Stosunki polsko - japońskie

Polityka zagraniczna RP, sformułowana po przemianach politycznych w 1989, określa ją polska racja stanu. Podstawowe cele polityki zagranicznej w latach 90. pozostawały niezmienne mimo zmian politycznych w parlamencie i rządzie. Są to: członkostwo w NATO oraz Unii Europejskiej, współtworzenie stabilnego systemu bezpieczeństwa europejskiego opartego na współdziałaniu NATO, UZE, OBWE oraz ONZ, utrzymywanie dobrosąsiedzkich stosunków z państwami regionu, działanie na rzecz współpracy regionalnej, zrównoważona polityka wobec Zachodu i Wschodu, popieranie procesów rozbrojeniowych, ochrona tożsamości narodowej i dziedzictwa kulturowego, rozwinięte kontakty z Polonią.
Adambik
Posty: 497
https://www.artistsworkshop.eu/meble-kuchenne-na-wymiar-warszawa-gdzie-zamowic/
Rejestracja: 24 lis 2010, 22:41

Stosunki polsko - japońskie

Post autor: Adambik »

Polityka zagraniczna Japonii opiera się na umacnianiu sojuszu z USA jak i zacieśnianiu relacji z innymi krajami regionu, takimi jak Chiny, Republika Korei oraz Rosja. Japonia zamierza utworzyć nowy filar, na którym wesprze się polityka zagraniczna
Na pierwszym planie jest „dyplomacja nastawiona na wartość”, która polega na uwypuklaniu w przedsięwzięciach dyplomatycznych „wartości uniwersalnych”, takich jak demokracja, wolność, prawa człowieka, praworządność oraz gospodarka rynkowa. Na obrzeżach kontynentu euroazjatyckiego, są pomyślnie rozwijające się młode demokracje, układające się w linię łuku. To tam Japonia pragnie stworzyć strukturę zwaną „łukiem wolności i dobrobytu”. Ponadto, od zakończenia wojny, Japonia
Podobna praca 65%

stosunki polsko-krzyzackie
czyni postępy na drodze pacyfizmu. Japonia zmierza do zacieśnienia współpracy tak z UE, jak i z NATO. Jest jednym z tych potężnych państw, których żywotne interesy leżą w budowaniu stabilnego systemu w świecie.

Stosunki polsko-japońskie są niezwykle przyjazne dzięki wsparciu w postaci dobrej woli i przyjaźni pomiędzy naszymi rządami oraz narodami.
W lutym 1998 r. Aleksander Kwaśniewski, Prezydent RP udał się z wizytą do Japonii w związku z igrzyskami zimowymi w Nagano. Zaś w grudniu tego roku rządy RP i Japonii podpisały umowę o zniesieniu obowiązku wizowego, opłat wizowych w celu ułatwienia ruchu turystycznego oraz wymiany kulturalnej i handlowej.
W czerwcu 1999 Jerzy Buzek, Premier RP był z wizytą w Japonii . W okresie od listopada 1999 – marca 2000 odbyła się wystawa z okazji 80-tej rocznicy nawiązania stosunków oficjalnych między Polską a Japonią oraz Roku Chopinowskiego \"Chopin - Polska - Japonia\". Ta wielka wystawa poświęcona również twórczości Fryderyka Chopina, pokazywana była w Tokio, Osace, Warszawie, Krakowie.
W 2000 roku przebywał z wizytą w Japonii Minister Spraw Zagranicznych Bronisław Geremek, w 2001 roku Marszałek Senatu Alicja Grześkowiak oraz Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Andrzej Zieliński. Również w 2001 r w Yokohamie, Nagoi i Kioto została zaprezentowana wystawa zbiorów Muzeum Książąt Czartoryskich.
W 2002 roku miała miejsce historyczna wizyta ich cesarskich Mości Cesarza i Cesarzowej Japonii w Polsce.
W 2002 roku po raz pierwszy przebywał na tournee w Japonii Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”. Niezmierną popularnością cieszy się w Japonii muzyka Chopina jak również Szymanowskiego i Moniuszki. Ze współczesnych twórców muzyki dużym zainteresowaniem cieszy się Krzysztof Penderecki, który w 2004 roku uhonorowany został niezwykle prestiżową nagrodą Preamium Imperiale.
W roku 2003 złożył wizytę w naszym kraju premier Junichiro Koizumi. Podpisana została wówczas Wspólna Deklaracja ku Strategicznemu Partnerstwu między Rzeczypospolitą Polską a Japonią w XXI wieku.
W kwietniu 2004 roku przebywał w Japonii Minister Nauki i Informatyzacji Michał Kleiber przewodnicząc obradom pierwszego Forum Nauki Polskiej.
W styczniu 2005 roku wizytę w Japonii złożył Prezes Rady Minstrów Marek Belka. W okresie marzec – wrzesień 2005 ważny był udział Polski w EXPO 2005 Aichi.
W marcu 2006 r. Polska Organizacja Turystyczna, w związku z dynamicznym rozwojem turystyki z Japonii do Polski (ponad 20% rocznie), otworzyła samodzielne biuro swojego przedstawicielstwa w Tokio. Uroczyste otwarcie biura miało miejsce dnia 20 lipca 2006 r. w Ambasadzie RP w Tokio w obecności Wiceprezesa POT pana Wojciecha Kodłubańskiego oraz przedstawicieli PLL LOT, którzy przebywali w Tokio w związku z uruchomieniem, po długiej przerwie, bezpośrednich lotów czarterowych na trasie Warszawa – Tokio.
W kwietniu 2006 roku wizytę oficjalną złożył w Japonii Minister Spraw Zagranicznych Stefan Meller.
W maju 2006 r. japońska firma Bridgestone Corporation podjęła decyzję o budowie kolejnej fabryki opon do autobusów i ciągników w Stargardzie Szczecińskim. Wartość inwestycji wyniesie 200 mln Euro i da zatrudnienie 750 pracownikom. Budowa fabryki rozpoczęła się w 2007 r., a produkcja została uruchomiona w 2009 r. Jest to już 3 fabryka Bridgestone w Polsce. Co ciekawe firma już dziś szuka inżynierów wśród studentów polskich uczelni.
W styczniu 2007 r. Toyota Motor Manufacturing Poland otrzymała zgodę na budowę fabryki sześciobiegowych skrzyń biegów. Będą w niej także powstawać części do silników i inne komponenty do aut. Dzięki tej inwestycji powstanie ok. 250 miejsc pracy.
W kwietniu 2006 r. firma Sharp Corporation podjęła decyzję o budowie w Polsce fabryki modułów ekranów LCD do telewizorów. Jest to do tej pory największa inwestycja japońska w Polsce z zakresu elektroniki. W najbliższych latach łączna wartość inwestycji firmy Sharp, wraz z inwestycjami jej poddostawców, osiągnie ponad 1 mld Euro i da zatrudnienie prawie 10 tysiącom ludzi. Niedawno fabryka zaczęła działać.
Po koniec stycznia br. w ramach programu „Culture Grant Aid” rząd Japonii Przekazał Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego wysokiej klasy sprzęt audiowizualny.
Niedawno bo 8 marca 2007 r. były prezydent RP Lech Wałęsa zachwalał w Tokio unijny model polityczny jako zapobiegający napięciom w regionie. Mówił o tym, że powinna narodzić się idea wspólnoty azjatyckiej oraz ostrzegał przed niebezpieczeństwem napięć między UE a państwami azjatyckimi.

