20 lat minęło jak jeden dzień?

Zazwyczaj przyjmuje się, że przegłosowanie przez tzw. Sejm kontraktowy przywrócenia nazwy państwa polskiego Rzeczpospolita Polska i godła w postaci orła w koronie, które weszło w życie 31 grudnia 1989, zapoczątkowało symbolicznie powstanie tak zwanej III Rzeczypospolitej. Według innych opinii, za początek III Rzeczypospolitej uznaje się rozpoczęcie bądź też zakończenie obrad Okrągłego Stołu, lub powołanie rządu Tadeusza Mazowieckiego albo przeprowadzenie pierwszych po wojnie wolnych wyborów do Sejmu i Senatu w 1991, gdy nastąpiło tym samym przerwanie ciągłości niedemokratycznych struktur PRL. Konstytucja RP z kwietnia 1997 w swej preambule zawarła nazwę Trzeciej Rzeczypospolitej.
Artur Rogóż
Administrator
Posty: 4635
https://www.artistsworkshop.eu/meble-kuchenne-na-wymiar-warszawa-gdzie-zamowic/
Rejestracja: 24 maja 2010, 04:01
Kontakt:

20 lat minęło jak jeden dzień?

Post autor: Artur Rogóż »

Minęło ponad 20 lat od pierwszych prawie wolnych wyborów w Polsce. Dwa lata później mieliśmy już w pełni wolne wybory pierwsze od wyborów brzeskich wolne wybory w Polsce. Jak ocenicie te 20 lat i zmiany z takiego bardziej osobistego punktu widzenia?
ziomeka
Posty: 443
Rejestracja: 01 cze 2010, 03:37

Re: 20 lat minęło jak jeden dzień?

Post autor: ziomeka »

Witam;
jest kilka rzeczy które można o tym okresie powiedzieć - na pewno minęly bardzo szybko, na pewno były barwne, na pewno byłą to moja młodość [ta świadoma - w '89 miałem 12 lat]; pamiętam plakaty - olbrzymie zresztą z kolejnych chyba wyborów i te nazwiska: Kuroń, Geremek... rozmowy z Tatą [niestety już ś.p.] na tematy polityczne i hostoryczne, tym ciekawsze że jakkolwiek będąc w partii do końca krytycznie patrzył na obie strony, uczył myślenia innego "niż ustawa nakazuje"... Liceum, studia, przjaźnie takie na chwilę i takie do końca życia, rozczarowanie kiedy na katedrze Histrii Gospodarczej [chyba jakoś tak na A.E. [wtedy] w Krakowie] powiedzieli, ze wolnych etatów nie maja, w końcu powiedzenie o sobie "historyk co poszedł na marketing a wyszedł w budowlance..". Przełom lat 90 tych i '00 to fascynacja internetem jako koaplnią wszystkiego, siedzenie na nim po naście godzin dziennie nawet, pierwsze kanały społecznościowe [IRC i "małpa" na jednym z nich]; w końcu jeden rok wyjęty z życiorysu... owo dwudziestolecie kończy się ślubem i córą. Dla osoby w moim wieku ['32 l.] to niemal całe świadome życie.
pozdr
stach
Posty: 496
Rejestracja: 19 cze 2010, 03:48

Re: 20 lat minęło jak jeden dzień?

Post autor: stach »

Kiedy kończył sie PRL byłem nastolatkiem i szczerze mówiąc wspominam lata osiemdziesiąte bardzo miło. Tak wiem, że dla Polski był to okres zmarnowany, że gospodarka była w stanie rozkładu, że byliśmy zniewoleni ale ja byłem wtedy młody, miałem fajnych kumpli, koleżanki i to sie wtedy liczyło a polityka interesowała mnie średnio. Natomiast co do ostatnich 20 lat to jestem z nich zadowolony i chociaż wspominam okres PRL z sentymentem to nie moge sobie wyobrazić, że komuna trwałaby dłużej powiedzmy jeszcze 20 lat. to byłaby tragedia :evil:
Myślę, że pod każdym względem mam lepiej niz miałbym gdyby PRL trwał nadal. Cieszę się jednak, że żyłem troche w tamtym systemie bo dzieki temu mam szerszy pogląd na pewne sprawy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Historia III RP ogólnie”