Miliardy na broń pancerną, śmigłowce, okręty

Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej (SZ RP) inaczej Wojsko Polskie - siły i środki wydzielone przez państwo do zabezpieczenia jego interesów i prowadzenia walki zbrojnej.
SZ RP stoją na straży suwerenności Narodu Polskiego oraz jego bezpieczeństwa i pokoju. Mogą brać udział w zwalczaniu klęsk żywiołowych, działaniach antyterrorystycznych, akcjach poszukiwawczych, a także ratowania życia ludzkiego. Biorą też udział w oczyszczaniu terenów z materiałów niebezpiecznych pochodzenia wojskowego i unieszkodliwiają je.
Zwierzchnictwo nad Siłami Zbrojnymi sprawuje prezydent RP, a ogólne kierownictwo zapewnia Minister Obrony Narodowej.
Awatar użytkownika
stach
Posty: 518
Rejestracja: 19 cze 2010, 03:48

Miliardy na broń pancerną, śmigłowce, okręty

Post autor: stach » 21 mar 2013, 00:27

Blisko 2300 samych tylko, nowych pojazdów opancerzonych, do tego śmigłowce, okręty, systemy informatyczne i wojskowe roboty armia planuje kupić za 130 mld zł w ciągu najbliższej dekady

Podczas zorganizowanych w Warszawie przez MON Dni Przemysłu, prezesi firm zbrojeniowych usłyszeli, że resort obrony uprości procedury kontraktowania nowego sprzętu i zagwarantuje rodzimym przedsiębiorcom uprzywilejowany dostęp do zamówień, jeśli tylko zaoferują broń odpowiedniej jakości. Już 60 – 70 proc kontraktów modernizacyjnych trafia do polskich firm - krzepił Waldemar Skrzypczak wiceminister obrony ds. modernizacji technicznej.

Spór o integrację

W tle dyskusji o inwestycyjnych planach, które za dziesięć lat mają sprawić, że ponad 65 proc. uzbrojenia i sprzętu w siłach zbrojnych spełni sojusznicze standardy nowoczesności, trwał podczas wtorkowej konferencji spór o konsolidację zbrojeniówki. Wiceministrowie skarbu i gospodarki namawiali do szybkiej kapitałowej integracji państwowych spółek z Bumarem. MON zachowuje rezerwę i stawia na produktowe konsorcja, które łączą producentów określonych rodzajów wyposażenia.

O docelowym modelu integracji sektora obronnego ma jeszcze w tym miesiącu przesądzić Rada Ministrów. Krzysztof Krystowski, prezes Bumaru nie ukrywa, że jest za stworzeniem silnego narodowego koncernu, który miałby szanse na nawiązanie równorzędnej rywalizacji z konkurentami z Zachodu.

We wtorek szefa największej, obronnej grupy, której zeszłoroczne przychody przekroczyły 3 mld zł, wspierał wiceminister skarbu Rafał Baniak. Jego zdaniem procesy integrujące przemysł specjalny są u nas opóźnione nawet o dwie dekady w stosunku do branży obronnej w USA czy Europie Zachodniej. - To ostatni moment, by ścigać czołówkę, czerpać korzyści z synergii i faktu, że duży może więcej, także na globalnych rynkach – apelował wiceminister.

Kluczowe zdolności obronne

Prezesów zgromadzonych w warszawskim centrum konferencyjnym MON, interesowały jednak przede wszystkim najbliższe plany zamówień. Gen. Mieczysław Cieniuch, szef Sztabu Generalnego przekonywał, że inwestycje zostały starannie przemyślane a modernizacja ma służyć osiąganiu konkretnych zdolności obronnych. Główne cele to usprawnienie i techniczno – informatyczne wsparcie dowodzenia i rozpoznania, unowocześnienie środków rażenia, poprawienie mobilności wojska i jego ochrony (zdolności do przetrwania).

Szef SG zachęcał przedsiębiorców do analizowania i śledzenia zwłaszcza 14 programów operacyjnych, najważniejszych obecnie w procesie unowocześniania armii – i dostosowania do nich przemysłowej i handlowej oferty.

Transportery, artyleria i Tytan

Do 2022 roku armia planuje zamówić łącznie 877 transporterów rosomak w różnych wersjach, 120 samobieżnych haubic krab, 100 moździerzy Rak, 60 wyrzutni rakietowych Homar, kilkaset wyrzutni przeciwpancernych pocisków kierowanych spike – przede wszystkim instalowanych na pojazdach i zintegrowanych z przyszłymi bezzałogowymi wieżami bojowymi. Sztab generalny potwierdza, że zamówi 14 tys. kompletów zintegrowanego żołnierskiego wyposażenia zaprojektowanego w krajowych firmach w ramach programu Tytan, zainwestuje w ponad sto zestawów uzbrojenia przeciwlotniczego z Bumaru Elektronika a ponadto zakupi ok. 600 przenośnych zestawów plot GROM – Piorun.

Samoloty i bezpilotowce

Na początku przyszłego roku MON rozstrzygnie wart 10 mld zł przetarg na dostawy 70 śmigłowców wielozadaniowych ale już planuje także zakontraktowanie (po 2018 r.) najpierw 12 a docelowo 32 helikopterów uderzeniowych, które zastąpiłyby zużyte „latające czołgi" - Mi- 24, rosyjskiej produkcji.

Jeszcze wiosną tego roku powinien ruszyć przetarg na 8 (z opcją dokupienia kolejnych 4) samolotów szkoleniowych klasy AJT. W planach jest zamówienia blisko stu różnej wielkości i przeznaczenia bezzałogowych statków powietrznych, w tym kilku zestawów uderzeniowych dronów wyposażonych w urządzenia zwiadowcze i precyzyjną broń rakietową.

Oręż dla marynarki

W ciągu najbliższej dekady powinna nastąpić odbudowa Marynarki i wzmocnienie ochrony wybrzeża ( dokupimy kolejne baterie kierowanych, morskich pocisków. Po już zamawianych trzech niszczycielach min, flota wojenna ma się zbogacić o nowe patrolowce, okręty obrony wybrzeża i najkosztowniejszy morski oręż: trzy jednostki podwodne nowego typu o napędzie klasycznym.
Analizy rynkowe trwają. Będziemy kontraktować broń podwodną jako całościowy system, łącznie z pociskami manewrującymi jako orężem odstraszającym – twierdzi wiceminister Skrzypczak.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Wojsko, technika i uzbrojenie”