Jak widać związki pomiędzy Japonią i Polską w wielu dziedzinach, takich jak polityka, gospodarka, kultura czy sport nieustannie się pogłębiają. Po demokratyzacji kraju i wprowadzeniu w Polsce gospodarki rynkowej w 1989 roku, rząd japoński przekazał znaczne fundusze w ramach programu pomocy na rzecz rozwoju (ODA). W ostatnich latach jak widzimy odnotowano także wzrost bezpośrednich inwestycji japońskich przedsiębiorstw, które znacznie przyczyniają się do tworzenia w Polsce nowych miejsc pracy, stymulacji eksportu oraz unowocześniania gospodarki. W ten oto sposób, więzy współpracy pomiędzy naszymi krajami ulegają dalszemu zacieśnieniu. Co najważniejsze w tym roku przypada 50. rocznica wznowienia stosunków dyplomatycznych pomiędzy Japonią i Polską.
13 marca podczas uroczystej inauguracji obchodów 50. rocznicy wznowienia stosunków dyplomatycznych między Japonią i Polską 1957 - 2007-03-13 wiceminister Andrzej Kaczmarek zwrócił uwagę, że większość japońskich projektów powstaje w Specjalnych Strefach Ekonomicznych. – Łączna kwota wszystkich 26 inwestycji wynosi 5,2 mld zł. Dzięki nim powstanie ok. 14 tys. miejsc pracy – podkreślił. Najwięcej japońskich firm inwestuje w strefie wałbrzyskiej. - Drugą strefą, która ściągnęła najwięcej projektów, jest strefa katowicka. W ścisłej czołówce znajdzie się również strefa pomorska, gdzie ulokowała się inwestycja Sharpa. Andrzej Kanthak, prezes PAIiIZ powiedział, że głównym celem konferencji jest podkreślenie znaczenia inwestycji japońskich w Polsce. Zwrócił uwagę, że w ubiegłym roku wartość wszystkich japońskich inwestycji była szacowana na ok. 150 mln euro, w tym roku wartość inwestycji samego Sharpa wynosi ok. 200 mln. euro. Ikuo Mizuki, radca z Ambasady Japonii w Polsce powiedział, że to co przyciąga japońskie firmy do Polski to przede wszystkim rozwój gospodarczy, dobrze wykształcone kadry oraz strategiczne położenie. Podkreślił, że polsko-japońskie stosunki w tej chwili wchodzą w nową fazę. – „Nasze inwestycje w Polsce to nie tylko inwestycje w przemyśle motoryzacyjnym, ale również w elektronice”. Zwrócił również uwagę na przeszkody w rozpoczynaniu inwestycji w Polsce.Dotyczą one przede wszystkim: procedur administracyjnych i infrastrukturalnych. Inwestorzy japońscy oczekują szerszego dostępu do informacji o Polsce oraz wsparcia ze strony władz lokalnych .
Jeśli chodzi o stosunki Polsko-japońskie ważna jest też wymiana handlowa, która systematycznie się zwiększa, a japońskie inwestycje w Polsce mają wkład we wzrost polskiego eksportu.
Pod względem wartości, na pierwszym miejscu wśród eksportowanych do Japonii polskich towarów są części samochodowe, a w szczególności skrzynie biegów. Ważną część eksportu stanowią również mrożone filety rybne, sztuczny grafit, płyt wiórowe i pierze. Od kwietnia 2006 r. Polska może eksportować do Japonii mięso wieprzowe i jego przetwory. Władze weterynaryjne obu krajów zaakceptowały zasady eksportu oraz listę polskich zakładów mięsnych, których wyroby mogą być eksportowane do Japonii. Wśród tych zakładów znalazły się m.in. WĘDMAS Sp z o.o, Zakładu mięsne POLMET, SOKOŁÓW S.A
Towary importowane z Japonii to głównie maszyny przemysłowe, sprzęt elektroniczny, maszyny używane w transporcie. W roku 2004 zauważalny był wzrost importu urządzeń mechanicznych (obrabiarki gumy i plastiku, urządzenia kontrolno-pomiarowe). Jako główną przyczynę wzrostu importu tych towarów uważa się ich przeznaczenie do użycia w japońskich fabrykach w Polsce. Oprócz tego, po wejściu do Unii Europejskiej dzięki obniżeniu stawek celnych zwiększył się również import samochodów osobowych.

Bilans handlowy pomiędzy obu krajami charakteryzuje się saldem ujemnym po stronie Polski, jakkolwiek należy podkreślić fakt, iż eksport do Europy Zachodniej towarów produkowanych przez japońskie firmy w Polsce w znacznym stopniu przyczynia się do wzrostu polskiego eksportu.

W tabeli przedstawiony jest ogromy wzrost polsko- japońskiej wymiany handlowej porównując rok 1995 i 2005 (w mln USD)
Rok Eksport Import
1995 28,68 392,97
2005 180,09 1 992,19

Podsumowując można powiedzieć, że stosunki polsko – japońskie mimo odległości obu krajów są bardzo dobre, a zapowiada się że będą jeszcze lepsze. Liczne podróże polityków do Japonii, jeszcze liczniejsze inwestycje japońskie w naszym kraju, to że nasza kultura i obyczaje nie są już obce Japończykom od dawna, zarówno tym którzy jeszcze u nas nie byli jaki i tym którzy odwiedzają nasz kraj, to wszystko myślę wskazuje na to iż współpraca Polski i Japonii będzie się rozwijać.



http://www.pl.emb-japan.go.jp
http://www.poland.or.jp
http://www.mgip.gov.pl
http://www.jetro.go.jp
http://www.japoland.pl
http://www.japonia.org.pl
Adambik
Posty: 497
Rejestracja: 24 lis 2010, 22:41

Re: Stosunki polsko - japońskie

Post autor: Adambik »

Stosunki polsko-japońskie, niewykorzystana szansa.





8 czerwca odbyło się zorganizowane przez CSPA i Instytut Sobieskiego spotkanie z dr Arkadiuszem Tarnowskim zatytułowane„Polska – Japonia, dyplomacja trójstronna”. Wbrew pozorom nie była to pomyłka, ponieważ chodziło właśnie o stosunki trój- a nie dwustronne.

Jak przekonywał Dr Tarnowski w powojennych stosunkach Polski i Japonii zawsze obecna była strona trzecia. W czasach PRL był to Związek Radziecki, a obecnie rolę tę spełniają albo UE, USA albo też wielkie korporacje.



Rok 1989 był dla Polski szansą na nowe otwarcie w stosunkach z Japonią. Polska jako kraj, który zainicjował upadek komunizmu w Europie Wschodniej cieszył się wówczas sympatią w świecie. Również Japonia była chętna do pomocy nie tylko finansowej ale i merytorycznej. Niestety zdaniem dr. Arkadiusza Tarnowskiego Polska nie skorzystała z tej szansy popełniając poważne błędy.

Pierwszą poważną pomyłką polskiego rządu było rozwiązanie kwestii zadłużenia u azjatyckiego mocarstwa ekonomicznego. W związku ze złą sytuacją ekonomiczną Polacy oczekiwali redukcji długu. Tymczasem Japończycy nalegali na rozłożenie go w czasie, co przyniosłoby ten sam efekt, jednak miałoby inny wydźwięk dla japońskich podatników. W końcu japoński rząd uległ presji, jednak ten incydent położył się cieniem na dwustronnych stosunkach na parę lat: Japonia załatwiała z Polską niezbędne sprawy przez strony trzecie, nie ofiarowano zapowiadanej pomocy, a japońskie inwestycje omijały Polskę szerokim łukiem.

Dr Tarnowski mówił także o niesnaskach, które powstawały na skutek ignorancji strony polskiej. Polscy oficjele przyjeżdżali do Japonii o wiele rzadziej niż ich czescy czy węgierscy odpowiednicy, a kiedy już to robili, to odwiedzali najpierw Koreę Południową, co było źle odbierane przez japońskie władze.


Szczególnie dwustronne stosunki ekonomiczne naznaczone są grzechem zaniechania z polskiej strony. Polacy wielokrotnie nie potrafili wykorzystać programów i funduszy, które wymagały włożenia jedynie niewielkiego wysiłku ze strony odbiorcy. Wiele razy zaprzepaszczono także szansę na powstanie japońskich inwestycji w Polsce. Japońskie firmy nie tylko pozbawione były zachęt i ułatwień, ale także niejednokrotnie spotykały się z posunięciami utrudniającymi zakładanie biznesu. Z tego też powodu inwestorzy z Kraj Kwitnącej Wiśni często omijali Polskę kierując się do innych krajów regionu.

Polacy zaniedbali także promocję swojego kraju w Japonii. Węgrzy i Czesi nie żałują energii na promocję swojego przemysłu, dzięki czemu sprzedają tam stosunkowo dużo produktów spożywczych.

Kolejnym niedocenionym obszarem w dwustronnych stosunkach jest turystyka. Dr Tarnowski zauważył, że podczas gdy Czesi reklamują swój kraj zdjęciami malowniczej Pragi, a Węgrzy monumentalnego Budapesztu, Polacy eksponują zdjęcie z Auschwitz, które, jak nie trudno sobie wyobrazić, nie każdego turystę skłoni do przyjazdu i budzi zdecydowanie negatywne skojarzenia.


Wnioski płynące z analizy polsko-japońskich stosunków są niestety druzgocące. Zdaniem prelegenta Polska nie prowadzi świadomej polityki wobec Japonii (jak i wobec wielu innych ważnych krajów Azji). Cesarstwo jest wrzucane do jednego worka z innymi państwami Azji. Panuje przekonanie, że jest to kraj egzotyczny i można odnieść wrażenie, że na tym myślenie o Japonii u polskich decydentów się kończy. Z tego powodu stosunki japońsko-polskie są łańcuchem niewykorzystanych szans. Jest to o tyle niezrozumiałe, że w Polsce tysiące osób uczy się japońskiego. Ich wiedza i potencjał pozostają jednak niewykorzystane, a na placówkę w Tokio często wysyłane są osoby posiadające niewielką wiedzę o Japonii.


Tarnowski

Po spotkaniu przeprowadziliśmy z naszym Gościem krótką rozmowę na temat stosunków polsko-japońskich. Oto jej zapis:

CSPA:Japonia w przeciwieństwie do wielu innych azjatyckich krajów wydaje się być w Polsce bardzo popularna i budzić zdecydowanie pozytywne skojarzenia. Z tego jednak co przedstawił Pan na spotkaniu wynikało, że mimo to stosunki polsko-japońskie nie są najlepsze. Dlaczego Pańskim zdaniem tak się dzieje?



