmian struktury własnościowej w gospodarce.
Plan Balcerowicza sprawdził się w części dotyczącej obniżenia inflacji i uzdrowienia sytuacji na rynku towarowym. Późniejsze posunięcia rządu, jak chociażby postawienie wszystkich PGR-ów w stan upadłości, niezależnie od ich indywidualnej kondycji finansowej, czy dyskryminacja przedsiębiorstw krajowych, preferowanie obcego kapitału i prowadzenie prywatyzacji bez względu na koszty społeczne, interes skarbu państwa czy wręcz rację stanu wzbudzały pewną nieufność społeczeństwa. Załamanie gospodarcze, szybko rosnące bezrobocie i liczne afery finansowe zdążyły w ciągu półrocza zmniejszyć poparcie społeczne, jakim cieszył się rząd Tadeusza Mazowieckiego na początku swojego istnienia.
Awatar użytkownika
Artur Rogóż
Administrator
Posty: 4711
Rejestracja: 24 maja 2010, 04:01
Kontakt:

Czy Polacy są rusofobami?

Post autor: Artur Rogóż » 16 lis 2010, 05:26

Wg mnie jesteśmy powszechnie uznawani za wrogów Rosjan i mówiąc delikatnie nie lubimy ich. Czy to wynik krzywd wyrządzonych nam przez Rosjan? Czy też może to jakiś inny czynnik? A może w ogóle nie jesteśmy rusofobami, a to tylko stereotyp? Zapraszam do dyskusji.

Awatar użytkownika
Warka
Posty: 1577
Rejestracja: 16 paź 2010, 03:38

Re: Czy Polacy są rusofobami?

Post autor: Warka » 16 lis 2010, 05:28

Na pewno nie lubimy Rosjan. Przecież przez ponad 123 lata byliśmy pod zaborami. Potem walki podczas okresu międzywojennego o kształtowanie granic na kresach wschodnich gdzie ostatecznie mieliśmy dostać granice na linie Curzona. Następnie agresja ZSRR na Polskę 17 września 1939r. następnie ponad 50 lat komunizmu w Polsce i wiele śmierci opozycjonistów. Przez Rosjan wiele się nacierpieliśmy dlatego uważam, że Polacy tak ogólnie gdy widzą Rosjan patrzą na nich z obrzydzeniem.

Awatar użytkownika
Artur Rogóż
Administrator
Posty: 4711
Rejestracja: 24 maja 2010, 04:01
Kontakt:

Re: Czy Polacy są rusofobami?

Post autor: Artur Rogóż » 16 lis 2010, 05:29

Warka pisze:Na pewno nie lubimy Rosjan. Przecież przez ponad 123 lata byliśmy pod zaborami. Potem walki podczas okresu międzywojennego o kształtowanie granic na kresach wschodnich gdzie ostatecznie mieliśmy dostać granice na linie Curzona. Następnie agresja ZSRR na Polskę 17 września 1939r. następnie ponad 50 lat komunizmu w Polsce i wiele śmierci opozycjonistów. Przez Rosjan wiele się nacierpieliśmy dlatego uważam, że Polacy tak ogólnie gdy widzą Rosjan patrzą na nich z obrzydzeniem.

Oczywiście, nie lubimy Rosjan za historię. Za te wszystkie krzywdy jakie nam wyrządzili. Pamiętajmy jednak, że oni nas też nie kochają nawet patrząc przez historię-Polacy w Rosji, podczas "Wielkiej Smuty" świętymi nie byli... Jednak to i tak mało przy tych wszystkich represjach po powstańczych, PRL-u itp. Chociaż, czy to powinno przerzucać się na dzisiejszych Rosjan... Nie ich wina, że ich przodkowie, tacy byli...

ODPOWIEDZ

Wróć do „Gospodarka, kultura i społeczeństwo”