Ustawa o wolności działalności gospodarczej:

W roku 1990 wszedł w życie plan Balcerowicza, w ramach którego podjęty został szereg działań o charakterze antyinflacyjnym i rozpoczęto proces zmian struktury własnościowej w gospodarce.
Plan Balcerowicza sprawdził się w części dotyczącej obniżenia inflacji i uzdrowienia sytuacji na rynku towarowym. Późniejsze posunięcia rządu, jak chociażby postawienie wszystkich PGR-ów w stan upadłości, niezależnie od ich indywidualnej kondycji finansowej, czy dyskryminacja przedsiębiorstw krajowych, preferowanie obcego kapitału i prowadzenie prywatyzacji bez względu na koszty społeczne, interes skarbu państwa czy wręcz rację stanu wzbudzały pewną nieufność społeczeństwa. Załamanie gospodarcze, szybko rosnące bezrobocie i liczne afery finansowe zdążyły w ciągu półrocza zmniejszyć poparcie społeczne, jakim cieszył się rząd Tadeusza Mazowieckiego na początku swojego istnienia.
Awatar użytkownika
HistoriaPolski.eu
Posty: 1533
Rejestracja: 28 maja 2011, 09:14

Ustawa o wolności działalności gospodarczej:

Post autor: HistoriaPolski.eu » 16 cze 2011, 17:41

Ustawa o wolności działalności gospodarczej:

Awatar użytkownika
solec1
Posty: 1359
Rejestracja: 02 mar 2011, 09:42
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Ustawa o wolności działalności gospodarczej:

Post autor: solec1 » 17 cze 2011, 07:18

uchwalona przez Sejm PRL IX kadencji 23 XII 1988; wejście w życie 2 I 1989; "Ustawa o działalności gospodarczej", autorami byli minister przemysłu Mieczysław Wilczek (stąd czasami ustawa potocznie nazywana "Ustawą Wilczka") i premier Mieczysław Rakowski; obowiązywała do końca 2000 roku; głównym założeniem było zastąpienie gospodarki sterowanej centralnie systemem wolnorynkowym.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Gospodarka, kultura i społeczeństwo”