Arkadiusz Tarnowski: W październiku 1987 roku Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS) po raz pierwszy przeprowadziło badania dot. stosunku Polaków do innych narodów. 81,1% respondentów (największa liczba) wskazało Japończyków jako naród cieszący się największą sympatią a tylko 0,9% było im nieprzychylnych. W 2005 – roku światowej wystawy EXPO w prefekturze Aichi i roku wymiany UE-Japonia, w tej samej ankiecie, procent badanych, którzy określili swój stosunek jako darzący Japończyków sympatią spadł do 31% a odsetek darzących ich niechęcią wzrósł do 33%. Po raz pierwszy odnotowano większą liczbę osób nieprzychylnych narodowi japońskiemu (jednak w 2009 roku procent ludzi darzących sympatią wzrósł do 42% a niechęcią zmalał do 19%). Uważam, że w Polsce brakuje struktury sieciowej organizacji związanych z promocją kultury japońskiej – mamy wiele ośrodków nauki języka japońskiego (ponad 50), towarzystw polsko-japońskich czy innych kół związanych z kulturą Japonii, ale brak jest koordynacji działań pomiędzy nimi. Podobnie ma się rzecz w stosunkach gospodarczo-politycznych. Podczas spotkań ogłasza się ambitne programy współpracy, które w późniejszym okresie pozostają tylko na papierze (np. Ku Strategicznemu Partnerstwu między Rzeczpospolitą Polską a Japonią z 2003 r. czy też budowa Łuku Wolności i Dobrobytu z Polską z 2007 r.). W celu efektywnej promocji na rynku japońskim potrzebna jest długoterminowa strategia marketingowa oraz odpowiednie fundusze. Jednostkowe działania firm zainteresowanych rynkiem japońskim kończyły się zazwyczaj darmowym (lub w dużej części dofinansowanej) udziałem w targach lub ekspozycjach – bez wymiernych korzyści.


Jest Pan autorem książki “Polska i Japonia, 1989-2004, stosunki polityczne, gospodarcze i kulturalne”. Co było motywacja do jej napisania?



Ubiegając się o stypendium rządu japońskiego chciałem zbadać czy w krajach Europy Środkowo-Wschodniej można było powtórzyć sukces gospodarczy Japonii z powodzeniem skopiowany w latach ’80 i ‘90-tych przez kilka krajów Azji Wschodniej czy Południowo-Wschodniej. Od tego zagadnienia rozpoczęły się moje poszukiwania informacji o zaangażowaniu Japonii w Europie – najpierw w ramach badań nad stosunkami Japonii z UE, a w późniejszym czasie, Japonii z Polską. W Polsce ukazało się dużo prac z dziedziny literatury i sztuki japońskiej (tłumaczenia), ale na temat stosunków polsko-japońskich wybór materiałów był bardzo ograniczony albo wręcz nieistniejący. Postanowiłem, że wykorzystam szansę znajomości języka i zdobytych materiałów o tematyce współczesnych stosunków polityczno-gospodarczych (ponad 3000 stron artykułów z gazet, agencji prasowych w Polsce i Japonii oraz materiałów źródłowych z archiwów polskiego Ministerstwa Gospodarki czy MSZ) i w ramach pracy doktorskiej pisanej na Uniwersytecie Tsukuba w Japonii skoncentrowałem się właśnie na stosunkach dwustronnych w okresie po 1989 r. Jest to pierwsza tego typu książka w Polsce (i na świecie) tak szczegółowo opisująca stosunki polityczne, gospodarcze i kulturalne między Polską a Japonią w okresie 1989-2004.

Jak widzi Pan przyszłość stosunków polsko-japońskich? Jaki czynnik Pana zdaniem może mieć największy wpływ na rozwój tych stosunków w następnej dekadzie?

Motorem stosunków polsko-japońskich w ostatnim piętnastoleciu były inwestycje japońskie w Polsce. Od 2007/2008 roku obserwujemy zmniejszenie zainteresowania kapitału japońskiego w sektorze produkcyjnym na korzyść sektora szeroko pojętych usług. Na chwilę obecną mamy w Polsce 254 firmy z kapitałem japońskim, z czego 72 to fabryki. Niestety firmy japońskie rozpoczęły również wycofywanie kapitału z Polski (np. SEWS w Rawiczu czy w Żywcu), lub odsprzedawanie swoich udziałów innym partnerom (np. Emori Poland) – podobna sytuacja miała miejsce w latach 90-tych jak przenoszono fabryki istniejących firm powiązanych z kapitałem japońskim z krajów Europy Zachodniej do Polski – inwestor idzie tam gdzie jest tańsza siła robocza i zachęty inwestycyjne. Zachęty inwestycyjne pozostają nadal głównym bodźcem – ich brak bądź ograniczenia powodować będą przemieszczenia inwestorów do krajów, które zaoferują coś więcej niż tylko wysoko wykwalifikowaną siłą roboczą. Również obecni już na rynku polskim inwestorzy japońscy stanowią cenne źródło informacji dla potencjalnych inwestorów – dotrzymanie zobowiązań przez władze lokalne i centralne i dobre stosunki z inwestorami wzmocnią naszą współpracę gospodarczą. Jeśli eksporterzy polscy nie połączą sił i zamiast na kilkunastu metrach kwadratowych nie zaczną wspólnie wystawiać swych produktów na dużych powierzchniach, z użyciem przemyślanego marketingu (broszury i wizytówki w jęz. japońskim, obecność tłumacza jęz. japońskiego czy późniejsze pielęgnowanie nowo-poznanych kontaktów biznesowych) to bardzo trudno będzie im zaistnieć na rynku japońskim – z sukcesem udało się to węgierskim rolnikom. Taka współpraca udała się polskim producentom mebli (ich wyroby znajdują się obecnie w pierwszej dziesiątce najlepiej sprzedających się polskich produktów eksportowych). Może się to udać i innym branżom (np. produkty rolno-spożywcze). Dobre kontakty firm polskich z japońskimi mogą pozytywnie wpłynąć na postrzeganie kraju – co w konsekwencji może spowodować napływ większej liczby turystów japońskich do Polski. Turystyka jest następną branżą o niewykorzystanym potencjale.

*Arkadiusz Tarnowskiuzyskał stopień doktora nauk humanistycznych w zakresie międzynarodowej ekonomii politycznej w 2007 r. na japońskim uniwersytecie Tsukuba. Specjalizuje się we współczesnych stosunkach polityczno-gospodarczych pomiędzy Japonią a Europą. W latach 1993–1997 jako stypendysta polskiego i rumuńskiego Ministerstwa Edukacji studiował zarządzanie i finanse przedsiębiorstw na Akademii Ekonomicznej w Bukareszcie. W 1998 r. uczestniczył w amerykańskim programie kulturowo-poznawczym „Up with People”. Stypendium japońskiego Ministerstwa Edukacji umożliwiło mu w latach 1999–2006 odbycie studiów magisterskich i doktoranckich oraz stażu badawczego na uniwersytecie Tsukuba. Od 2006 do 2007 r. był stypendystą Fundacji Honjo International Scholarship z Tokio. Obecnie pracownik Ambasady Japonii w Polsce, odpowiedzialny za sprawy związane z gospodarką i współpracą gospodarczą między Japonią a Polską. Autor książki“Polska i Japonia 1989-2004, Stosunki polityczne, gospodarcze i kulturalne”.



Spisała Ewa Dryjańska
http://polska-azja.salon24.pl/196624,st ... ana-szansa
Adambik
Posty: 497
Rejestracja: 24 lis 2010, 22:41

Re: Stosunki polsko - japońskie

Post autor: Adambik »

Jak podaje ambasada Japonii :

Józef Piłsudski, pierwszy przywódca niepodległej Polski po I wojnie światowej, udał się do Japonii w 1904 r. (jako lider Polskiej Partii Socjalistycznej), po wybuchu wojny rosyjsko-japońskiej. W zamian za wsparcie Japonii dla ruchu niepodległościowego w Polsce proponował przeprowadzenie aktów sabotażu przeciwko armii rosyjskiej, jak na przykład ataki bombowe na Kolej Transsyberyjską. Lider prawicy, Roman Dmowski, uznał, że takie działania byłyby niekorzystne dla Polski i pojechał do Japonii, by im zapobiec. Jego argumenty okazały się skuteczne i ostatecznie rząd Meiji nie przystał na propozycję Piłsudskiego, bezproblemowo zgodził się jednak zapewnić specjalne traktowanie polskim żołnierzom, którzy dostali się do niewoli japońskiej.

Sympatia Polaków do Japończyków, jako pogromców Rosjan, trwa do dziś.

W 1887 r., starszy brat Marszałka Józefa Piłsudskiego, Bronisław, jako 20-letni młodzieniec był zamieszany w nieudany zamach na cara Aleksandra III, za co został zesłany na Sachalin. Po odbyciu kary, w 1896 r., jako pracownik stacji meteorologicznej w Korsakowie na Sachalinie zetknął się z Ajnami i zaczął badać ich kulturę. Później pojął za żonę córkę naczelnika ajnuskiej wioski, z którą miał dwójkę dzieci. Bronisław Piłsudski zarejestrował legendy Ajnów na wałkach fonograficznych, które w 1980 roku zostały odnalezione w Polsce. Naukowcom z Uniwersytetu Hokkaido udało się odtworzyć ich zawartość, co przyczyniło się do postępu badań nad językiem i zwyczajami tej mniejszości narodowej.

