Rosjanie wyjaśnią, jak Polska rozpętała II wojnę światową.

Zazwyczaj przyjmuje się, że przegłosowanie przez tzw. Sejm kontraktowy przywrócenia nazwy państwa polskiego Rzeczpospolita Polska i godła w postaci orła w koronie, które weszło w życie 31 grudnia 1989, zapoczątkowało symbolicznie powstanie tak zwanej III Rzeczypospolitej. Według innych opinii, za początek III Rzeczypospolitej uznaje się rozpoczęcie bądź też zakończenie obrad Okrągłego Stołu, lub powołanie rządu Tadeusza Mazowieckiego albo przeprowadzenie pierwszych po wojnie wolnych wyborów do Sejmu i Senatu w 1991, gdy nastąpiło tym samym przerwanie ciągłości niedemokratycznych struktur PRL. Konstytucja RP z kwietnia 1997 w swej preambule zawarła nazwę Trzeciej Rzeczypospolitej.
Awatar użytkownika
Husarz
Posty: 822
Rejestracja: 31 paź 2010, 04:37

Rosjanie wyjaśnią, jak Polska rozpętała II wojnę światową.

Post autor: Husarz » 01 maja 2012, 06:13

Rosjanie wyjaśnią, jak Polska rozpętała II wojnę światową. KONTROWERSYJNY TEKST NA STRONIE ROSYJSKIEGO MINISTERSTWA

Obrazek
Fot.Arch.TVN24 Podpisanie paktu Ribbentrop - Mołotow 23 VIII 1939. / Zdjęcia arch. z 17 września 1939 r.
Tekst, w którym historyk z rosyjskiego ministerstwa obrony obarczył Polskę odpowiedzialnością za wybuch II wojny światowej, "będzie wyjaśniony" - informuje RMF FM. Publikacja na stronach internetowych rosyjskiego MON zawiera również stwierdzenia, że żądania Hitlera były uzasadnione, Polska miała mocarstwowe ambicje, a agresja ZSRR na Polskę była usprawiedliwiona. Artykuł ukazał się w rubryce "Historia - przeciwko kłamstwu i fałszerstwom".

Komisja historyczna? "To obrona stalinowskiej polityki!"


Dmitrij Miedwiediew broni historii Rosji i powołuje komisję historyczną.

- Wszyscy, którzy bez uprzedzeń studiowali historię II wojny światowej, wiedzą, że rozpoczęła się ona z powodu odmowy przez Polskę spełnienia niemieckich roszczeń. Jednak mniej znane jest to, czego od Warszawy chciał Adolf Hitler - pisze autor artykułu, pułkownik Siergiej N. Kowalow z Instytutu Historii Wojennej Ministerstwa Obrony.

Tekst ukazał się w dziale "Encyklopedia Wojskowa”, w rubryce "Historia - przeciwko kłamstwu i fałszerstwom".

Hitler miał "uzasadnione" żądania
Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew rozpoczyna oficjalną walkę o prawdę.

- Żądania Niemiec były dość umiarkowane: włączyć wolne miasto Danzig (obecnie - Gdańsk) do III Rzeszy oraz wyrazić zgodę na budowę eksterytorialnej autostrady i drogi kolejowej, które połączyłyby Prusy Wschodnie z podstawową częścią Niemiec - dodaje wojskowy historyk.

W jego ocenie, żądania te "trudno uznać za nieuzasadnione". - Zdecydowaną większość mieszkańców Danzig, oderwanego od Niemiec na mocy Traktatu Wersalskiego, stanowili Niemcy szczerze pragnący zjednoczenia z historyczną ojczyzną. Zupełnie naturalnym było też żądanie dotyczące dróg. Tym bardziej, że na ziemie rozdzielającego dwie części Niemiec "polskiego korytarza" się nie targano - wyjaśnia Kowalow.

"Polska chciała statusu mocarstwa"
Sądząc po tekście z witryny rosyjskiego Ministerstwa Obrony, nieodległy jest czas, kiedy to efektywnym menedżerem okaże się także Adolf Hitler. A kraje Europy Wschodniej, bezlitośnie zmiażdżone walcami drogowymi radzieckiego i nazistowskiego "efektywnego menedżmentu”, okażą się winne tego, iż znalazły się na ich drodze.

"Wremia Nowostiej"

- Dążąc do zapewnienia sobie statusu wielkiego mocarstwa, Polska w żadnej mierze nie chciała zostać młodszym partnerem Niemiec. 26 marca 1939 roku Polska ostatecznie odrzuciła niemieckie roszczenia - wskazuje rosyjski historyk.

Kowalow usprawiedliwia też agresję ZSRR na Polskę 17 września 1939 roku. Jego zdaniem Józef Stalin nie miał innego wyjścia, niż zawrzeć z Hitlerem pakt o nieagresji, by choć na krótki czas odroczyć wojnę z Niemcami i zająć rubieże obronne na zachód od starej granicy radzieckiej.

Rosyjska prasa: to groteska
Na materiał ten w czwartek zwrócił uwagę dziennik "Wriemia Nowostiej", według którego "walka przeciwko fałszowaniu historii „na szkodę interesów Rosji”, proklamowana na najwyższym szczeblu, przybiera groteskowy zarys".

- Sądząc po tekście z witryny rosyjskiego Ministerstwa Obrony, nieodległy jest czas, kiedy to efektywnym menedżerem okaże się także Adolf Hitler. A kraje Europy Wschodniej, bezlitośnie zmiażdżone walcami drogowymi radzieckiego i nazistowskiego "efektywnego menedżmentu", okażą się winne tego, iż znalazły się na drodze - pisze gazeta.

Polski MSZ prosi o wyjaśnienia
Warszawa lakonicznie komentuje rosyjską publikację. - Rozumiemu, że takie poglądy w żadnym stopniu nie reprezentują głównego nurty rosyjskiego myślenia historycznego - oznajmił rzecznik polskiego MSZ Piotr Paszkowski.

Radiu RMF FM rzecznik powiedział jednak, że Polska poprosiła Rosjan o wyjaśnienia.

Będzie dodatek do tekstu
Tymczasem radio dotarło również do autora tekstu płk. Kowalowa, który polskim dziennikarzom tłumaczył, że nie uważa, iż to Polska w całości jest winna wywołaniu wojny, a ponadto z wielkim współczuciem odnosi się do polskiej tragedii.

- Wydamy oficjalne wyjaśnienia do tekstu. Nie widzę potrzeby rozniecania jakichkolwiek polsko-rosyjskich antagonizmów - przekonywał reportera Kowalow.

(Źródło: onet.pl)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Historia III RP ogólnie”