Strona 1 z 1

Komorowski upiększa historie? Zaskakujące oświadczenie prezydenta w Paryżu

: 11 maja 2013, 05:08
autor: historyk
Skrót myślowy czy kolejna wpadka Bronisława Komorowskiego? Chodzi o zaskakujące – z historycznego punktu widzenia - oświadczenie polskiego prezydenta w Paryżu. Po spotkaniu z François Hollandem Komorowski podkreślił, że Polska i Francja były „od początku do końca sojusznikami w czasie drugiej wojny światowej”.

Byliśmy sojusznikami w czasie II Wojny Światowej - i to sojusznikami od samego początku do samego końca wojny - podkreślił Komorowski zapominając chyba, że od 10 lipca 1940 roku do 20 sierpnia 1944 roku legalną władzę we Francji sprawował prohitlerowski rząd w Vichy. Rozkazywał on francuskiej policji i żandarmerii łapanie Żydów - wysyłanych następnie do obozów zagłady. Odpowiedzialność francuskiego państwa za prohitlerowską politykę została oficjalnie uznana przez byłego prezydenta Jacquesa Chiraca.
Generał Charles de Gaulle, który wezwał z Londynu do buntu przeciwko polityce legalnych francuskich władz i do walki z okupantem, uznał później, że rząd w Vichy stanowił "nawias" w historii Francuskiej Republiki. Na dokumentach kolaboracyjnych władz - powołanych po przekazaniu 10 lipca 1940 roku przez francuski parlament nieograniczonych uprawnień marszałkowi Philippe’owi Petainowi - nie widniały bowiem symbole republiki. Były one jednak sygnowane "Francuskie Państwo".
Według obserwatorów, Bronisław Komorowski "upiększając" historie chciał prawdopodobnie zrobić przyjemność François Hollande’owi, który stwierdził wcześniej: Trzeba powiedzieć, że nasze kraje łączy prawdziwa przyjaźń. Mamy wspólną historię. Łączy nas przyjaźń, która kształtowała się w walce. Myślimy też o wszystkich tragediach, które miały miejsce w Polsce - mam tu przede wszystkim na myśli getto w Warszawie.
Prezydent Francji zaprosił Komorowskiego na środowe obchody zakończenia II Wojny Światowej w Paryżu. Obaj przywódcy mają wspólnie złożyć wieńce pod paryskim Lukiem Triumfalnym, gdzie znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza. W ceremonii uczestniczyć mają również żołnierze z naszego kraju. Komorowski gorąco podziękował Hollandowi za ten zaszczyt.
(mal)