Po wybuchu wojny rosyjsko-japońskiej Bronisław pozostawił żonę i dzieci na Sachalinie, a sam udał się w 1906 r. do Japonii, gdzie spotkał się z Shimeiem Futabateiem(1), który przejawiał zainteresowanie działalnością rewolucjonistów w ówczesnej Rosji. W ciągu 8-miesięcznego pobytu Bronisława Piłsudskiego w Japonii zaprzyjaźnił się on z Futabateiem, który udzielił mu wsparcia tak fizycznego, jak i duchowego i umożliwił spotkanie z wieloma osobistościami, takimi jak Shigenobu Okuma(2) czy Taisuke Itagaki(3). Bronisław Piłsudski przejawiał także zainteresowanie literaturą japońską, wraz z Futabateiem założyli Towarzystwo Japońsko-Polskie i obaj aktywnie angażowali się w tłumaczenie literatury i prezentację kultury obydwu krajów.

Podczas trwania wojny rosyjsko-japońskiej, jedną trzecią jeńców przebywających w obozie jenieckim w Matsuyamie stanowili Polacy. Przebywający w Japonii Józef Piłsudski odwiedził ów obóz wraz z radcą handlowym z Władywostoku, Toshitsune Kawakamim (późniejszy pierwszy poseł Japonii w Polsce) oraz studentem Uniwersytetu Cesarskiego w Tokio Kōkim Hirotą (późniejszy Minister Spraw Zagranicznych). Zapewnili przebywającym w obozie razem z Rosjanami Polakom stosunkowo dobre warunki.

W 1927 roku Hirota został mianowany posłem w Holandii. Po drodze zatrzymał się w Warszawie, gdzie na dworcu powitał go Marszałek Piłsudski. Podczas trwania Międzynarodowego Trybunału Wojskowego dla Dalekiego Wschodu w Tokio, były ambasador RP w Japonii Tadeusz Romer wystosował notę, w której przytaczał zasługi Hiroty i obstawał przy jego niewinności.

5 września 1926 r. w Japonii wylądował pierwszy samolot z Polski. Pilotował go Bolesław Orliński, zaś mechanikiem pokładowym był Leonard Kubiak. Samolot wystartował z Warszawy 27 sierpnia i zatrzymując się po drodze między innymi w Moskwie, Omsku i Harbinie, dotarł do Tokorozawy w pobliżu Tokio. Lądowanie spotkało się z gorącym przyjęcie mieszkańców miasta, a Orliński udzielił nawet wywiadu w radiu. Za swój wyczyn został udekorowany Orderem Wschodzącego Słońca VI klasy. 12 września Orliński opuścił Tokorozawę i choć po drodze wystąpiły pewne problemy związane z awarią samolotu, to 26 września powrócił bezpiecznie do Warszawy.

Hiroyuki Kawai został mianowany posłem Japonii w Warszawie w 1931 roku. W trakcie swojego pobytu w Polsce, w sierpniu 1933 toku zmarł w wyniku choroby. Poseł Kawai był katolikiem i zgodnie ze swoim życzeniem został pochowany na warszawskich Powązkach.

Na Syberii mieszkało wielu Polaków, którzy zostali tam zesłani w charakterze więźniów politycznych za czasów caratu. Na początku lat dwudziestych XX wieku wiele dzieci, które straciły rodziców w trakcie porewolucyjnej zawieruchy, cierpiało od głodu i chorób. Rząd Japonii oraz Japoński Czerwony Krzyż wyciągnęły do nich pomocną dłoń. 765 dzieci zostało przetransportowanych do Tokio i Osaki. W trakcie ich pobytu w Japonii odwiedziła je nawet babka obecnego cesarza, cesarzowa Teimei. Dzięki wysiłkom Narodu Japońskiego, wszystkie dzieci wróciły do zdrowia, lecz młoda japońska pielęgniarka, z oddaniem opiekująca się dziećmi chorymi na dur brzuszny, zmarła w wyniku zakażenia. Po wyleczeniu dzieci zostały odesłane do Polski, bardzo wzruszające było pożęgnanie, pod czas którego dzieci wyrażały wdzięczność dla swoich wybawicieli wołając po japońsku „arigatō“ oraz śpiewając hymn Japonii.

Wśród uratowanych dzieci był również Jerzy Strzałkowski. Po wstąpieniu na uniwersytet nawoływał do utworzenia organizacji zrzeszającą dzieci syberyjskie i założył Związek Młodzieży z Dalekiego Wschodu (ZMzDW). Związek rozwijał się wraz z tym, jak dorastały dzieci syberyjskie, utworzono pododziały w 9 miastach, a w szczytowym momencie rozwoju, pod koniec lat trzydziestych liczba członków przekroczyła 640 osób. Utrzymywano również bliskie związki z ówczesną ambasadą Japonii, której wszyscy członkowie aktywnie wspierali Związek, uczestnicząc w organizowanych przezeń uroczystościach.

Para Cesarska, podczas oficjalnej wizyty w Polsce w 2002 r., spotkała się z pozostałymi przy życiu dziećmi syberyjskimi. Było to bardzo wzruszające wydarzenie.

Ambasada Japonii

Adres: ul. Szwoleżerów 8, 00-464 Warszawa

Telefon: 022 696 50 00, Fax: 022 696 50 01

Godziny otwarcia: 8.30 – 18.00 (pon.-pt.)

Ambasada nie działa w polskie i japońskie święta

http://www.pl.emb-japan.go.jp/kultura/r ... pizody.htm
Adambik
Posty: 497
Rejestracja: 24 lis 2010, 22:41

Re: Stosunki polsko - japońskie

Post autor: Adambik »

POLSKA - JAPONIA

1. Stosunki polityczne

Japonia jest jednym z głównych partnerów Polski w Azji; wynika to z jej pozycji jako mocarstwa gospodarczego oraz z jej kluczowego znaczenia dla bezpieczeństwa w Azji. Przez Japonię Polska postrzegana jest jako kraj atrakcyjny ze względu na stabilność polityczną, brak konfliktów narodowościowych, wielkość rynku, tradycyjne powiązania z Europą Wschodnią oraz członkostwo w Unii Europejskiej.

Stan stosunków politycznych między Polską i Japonią jest bardzo dobry. W najważniejszych kwestiach międzynarodowych zajmujemy zbliżone stanowiska. Współpracujemy w forach i komisjach wielostronnych: ONZ, WTO, KEDO (Korean Energy Development Organization), misjach pokojowych. Polska jest zainteresowana możliwością korzystania z doświadczeń Japonii jako dawcy pomocy w krajach obecnie uznanych za priorytetowe (Afganistan, Wietnam) oraz podjęciem współpracy z Japońską Agencją Współpracy Międzynarodowej (JICA) w zakresie budowy zdolności administracyjnych w obszarze współpracy rozwojowej. Polska ratyfikowała Protokół z Kioto w grudniu 2002 roku. Realizacja zobowiązań i stosunek do ratyfikacji Protokołu jest postrzegany przez Japonię jako miara zaangażowania w realizację globalnej polityki zrównoważonego rozwoju i ochronę środowiska.

Japonia wysoko ocenia działania Polski w procesie stabilizacji Iraku i w ramach koalicji antyterrorystycznej. Polskę i Japonię charakteryzuje zbieżność poglądów w kwestiach dotyczących terroryzmu międzynarodowego i proliferacji broni masowego rażenia (oba kraje zaangażowane są w Inicjatywę Krakowską –Proliferation Security Initiative). Polska docenia zaangażowanie Japonii w proces pokojowy i odbudowę Bałkanów, Afganistanu, Timoru Wschodniego, jak również we wspieranie procesu pokojowego na Bliskim Wschodzie. Japonia uważnie obserwuje proces poszerzania NATO i Unii Europejskiej, zainteresowana jest dialogiem na temat polityki bezpieczeństwa w Europie.

Stosunki polsko-japońskie stanowią ważny element polityki japońskiej wobec Europy, szczególnie w dążeniu Japonii do większego zaangażowania politycznego i ekonomicznego w Europie środkowej i Wschodniej. Kraje tego regionu ze względu na ich członkostwo w Unii Europejskiej stanowią obszar szczególnego zainteresowania inwestorów japońskich.

Od momentu podjęcia decyzji o przyjęciu nowych krajów UE do ASEM na V Szczycie ASEM w październiku 2004 r. w Hanoi, Polska uczestniczy w dialogu politycznym UE-Azja ASEM (Asia-Europe Meeting).
2. Kontakty dwustronne

Pierwsza w dziejach stosunków dwustronnych wizyta Pary Cesarskiej w Polsce w dniach 9-13 lipca 2002 r. otworzyła nową kartę w stosunkach polsko-japońskich, podnosząc dialog polityczny na najwyższy szczebel. W dniach 19 i 20 sierpnia 2003 r. odbyła się wizyta Premiera J. Koizumi w Polsce. Przeprowadzona w przyjaznej atmosferze pierwsza od 13 lat wizyta premiera Japonii w Polsce potwierdziła zainteresowanie strony japońskiej dalszym rozwojem stosunków dwustronnych z Polską. Został podpisany wspólny dokument: Wspólna Deklaracja Ku Strategicznemu Partnerstwu między Rzeczpospolitą Polską i Japonią, zawierający wszystkie podstawowe tematy bieżącej współpracy dwustronnej oraz wyznaczający jej perspektywiczne kierunki.

