Manipulacja polsko - niemieckiego dziennika

W roku 1990 wszedł w życie plan Balcerowicza, w ramach którego podjęty został szereg działań o charakterze antyinflacyjnym i rozpoczęto proces zmian struktury własnościowej w gospodarce.
Plan Balcerowicza sprawdził się w części dotyczącej obniżenia inflacji i uzdrowienia sytuacji na rynku towarowym. Późniejsze posunięcia rządu, jak chociażby postawienie wszystkich PGR-ów w stan upadłości, niezależnie od ich indywidualnej kondycji finansowej, czy dyskryminacja przedsiębiorstw krajowych, preferowanie obcego kapitału i prowadzenie prywatyzacji bez względu na koszty społeczne, interes skarbu państwa czy wręcz rację stanu wzbudzały pewną nieufność społeczeństwa. Załamanie gospodarcze, szybko rosnące bezrobocie i liczne afery finansowe zdążyły w ciągu półrocza zmniejszyć poparcie społeczne, jakim cieszył się rząd Tadeusza Mazowieckiego na początku swojego istnienia.
Awatar użytkownika
historyk
Posty: 334
Rejestracja: 19 lis 2010, 20:35

Manipulacja polsko - niemieckiego dziennika

Post autor: historyk » 01 kwie 2013, 03:46

Przedwczoraj miałem okazję kupić wydawany w Polsce polsko - niemiecki dziennik "Wochenblatt". Zwyczajowo w dzienniku część tekstów jest po niemiecku i jednocześnie po polsku. Z zaciekawieniem zacząłem czytać króciutki tekst na pierwszej stronie, dotyczący kontrowersyjnego serialu "Unsere Mütter, unsere Väter". Jakież było moje zdziwienie kiedy z ciekawości przeczytałem też wersję polską tekstu. Otóż w tłumaczeniu polskim zabrakło jednego, ważnego zdania (które było w niemieckiej wersji):

DE:
Diverse Facetten des Krieges werden thematisiert - auch Kontroversen wie die antijüdische Haltung einiger polnischer Partisanten.

PL:
Będą podejmowane różne tematy dotyczące wojny - w tym kontrowersyjna, antyżydowska postawa niektórych polskich partyzantów.

Ciekawi mnie po prostu jaki cel ma taka manipulacja ? Tym bardziej kuriozalne jest w tym to że przecież periodyk adresowany jest głównie do społeczności dwujęzycznej. Poniżej zdjęcie tekstu w obu wersjach.
01umn0e_59GP4IAfVCULDMewZS7YqqKljOw4TezV,ow600.jpg
01umn0e_59GP4IAfVCULDMewZS7YqqKljOw4TezV,ow600.jpg (263.81 KiB) Przejrzano 1252 razy

ODPOWIEDZ

Wróć do „Gospodarka, kultura i społeczeństwo”