Stereotypy Polaków o Polsce

W roku 1990 wszedł w życie plan Balcerowicza, w ramach którego podjęty został szereg działań o charakterze antyinflacyjnym i rozpoczęto proces zmian struktury własnościowej w gospodarce.
Plan Balcerowicza sprawdził się w części dotyczącej obniżenia inflacji i uzdrowienia sytuacji na rynku towarowym. Późniejsze posunięcia rządu, jak chociażby postawienie wszystkich PGR-ów w stan upadłości, niezależnie od ich indywidualnej kondycji finansowej, czy dyskryminacja przedsiębiorstw krajowych, preferowanie obcego kapitału i prowadzenie prywatyzacji bez względu na koszty społeczne, interes skarbu państwa czy wręcz rację stanu wzbudzały pewną nieufność społeczeństwa. Załamanie gospodarcze, szybko rosnące bezrobocie i liczne afery finansowe zdążyły w ciągu półrocza zmniejszyć poparcie społeczne, jakim cieszył się rząd Tadeusza Mazowieckiego na początku swojego istnienia.
Artur Rogóż
Administrator
Posty: 4635
https://www.artistsworkshop.eu/meble-kuchenne-na-wymiar-warszawa-gdzie-zamowic/
Rejestracja: 24 maja 2010, 04:01
Kontakt:

Stereotypy Polaków o Polsce

Post autor: Artur Rogóż »

Jakie stereotypy są powszechne o innych regionach kraju czy miastach w u 'was' ?

Są one po prostu krzywdzące. Do niedawna sam żyłem taką mitologią dopóki nie zacząłem się interesowac głębiej naszym krajem.

Główny stereotyp jaki pamiętam tutaj, z punktu Dolnego Śląska, to że Wschodnia Polska to bieda, drewniane chałupy syf, ola-boga nic nie ma i pełno 'Ruskich' tam musi byc. Zapominając o tym, sami że mamy po uszy walących, zaniedbanych, brudnych zabudowań poniemieckich, szczególnie kamienic.

Więc jak to jest u was z tymi stereotypami o mieszkańcach i miejscach w naszym kraju ? Jakie występują u Was ?
ziomeka
Posty: 443
Rejestracja: 01 cze 2010, 03:37

Re: Stereotypy Polaków o Polsce

Post autor: ziomeka »

Stereotypów jest mnóstwo, na przykład moja starsza ciocia długo myślała, że w górach panuje niesamowite ubóstwo. Kiedy wybierałam się na wycieczkę w Bieszczady, opowiadała jak to kiedyś jechała na Węgry, jak to przejeżdżała przez Bieszczady właśnie, jak to mieli tam postój, jak tam dzieci biednie były ubrane do szkoły, jak to weszli do baru, a tam podawali tylko kapustę i ziemniaki... Na wycieczkę radziła wziąć dużo jedzenia Teraz zmieniła zdanie, to był jej osobisty stereotyp, choć niektórzy myśleli podobnie.

O ciekawych stereotypach dotyczących własnych stron dowiaduję się najczęściej od mieszkańców innych regionów, właśnie na różnych wycieczkach...
Otton III
Moderator
Posty: 524
Rejestracja: 10 paź 2010, 17:48

Re: Stereotypy Polaków o Polsce

Post autor: Otton III »

W Małopolsce mówi się (szczególnie wśród mieszkańców wsi, a wsi w Małopolsce jest sporo - wierzcie mi), iż na Górnym Śląsku występuje głód, brud i nędza oraz że jak się przejeżdża przez Górny Śląsk to widać niektóre tereny jakby po wojnie - spustoszone, mniej lub bardziej zdewastowane.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Gospodarka, kultura i społeczeństwo”