Podczas szczytu ASEM w Hanoi w październiku 2004 r. doszło do rozmowy Premiera RP, M. Belki z Premierem Japonii, J. Koizumi. W ramach współpracy MSZ-ów odbyły się w kwietniu 2004 r. konsultacje polityczne na szczeblu Podsekretarzy Stanu z udziałem Min. B.Zaleskiego. We wrześniu 2004 r. Min. S.Najar, Podsekretarz Stanu MSZ wziął udział w oficjalnym otwarciu siedziby biura POT (Polskiej Organizacji Turystyki) w Tokio oraz w międzynarodowych targach turystycznych JATA.

W parlamentach obu krajów działają grupy międzyparlamentarne. W dniach 1-5 września 2003 r. na zaproszenie marszałka Senatu RP przebywała z oficjalną wizytą w Polsce delegacja Izby Radców Parlamentu Japonii pod przewodnictwem Hirofumi Nakasone, przewodniczącego Japońsko-Polskiej Grupy Parlamentarnej.

W ostatnich latach miały miejsce następujące wizyty polskich polityków w Japonii:

· 2001 - wizyta w Japonii Marszałek Senatu A. Grześkowiak,

· 2001 - oficjalna wizyta ministra SZ B. Geremka,

· 1999 - oficjalna wizyta premiera J. Buzka,

· 1998 - krótka wizyta robocza prezydenta A. Kwaśniewskiego w Tokio.

W Polsce przebywali z wizytą:

· 2003 -delegacja Izby Radców pod przewodnictwem H. Nakasone

· 2003 -oficjalna wizyta premiera J. Koizumi

· 2002 - parlamentarny podsekretarz stanu w japońskim MSZ K. Matsunami

· 2002 - Ich Cesarskie Moście Cesarz Akihito i Cesarzowa Michiko

· 2001 - wiceminister Spraw Zagranicznych K. Maruya

·2000 - przewodniczący Izby Wyższej J. Saito

3. Współpraca gospodarcza

Obroty handlowe

Na początku lat 90 nastąpił gwałtowny spadek obrotów polsko-japońskiej wymiany handlowej, ale już od 1995 r. ich wolumen stopniowo zwiększa się.

Według danych CIHZ obroty handlowe między Polską i Japonią kształtowały się w ostatnich latach następująco:

w mln USD




1999


2000


2001


2002


2003


dynamika 2003/2002

Eksport


43,1


61,8


65,0


70,6


93,0


+31,7 %

Import


927,0


1.052


987,0


1.039,3


1.128,0


+8,5 %

Obroty


970,1


1.113,8


1.052


1.109,9


1.362,0


+22,7 %

Saldo


-883,9


-990,2


- 922,0


- 968,7


-1.175,0


+21,3 %

W okresie styczeń - wrzesień 2004 r. polsko-japońskie obroty handlowe wyniosły 1334 mln USD, z czego polski eksport 122 mln USD, a import 1212 mln USD.

Polska pozostaje drugim, po Węgrzech, partnerem gospodarczym Japonii wśród krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Japonia uznaje Polskę za kraj wiodący w przemianach gospodarczych regionu, stający się co raz bardziej jej strategicznym partnerem w Europie Środkowo -Wschodniej.

Najważniejsze sekcje towarowe w eksporcie z Polski do Japonii według udziału w całości eksportu po trzech kwartałach 2004 r. to: pojazdy lub części samochodowe 29,5%, produkty pochodzenia zwierzęcego 16%, urządzenia mechaniczne i elektryczne 13,7%, drewno i wyroby 10,6%, produkty przemysłu chemicznego 10,5%. W powyższych kategoriach w roku 2004 do ważniejszych towarów w szczególności należą: części samochodowe, ryby i mięso, turbiny parowe, płyty wiórowe i drewnopodobne, sztuczny grafit.

W imporcie po 9 miesiącach 2004 roku najważniejsze są: urządzenia mechaniczne i elektryczne 58 % (m.in. części silników samochodowych, wózki widłowe, maszyny drukarskie, maszyny hutnicze), pojazdy i części samochodowe 18%, przyrządy precyzyjne 7,5% (m.in. fotokopiarki, narzędzia i przyrządy lekarskie, analizatory gazu), produkty przemysłu chemicznego 5% (m.in. materiały fotograficzne, produkty farmaceutyczne, chemikalia organiczne), tworzywa sztuczne i kauczuk 4,2%.

Pozytywnym zjawiskiem jest też rozszerzenie asortymentów eksportowanych towarów. Poza tradycyjnie oferowanymi artykułami spożywczymi, sprzedawanymi do Japonii szansę na zwiększenie eksportu (oprócz części samochodowych, które już zajęły pierwszą pozycję) istnieją w takich grupach towarowych jak wysokiej jakości odzież i obuwie, wyroby jubilerskie, narzędzia chirurgiczne, szkło i kryształy, mrożonki owocowe, drewno i płyty do budownictwa, meble oraz mięso. Struktura towarowa importu od kilku lat nie ulega zasadniczym zmianom.
Inwestycje japońskie

Pomimo znacznego wzrostu wartości inwestycji japońskich, zważywszy ogromny potencjał gospodarczy tego kraju, są one jednak nadal skromne, a Japonia zajmuje dopiero 18 miejsce na liście inwestorów zagranicznych. Wg. PAIiIZ, łączna wartość zrealizowanych inwestycji japońskich w Polsce wyniosła do końca 2003 r. 598 mln USD. Największymi inwestycjami japońskimi w Polsce są zakłady działające w przemyśle motoryzacyjnym: fabryka silników benzynowych w Wałbrzychu i przekładni biegów Toyoty (wartość 195 mln USD) oraz fabryka silników dieslowskich w Jelczu-Laskowicach i Isuzu Motors w Tychach (wartość 193 mln USD).

Polska nadal jest obiektem aktywnego zainteresowania wielu potencjalnych inwestorów japońskich zamierzających uruchomić produkcję w Europie. Mimo braku w 2004 roku spektakularnych decyzji inwestycyjnych, wiele dużych firm obecnych już w Polsce takich jak: Toyota, NSK czy Bridgestone przewiduje znaczne zwiększenie swoich inwestycji w najbliższym okresie.

Zdecydowanie zwiększyło się zainteresowanie inwestycjami w Polsce przez mniejsze firmy, głównie poddostawców dużych firm już zainstalowanych w Polsce. Poprawa sytuacji gospodarczej w Japonii, wstąpienie Polski do UE, zapowiedziane otwarcie delegatury PAIiIZ w Tokio oraz fakt zainstalowania w PAIiIZ japońskiego doradcy ds. inwestycji japońskich (od kwietnia 2004 r. na rok) pozwoli zdynamizować aktywność w przyciąganiu japońskich inwestycji do Polski, szczególnie w obliczu ostrej konkurencji ze strony innych państw Europy Środkowo-Wschodniej.

W 2004 r. decyzje o wybudowaniu fabryk w Polsce podjęli następujący inwestorzy japońscy: Sanden (fabryka urządzeń klimatyzacyjnych dla sektora motoryzacyjnego, wartość inwestycji 60 mln Euro, planowane zatrudnienie na poziomie 200 osób) oraz Daicel (fabryka wypełniaczy do poduszek powietrznych z sektora motoryzacyjnego, wartość inwestycji 30 mln Euro, planowane zatrudnienie na poziomie 130 osób). W październiku 2004 r. otworzył swoją fabrykę kolejny japoński inwestor NTK Technical Ceramics. Inwestor będzie produkował elementy ceramiczne dla sektora motoryzacyjnego.
Inne wydarzenia

We wrześniu 2004 r. otwarte zostało w Tokio przedstawicielstwo Polskiej Organizacji Turystycznej. Reaktywowano działalność Komitetów Gospodarczych Polska-Japonia (październik 2004 r. –organizacja seminarium gospodarczego PAIiIZ w Polsce oraz sesja Komitetów Gospodarczych, posiedzenie obydwu Komitetów w Tokio w listopadzie 2003 r., wizyta we wrześniu 2003 r. Przewodniczącego Japońsko-Polskiego Komitetu Gospodarczego, Pana Tetsuo Sekiya).

W czerwcu 2004 r. miała miejsce druga emisja polskich obligacji nominowanych w jenach (Samurai bonds). Emisja opiewała na kwotę 50 mld jenów, o oprocentowaniu 1,02% rocznie i zapadalności 5 lat, kierownikami konsorcjum emisyjnego były banki Daiwa i Nikko City.

W dniu 22 kwietnia 2004 r., w Polsce miało miejsce wręczenie Krzyża Komandorskiego Orderu Zasługi RP założycielowi firmy Toyota, p. Shoichiro Toyoda oraz Krzyża Kawalerskiego Orderu Zasługi RP byłemu prezesowi Toyoty w Polsce, p. Toshitaka Kageyama.

