Polacy nie chcą strefy euro. Polska jest zbyt biedna

W roku 1990 wszedł w życie plan Balcerowicza, w ramach którego podjęty został szereg działań o charakterze antyinflacyjnym i rozpoczęto proces zmian struktury własnościowej w gospodarce.
Plan Balcerowicza sprawdził się w części dotyczącej obniżenia inflacji i uzdrowienia sytuacji na rynku towarowym. Późniejsze posunięcia rządu, jak chociażby postawienie wszystkich PGR-ów w stan upadłości, niezależnie od ich indywidualnej kondycji finansowej, czy dyskryminacja przedsiębiorstw krajowych, preferowanie obcego kapitału i prowadzenie prywatyzacji bez względu na koszty społeczne, interes skarbu państwa czy wręcz rację stanu wzbudzały pewną nieufność społeczeństwa. Załamanie gospodarcze, szybko rosnące bezrobocie i liczne afery finansowe zdążyły w ciągu półrocza zmniejszyć poparcie społeczne, jakim cieszył się rząd Tadeusza Mazowieckiego na początku swojego istnienia.
Husarz
Posty: 803
https://www.artistsworkshop.eu/meble-kuchenne-na-wymiar-warszawa-gdzie-zamowic/
Rejestracja: 31 paź 2010, 04:37

Polacy nie chcą strefy euro. Polska jest zbyt biedna

Post autor: Husarz »

Większość Polaków jest przeciwna przyjęciu euro. Wskazują na to wyniki sondażu, przeprowadzonego przez Centrum Badania Opinii Społecznej.
Przeciwko wprowadzeniu euro było 64 proc. uczestników sondażu, a za 29 proc. W ciągu ostatniego półrocza odsetek przeciwników wspólnej waluty spadł o 4 punkty procentowe i o tyle samo wzrósł odsetek zwolenników.
Osoby opowiadające się za przyjęciem euro uzasadniały to wygodą w płaceniu za granicą - 26 proc., korzyściami dla gospodarki - 21 proc. i korzyściami finansowymi, w tym brakiem ryzyka kursowego - 14 proc. Przeciwnicy euro uzasadniali swoje stanowisko obawą przed podwyżkami cen - 25 proc. i możliwością pogorszenia warunków życia - 10 proc. Po 9 proc. przeciwników euro twierdziło, że Polska jest zbyt biedna na przyjęcie tej waluty i że kurs wymiany będzie niekorzystny.
71 proc. uczestników sondażu miało świadomość, że Polska nie spełnia obecnie kryteriów przyjęcia euro. 13 proc. uważało natomiast, że nasz kraj jest gotowy do wprowadzenia wspólnej waluty.
Sondaż przeprowadzono w dniach 30 stycznia - 6 lutego 2013 na reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców, liczącej 1111 osób.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Gospodarka, kultura i społeczeństwo”