Nowy Katolicyzm z USA?

W roku 1990 wszedł w życie plan Balcerowicza, w ramach którego podjęty został szereg działań o charakterze antyinflacyjnym i rozpoczęto proces zmian struktury własnościowej w gospodarce.
Plan Balcerowicza sprawdził się w części dotyczącej obniżenia inflacji i uzdrowienia sytuacji na rynku towarowym. Późniejsze posunięcia rządu, jak chociażby postawienie wszystkich PGR-ów w stan upadłości, niezależnie od ich indywidualnej kondycji finansowej, czy dyskryminacja przedsiębiorstw krajowych, preferowanie obcego kapitału i prowadzenie prywatyzacji bez względu na koszty społeczne, interes skarbu państwa czy wręcz rację stanu wzbudzały pewną nieufność społeczeństwa. Załamanie gospodarcze, szybko rosnące bezrobocie i liczne afery finansowe zdążyły w ciągu półrocza zmniejszyć poparcie społeczne, jakim cieszył się rząd Tadeusza Mazowieckiego na początku swojego istnienia.
kowalskil
Posty: 18
https://www.artistsworkshop.eu/meble-kuchenne-na-wymiar-warszawa-gdzie-zamowic/
Rejestracja: 30 gru 2012, 00:12

Nowy Katolicyzm z USA?

Post autor: kowalskil »

Nowy Katolicyzm z USA?

Garu Gutting, profesor filozofii amerykanskiego universytetu “Notre Dame,” i redaktor “Recenzji Filozoficznych,” napisał dzisiaj (01.04.2013) ciekawy artykul, w czasopismie The New York Times.

  http://opinionator.blogs.nytimes.com/category/the-stone

W tym artykule, zatytułowanym "On Being Catholc" Gutting twierdzi że idee Oświecenia i Kościoła Katolickiego nie są sobie sprzeczne. Po opisaniu swojej edukacji katolickiej dodaje: "Dla mnie bowiem zaprzeczenie jednego nawet z tych źródeł wiedzy byłoby zaprzeczeniem glownej opory moralnosci." Potem wyjaśnia:

"Osobiscie odrozniam trzy dziedziny: doktryny metafizyczne dotyczace istnienia Boga, Biblijne opisy historyczne, (o tym jak Bóg interweniował w historii ludzkości, aby objawić swoją prawdę) i etyką miłości głoszonej przez Jezusa. Etyka miłości ktora czcimy (katolicy i wielu innych) jest czesto podstawa moralnego życia. Nie twierdze ze etyka nasza jest jedyna podstawa takiego zycia, lub ze potrafi ona wyjasnic wszystkie jego tajemnice. Ale wiem, że była ona potężną siłą dobra.

Wielu z nas, katolikow, nie widzi w jaki sposob etyka oparta o milosc blizniego prowadzic ma do sztywnych oficjalnych pogladow na sprawy seksu i malzenstwa. A co mysle o metafizyce teistycznej? Uwazam ja za doskonala strukture intellectualna, prowadzaca do zrozumiena naszych doswiadczen religijnych i moralnych, i ich zwiazku z etyka milosci do bliznieg. Ale nie mam zdecydowanego pogladu na doslowne podejscia do twierdzen metafizycznych. Legendy historyczne, moim zdaniem, powinne byc traktowane jako ilustracje przy uczeniu metafizyki, ...

=============================

Artykul ten wywolal wiele komentarzy czytelnikow; link do nich znajduje sie na koncu artykulu. Mysle z ktos przetlumaczy caly ten artykol, i wybrane komentarze. Moze sie to stac podstawa ciekawej dyskusji na tym forum.

Ludwik Kowalski
http://ludkow.info/byt

ODPOWIEDZ

Wróć do „Gospodarka, kultura i społeczeństwo”