W listopadzie 2003 r. została podpisana polsko-japońska umowa na temat utworzenia Polsko-Japońskiego Centrum Efektywności Energetycznej. Projekt będzie realizowany przez JICA ze strony japońskiej oraz przez Krajową Agencję Poszanowania Energii (KAPE) ze strony polskiej. Strona japońska zadeklarowała na realizację projektu kwotę 6 mln USD, a strona polska 1,2 mln USD. W ramach Projektu będą realizowane szkolenia w zakresie technologii efektywności energetycznej dla kadry kierowniczej polskich przedsiębiorstw, specjalistów w zakresie poszanowania energii, konsultantów.

4. Podstawy prawno-traktatowe

W związku z wymogami procesu akcesji Polski do UE i koniecznością dostosowania naszych zagranicznych umów gospodarczych do wymogów prawa unijnego (Układ o Handlu i Żegludze zawarty w 1978r.), w chwili obecnej Komisja Europejska negocjuje z Japonią porozumienie w sprawie zawarcia umowy między Wspólnotą i Państwami Członkowskimi z jednej strony, a Japonią z drugiej strony. Resortem monitorującym przebieg negocjacji w tej sprawie jest MGiP.

W dniu 1 kwietnia 2004 r. podpisano Umowę między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Japonii w sprawie uznawania praw jazdy.

Pełny wykaz umów dwustronnych Polska-Japonia zamieszczony jest w załączniku.

5. Współpraca kulturalna
Ogólna charakterystyka

Wymiana kulturalna polsko-japońska jest jedną z najżywiej rozwijających się dziedzin współpracy. Obejmuje ona muzykę, teatr, film, sztuki wizualne. Japonia nie prowadzi scentralizowanej polityki wymiany i współpracy kulturalnej z zagranicą, choć w styczniu 2001 r., powołano Ministerstwo Edukacji, Kultury, Sportu, Nauki i Techniki. Wymiana kulturalna Japonii z zagranicą odbywa się głównie poprzez wyspecjalizowane agendy rządowe takie jak np. Japan Foundation, Japońsko-Polskie Forum Wymiany Kulturalnej i Naukowej czy Fundację Polsko-Japońską im. Miyauchi. Współpraca z Japonią odbywa się na stosunkowo niezłym poziomie, aczkolwiek w ostatnim okresie coraz bardziej dają o sobie znać problemy budżetowe, z powodu których zasięg współpracy bilateralnej jest ograniczony.

Grant Kulturalny

Od 1981 r., Polska włączona została do japońskiego Cultural Grant. Każdorazowo otrzymanie Grantu Rządu Japońskiego, wymaga zawarcia umowy międzyrządowej w formie wymiany not. W ramach programu pomocy rozwojowej (ODA) Polska jest największym odbiorcą w regionie, co roku otrzymujemy tzw. granty kulturalne (wys. ok. 500 tys. USD). W 2003 r. dar otrzymał Uniwersytet im. M. Kopernika w Toruniu.

Od 2001 r., Polska została włączona do japońskiego programu rządowego Małego Grantu (do 100.000 dolarów) dla wspierania inicjatyw kulturalnych i naukowych. W 2001 r. otrzymał dotacje z tego źródła Instytut Orientalistyki UW.

Ważniejsze wydarzenia

¨ W grudniu 2004 r. w ramach obchodów Roku Gombrowicza w kilku miastach Japonii wystąpił Teatr Provisorium ze spektaklem „Ferdydurke”

¨ 29 listopada 2004 r. obchodzona była 10 rocznica Centrum Japońskiej Sztuki i Technologii „Manggha”

¨ W dniu 21 października 2004 r. odbyła się w Tokio ceremonia wręczenia prestiżowej nagrody japońskiej Praemium Imperiale 2004 przyznawanej przez fundację The Japan Art. Association. Jednym z pięciu laureatów tegorocznej edycji nagrody jest polski kompozytor Krzysztof Penderecki. Nagrodę tę, która jest odpowiednikiem Nobla w dziedzinie sztuki, przyznaje się co roku pięciu artystom w takich dziedzinach jak: malarstwo, rzeźba, architektura, muzyka, kino/teatr.

¨ W październiku 2004 r. odbyły się w Warszawie, Krakowie, Łodzi i Poznaniu kolejne Dni Kultury Japońskiej organizowane przez Ambasadę Japonii i Towarzystwo Polsko-Japońskie

¨ W marcu 2004 r. wystąpił w Warszawie Japoński Teatr Tańca Nowoczesnego II.ART., a w listopadzie br. zespół tańca i muzyki tradycyjnej z miasta Hamamatsu (miasto partnerskie Warszawy)

¨ Najważniejszym wydarzeniem kulturalnym ostatnich lat były obchody w 1999 r. 80-tej rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między obu krajami. Obchodom towarzyszyły wystawa „Polska –Japonia 1919 –1999”oraz uroczystości Roku Chopinowskiego. Założeniem organizatorów było przedstawienie źródeł zainteresowania Polaków japońską tradycją i kulturą oraz fascynacji Japończyków muzyką Chopina, polskim filmem, teatrem i plastyką. Wystawa prezentowana była w Polsce i w Japonii.

¨ Kapitalnym wydarzeniem w roku 2000, była wystawa zatytułowana Gendai. Sztuka współczesna Japonii –pomiędzy ciałem i przestrzenią, zaprezentowana w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie. Była to pierwsza w Polsce prezentacja przekroju japońskiej sztuki współczesnej we wszelkich jej przejawach (instalacje, malarstwo, obiekty, rzeźba i wideo). W sumie w latach 2000-2003 odbyło się w CSW około 30 imprez (wystaw, spektakli, instalacji), ukazujących sztukę Japonii.

¨ Między sierpniem 2001 a kwietniem 2002 r., ponad 700.000 widzów odwiedziło w Japonii wystawę pt. „Dama z gronostajem na tle kolekcji Książąt Czartoryskich”, przygotowaną przez MN w Krakowie i Brain Trust Incorporation z Japonii.

¨ W 2003 r. odbyły się w Japonii pokazy filmu Romana Polańskiego „Pianista”(ok. 2.670.000 widzów).

¨ W listopadzie 2003 r. otwarto w Tokio wystawę 24 wybitnych polskich ilustratorów.

¨ W Bibliotece Narodowej w 2003 r. odbyła się wystawa „Współczesna architektura Japonii”. Również w roku 2003 w gmachu Biblioteki miały miejsce: przegląd filmów A. Kurosawy oraz prezentacja teledysków japońskich.

¨ W grudniu 2003 r. w Tokio odbyło się sympozjum poświęcone twórczości Tadeusza Kantora. Złożyły się nań prelekcje i dyskusja panelowa, którym towarzyszyła wystawa fotogramów L.Mądzika oraz pokaz zapisu video ze spektaklu „Wielopole, Wielopole”.

¨ W latach 2002-2003, w szerokim rozpowszechnianiu, na festiwalach i pokazach zaprezentowano w Polsce 20 filmów japońskich. W Japonii pokazano trzy polskie filmy animowane.

¨ W październiku 2003 r. dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie gościł w Japonii z dwutygodniowa wizytą na zaproszenie Japan Foundation. Przeprowadzone zostały m.in. rozmowy na temat wymiany muzealnej między naszymi krajami.

¨ W 2003 r. wręczono odznaki Zasłużony dla Kultury Polskiej ośmiu wybitnym przedstawicielom japońskiego środowiska akademicko-kulturalnego. 8 września 2003 r. szef polskiej dyplomacji W. Cimoszewicz wręczył Dyplom Ministra Spraw Zagranicznych RP za wybitne zasługi dla promocji Polski w świecie w 2002 roku pianistce japońskiej, pani Hisako Abe.
Muzyka

Muzycy japońscy często goszczą na scenie Filharmonii Narodowej (w marcu 2004 r. wystąpił dyrygent Tadaaki Otaka). W styczniu 2003 r. miało miejsce dwutygodniowe tournee po Japonii warszawskiej Opery Narodowej Teatru Wielkiego. Podczas tego drugiego w historii, tournee Opera Narodowa pod dyrekcją Jacka Kasprzyka występowała na scenach całej Japonii 15 razy, łącznie dla ponad 20-tysięcznej publiczności. Pierwsze tournee odbyło się 2 lata wcześniej, następne planowane jest w roku 2005. We wrześniu i październiku br. występował 16 razy podczas tournee w Japonii Państwowy Zespół Ludowy Piesni i Tańca „Śląsk”.

6. Współpraca naukowa
Wymiana stypendialna

W roku akademickim 2003/2004 kształciło się w Polsce 59 obywateli Japonii. Warto zwrócić uwagę na fakt, iż ponad połowę wszystkich Japończyków stanowią osoby kształcące się w szkołach artystycznych. Corocznie odbywa się wymiana stażystów w oparciu o wzajemną ofertę stypendialną obu rządów realizowaną przez ministerstwa edukacji Japonii i Polski. Strony na zasadzie wzajemności oferują po 8 dwuletnich stypendiów dla studentów, absolwentów, doktorantów i pracowników naukowych. Z polskiej strony istnieje bardzo duże zainteresowanie stażami w Japonii: w roku 2003 ubiegały się o stypendia japońskie 44 osoby z 17 szkół wyższych.

Forum Nauki Polskiej w Japonii

W dniach 21 –22 kwietnia 2004 r. w Ambasadzie RP w Tokio odbyło się Forum Nauki Polskiej. Głównym celem Forum była intensyfikacja polsko-japońskiej bilateralnej współpracy naukowo-technicznej. Forum skoncentrowało się na priorytetach nauki polskiej, które w skrócie można określić jako: bio, techno, info (1,5-dniowy program Forum obejmował oprócz wystąpień okolicznościowych 11 prezentacji wybitnych polskich naukowców oraz 1-2 wystąpienia japońskich przedstawicieli społeczności naukowej).
Projekt „Transfer of Information Technology to Ukraine”

Koordynowany przez biura UNDP w Polsce i na Ukrainie, zakłada utworzenie na Ukrainie dwóch wyspecjalizowanych centrów, przygotowanych do prowadzenia studiów internetowych. Realizowany będzie przez Polsko–Japońską Wyższą Szkołę Technik Komputerowych wspieraną przez rząd Japonii reprezentowany przez JICA. Inicjatywa ta jest finansowana i wspierana technicznie przez rząd Japonii. Podczas dwuletniego okresu przygotowawczego, poszczególne ośrodki na Ukrainie otrzymają niezbędny sprzęt, zatrudnią i przeszkolą nauczycieli i uruchomią pilotażowe kursy. Pierwsi studenci zapiszą się na zajęcia w 2005 r. Trójstronne partnerstwo między Japonią, Polską i Ukrainą posłuży jako pilotaż dla realizacji innych międzynarodowych projektów w regionie.
Inne formy współpracy

¨ Od kilku lat daje się zaobserwować w Polsce zwiększone zainteresowanie nauką j. japońskiego. Na uniwersytetach: UW, UJ, UAM na japonistyce studiuje łącznie ok. 270 studentów.

¨ Należy podkreślić znaczenie utworzenia i działania w Warszawie Polsko-Japońskiej Wyższej Szkoły Technik Komputerowych. W 2000 roku pod auspicjami JICA rozpoczął działalność ośrodek szkolenia informatycznego dla krajów Europy Centralnej i Wschodniej - Third Country Training Program.

¨ 19 marca 2003 r. odbyły się w Tokio V Polsko-Japońskie Międzyrządowe Konsultacje nt. Współpracy Naukowo-Technicznej. Zawarto porozumienie o finansowaniu 128 polsko-japońskich projektów naukowo-technicznych. Zdecydowana większość projektów dotyczy współpracy z dziedziny chemii i biologii.

¨ Należy zaznaczyć obecność w polskich szkołach i uniwersytetach japońskich wolontariuszy, którzy po akceptacji MENiS prowadzą zajęcia z różnych dziedzin (głównie nauczają języka japońskiego).

¨ Szczególnie należy podkreślić ożywioną współpracę bezpośrednią uczelni polskich z uczelniami japońskimi. Rezultatem powyższej współpracy są liczne wspólnie realizowane badania naukowe, wizyty studyjne oraz publikacje naukowe.
http://www.msz.gov.pl/JAPAN/II.html
Adambik
Posty: 497
Rejestracja: 24 lis 2010, 22:41

Re: Stosunki polsko - japońskie

Post autor: Adambik »

Według danych CIHZ obroty handlowe między Polską i Japonią kształtowały się w ostatnich latach następująco:

w mln USD
WYSZCZ. 1995 1996 1997 1998 1999 2000 2001
Eksport 41,7 52,1 58,4 46,2 43,1 61,8 65,0
Import 474,1 604,8 734,5 905,4 927,0 1.052 987,0
Obroty 515,8 656,9 702,9 951,6 970,1 1.114 1.052
Saldo -432,4 -552,7 -676,1 -859,2 -883,6 -990,2 - 921,0

Sekcje towarowe

Najważniejszymi sekcjami towarowymi w eksporcie z Polski do Japonii były: produkty pochodzenia zwierzęcego, produkty przemysłu chemicznego, wyroby różne, metale nieszlachetne i wyroby z nich, wyroby z kamieni, szkło i wyroby ze szkła. Z ważniejszych towarów eksportowych należy wymienić mięso, drób, art. mleczarskie, kazeinę, alkohol, wyroby ze szkła, lekarstwa, wyroby walcowane, art. chemiczne, meble, łożyska, przyrządy lekarskie.

Zmalała wartość produktów pochodzenia zwierzęcego oraz produktów przemysłu chemicznego w polskim eksporcie. Nastąpił natomiast wzrost w takich sekcjach towarowych, jak: maszyny i urządzenia mechaniczne, sprzęt elektryczny, wyroby z kamieni, szkło i wyroby ze szkła oraz metale szlachetne i wyroby z nich.



Struktura towarowa

Struktura towarowa importu od kilku lat nie ulega zasadniczym zmianom. W polskim imporcie dominowały następujące sekcje: maszyny i urządzenia mechaniczne, sprzęt elektryczny, urządzenia telewizyjne oraz do rejestracji i odtwarzania dźwięku, pojazdy i urządzenia transportowe, przyrządy, narzędzia i aparaty optyczne, fotograficzne, pomiarowo-kontrolne, medyczne, chirurgiczne, zegarki, instrumenty muzyczne.

Ważnym wydarzeniem w stosunkach polsko-japońskich była decyzja Isuzu Motors Ltd. o budowie fabryki silników wysokoprężnych w Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej.

W 1997 r. zakończono negocjacje w sprawie nabycia przez firmy japońskie 80% akcji Fabryki Łożysk Tocznych "Iskra" w Kielcach: firma NSK nabyła 70% akcji, a firma Nichimen 10%. Całość zakładu wyceniono na 56 mln USD. Partnerzy japońscy zobowiązali się dokonać w ciągu 5 lat inwestycji wartych ok. 46 mln USD, czyli mniej więcej tyle, ile wynosi ich dotychczasowy wkład kapitałowy. Po modernizacji zakładu 50% produkcji sprzedawana będzie do krajów Unii Europejskiej, a 50% na rynki Europy Środkowo-Wschodniej.

Inną inwestycją jest joint venture zakładów Stomil Poznań i firmy Bridgestone, którego celem ma być produkcja opon dla zakładów General Motors w Polsce. W 1999 r. firma Toyota podjęła decyzję o wejściu na polski rynek i budowie zakładu produkcji przekładni samochodowych (docelowa wartość inwestycji ok. 200 mln USD) w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. W 2002 r. Toyota zadeklarowała rozpoczęcie nowych inwestycji (fabryka skrzyń biegów i silników samochodowych) w WSSE.

Źródło: Ministerstwo Gospodarki
Adambik
Posty: 497
Rejestracja: 24 lis 2010, 22:41

Re: Stosunki polsko - japońskie

Post autor: Adambik »

Zarys stosunków dwustronnych pomiędzy Japonią i Polską


Kwiecień 2009
Ambasada Japonii w Polsce


I. Partnerstwo strategiczne

1. Zgodnie ze wspólną deklaracją Ku strategicznemu partnerstwu między Japonią i Polską, jaką premier Japonii Junichiro Koizumi ogłosił razem z premierem Polski, Leszkiem Millerem podczas swojej wizyty w Polsce w sierpniu 2003 roku, Japonia i Polska zdecydowały o dalszym przekształcaniu tradycyjnie przyjaznych stosunków w partnerstwo strategiczne.
2. W 2006 r. Minister Spraw Zagranicznych Japonii, Taro Aso, nakreślił nową wizję japońskiej dyplomacji, którą nazwał „Łukiem wolności i dobrobytu”. Ważne miejsce zajęła w niej Polska, podzielająca uniwersalne wartości, takie jak demokracja, wolność, prawa człowieka, praworządność oraz gospodarka rynkowa.
3. W oparciu o powyższe postanowienia, oba kraje rozwijają współpracę w celu zagwarantowania stabilizacji i dobrobytu na świecie. Japonia i Polska działają razem na rzecz odbudowy oraz zapewnienia bezpieczeństwa w Afganistanie i Iraku. Aby wspomóc kształcenie nowych kadr (hitozukuri) i wprowadzanie gospodarki rynkowej na Ukrainie, wspierają tworzenie systemu edukacji na odległość poprzez Polsko-Japońską Wyższą Szkołę Technik Komputerowych (PJWSTK) – uczelnię, która powstała i rozwija się dzięki pomocy finansowej ze strony japońskiej. Japonia i Polska prowadzą także ścisły dialog polityczny i współpracują na arenie międzynarodowej, na przykład na forum ONZ, czy w ramach grupy V4+1 (państwa Grupy Wyszehradzkiej i Japonia) lub ASEM (Asia-Europe Meeting).
4. Takie oto ścisłe związki znalazły potwierdzenie podczas obchodów 50. rocznicy wznowienia stosunków dyplomatycznych pomiędzy Japonią i Polską w 2007 roku. W maju miała miejsce wymiana not dyplomatycznych pomiędzy premierami i ministrami spraw zagranicznych. Również w maju wizytę w Polsce złożył ówczesny minister spraw zagranicznych Taro Aso. Związki te nadal trwają, o czym świadczą częste wizyty na wysokim szczeblu. W październiku 2008 roku z wizytą w Japonii przebywał minister spraw zagranicznych Polski Radosław Sikorski. Podczas rozmów ministrów spraw zagranicznych zadeklarowano dalszy rozwój stosunków dwustronnych, opublikowane zostało także wspólne oświadczenie, w którym wymienione zostały konkretne dziedziny współpracy.
5. W czasie rozmów na szczycie podczas wizyty w Japonii prezydenta Lecha Kaczyńskiego w grudniu 2008 roku osiągnięto porozumienie w sprawie dalszej współpracy na rzecz stabilizacji i dobrobytu społeczności międzynarodowej w oparciu o fundament tradycyjnie przyjaznych stosunków japońsko-polskich.
6. 6. W marcu tego roku, dla upamiętnienia 90. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Japonią i Polską, odbyła się ceremonia przekazania listów gratulacyjnych pomiędzy premierami i ministrami spraw zagranicznych naszych krajów.



II. Współpraca dwustronna

1. Po 1989 r. Japonia udzieliła Polsce w wielu dziedzinach wsparcia technologicznego, którego trzon stanowiły hitozukuri oraz pożyczki bezzwrotne, aby pomóc jej w płynnym przejściu do systemu demokracji i gospodarki rynkowej. Łączna kwota tej pomocy, wliczając w to granty kulturalne, wyniosła około 220 mln euro. Obecnie Japonia rozwija współpracę z Polską, która stawia pierwsze kroki jako kraj udzielający pomocy.
2. W szczególności przez kilka ostatnich lat od wstąpienia Polski do Unii Europejskiej gwałtownie wzrasta liczba inwestycji dokonywanych przez japońskie przedsiębiorstwa. Środki masowego przekazu podają, że w roku 2006 kwota inwestycji japońskich wyniosła około 800 mln euro, co jest niemal równe łącznej kwocie inwestycji firm japońskich w ciągu poprzednich 15 lat do roku 2005. Od 2007 roku napływają do Polski kolejne inwestycje ze strony japońskich przedsiębiorstw. W październiku 2008 roku Polsce działały 232 firmy z Japonii, z których 73 to wykorzystujące najnowsze technologie fabryki, produkujące m. in. silniki samochodowe, opony oraz telewizory ciekłokrystaliczne. Tworząc nowe miejsca pracy, wydatnie przyczyniają się do wzrostu polskiego eksportu i rozwoju gospodarczego.

Obroty handlowe między Japonią i Polską wzrosły w ciągu siedmiu lat (2001-2008) 5,7 raza i wyniosły 2,5 miliarda dolarów w 2008 roku..

W czerwcu 2008 roku z wizytą w Polsce przebywała delegacja Japońskiej Federacji Biznesu pod przewodnictwem prezesa tej organizacji, Fujio Mitarai. Członkowie delegacji spotkali się z prezydentem Lechem Kaczyńskim i innymi ważnymi przedstawicielami władz polskich, co świadczy o tym, jak wiele uwagi przedsiębiorstwa japońskie poświęcają polskiemu rynkowi.

3. Oczekuje się, że w przyszłości Japonia i Polska nawiążą szeroką współpracę w dziedzinach takich jak ochrona środowiska (wdrażanie wytycznych protokołu z Kioto), energetyka, współpraca naukowo-techniczna oraz w zakresie programów na rzecz rozwoju, czy też promocja obustronnego ruchu turystycznego. Przy wsparciu finansowym ze strony Japonii powstało Polsko-Japońskie Centrum Efektywności Energetycznej. Pomaga ono przedsiębiorstwom w efektywnym wykorzystaniu energii, co obecnie jest w Polsce wysoce pożądane. W październiku 2008 roku pomiędzy Japonią i Polską podpisane zostało Wspólne Oświadczenie dotyczące Systemu Zielonych Inwestycji (GIS) oraz Wspólnych Wdrożeń (JI) w oparciu o ustalenia Protokołu z Kioto. W czerwcu 2007 roku odbyły się 6. Międzyrządowe Japońsko-Polskie Konsultacje do spraw Współpracy Naukowo-Technicznej, podczas których zgodzono się w kwestii intensyfikacji dalszych działań obu krajów w tej dziedzinie.
4. Jeżeli chodzi o turystykę, coraz więcej Japończyków odwiedza Polskę, kraj, który posiada na swoim terytorium 13 zabytków światowego dziedzictwa UNESCO oraz może się poszczycić długą historią i bogatą kulturą. W roku 2000 Polskę odwiedziło 26410 turystów z Japonii, zaś w 2007 roku było ich już 47500. Pod koniec października 2007 roku w Warszawie odbył się Japan Week, organizowany przez International Friendship Foundation i m. st. Warszawa. Wzięło w nim udział ponad 1200 osób z Japonii, czyniąc zeń okazję do aktywnej wymiany na szczeblu obywatelskim, obejmującej wiele dziedzin, między innymi kulturę i sztuki walki.



III. Związki kulturowe oraz historia wymiany „dobrej woli“ pomiędzy oboma krajami.

1. Historia związków pomiędzy Japonią i Polską jest prawdziwą historią przyjaźni i dobrej woli, o czym można się przekonać czytając „Wybrane epizody w historii stosunków japońsko-polskich”. Zainteresowanie Polski Japonią znacznie wzrosło wraz z wybuchem wojny rosyjsko-japońskiej. W tym czasie dwaj polscy politycy, Roman Dmowski i Józef Piłsudski odwiedzili Japonię. Po 1920 r., dzięki wysiłkom Japońskiego Czerwonego Krzyża, około 800 polskich dzieci z Syberii zostało przyjętych i wyleczonych w Japonii, a następnie odesłanych do Polski. Zapoczątkowane wówczas kontakty trwają do dziś. W 1995 do Polski zostały zaproszone dzieci japońskie, które ucierpiały w wyniku wielkiego trzęsienia ziemi w Kobe. Bardzo wzruszające było ich spotkanie z żyjącymi przedstawicielami Dzieci Syberyjskich.
2. W czasie II Wojny Światowej, Chiune Sugihara, wicekonsul w Konsulacie Japonii w Kownie, ocalił od śmierci wielu Żydów, wydając im „wizy życia”. Większość z nich była polskiego pochodzenia. Brat Zenon Żebrowski, który przybył do Japonii razem z ojcem Maksymilianem Kolbe, nie ograniczał się do głoszenia wartości franciszkańskich, lecz poświęcił się niesieniu pomocy japońskim sierotom, starcom i niepełnosprawnym.
3. Początki wzajemnego zainteresowania kulturą biorą swój początek w cennych badaniach polskiego etnologa, Bronisława Piłsudskiego, nad kulturą ludu Ajnu. Nauczanie japońskiego i badania japonistyczne mają w Polsce długą tradycję i prężnie się rozwijają. W 1919 r. na Uniwersytecie Warszawskim otwarty został kurs języka japońskiego, kolejne ośrodki badawczo-dydaktyczne powstają w różnych miejscach kraju, m. in. w Krakowie, Poznaniu, Łodzi i Toruniu. W styczniu 2009 roku, w ramach programu Japońskiego Wolontariatu Kulturalnego do Polski oddelegowanych zostało sześcioro wolontariuszy, którzy będą uczyć japońskiego i promować kulturę Japonii w różnych miejscach kraju.
4. Polacy wykazują wiele zainteresowania elementami kultury Japonii, takimi jak ceremonia parzenia herbaty, aktywnie uprawiane są także sztuki walki np. judo, karate aikido czy kendo. Za sprawą działalności takich instytucji jak Centrum „Manggha” w Krakowie, powstałego dzięki wysiłkom słynnego reżysera Andrzeja Wajdy, jego małżonki Krystyny Zachwatowicz oraz wielu innych osób, coraz aktywniej prowadzona jest wymiana kulturalna. W Centrum można także oglądać wystawy najnowszych technologii japońskich.
5. W takiej oto atmosferze ścisłych kontaktów w sferze kultury pomiędzy oboma narodami obchodzono w 2007 roku 50. rocznicę wznowienia stosunków dyplomatycznych pomiędzy Japonią i Polską, w ramach której zorganizowanych zostało wiele imprez jubileuszowych, co pozwoliło Japończykom i Polakom lepiej poznać się nawzajem. Z okazji przypadającej w 2009 roku 90. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Japonią i Polską planowanych jest wiele wydarzeń jubileuszowych. Oczekuje się, że przyczynią się one do dalszego rozwoju wymiany obywatelskiej oraz wzmocnienia fundamentów, na których oparte są nasze stosunki dwustronne.
http://www.pl.emb-japan.go.jp/relations ... elacji.htm
ODPOWIEDZ

Wróć do „Polska polityka zagraniczna”