Marek Ciesielczyk ujawnia

Zazwyczaj przyjmuje się, że przegłosowanie przez tzw. Sejm kontraktowy przywrócenia nazwy państwa polskiego Rzeczpospolita Polska i godła w postaci orła w koronie, które weszło w życie 31 grudnia 1989, zapoczątkowało symbolicznie powstanie tak zwanej III Rzeczypospolitej. Według innych opinii, za początek III Rzeczypospolitej uznaje się rozpoczęcie bądź też zakończenie obrad Okrągłego Stołu, lub powołanie rządu Tadeusza Mazowieckiego albo przeprowadzenie pierwszych po wojnie wolnych wyborów do Sejmu i Senatu w 1991, gdy nastąpiło tym samym przerwanie ciągłości niedemokratycznych struktur PRL. Konstytucja RP z kwietnia 1997 w swej preambule zawarła nazwę Trzeciej Rzeczypospolitej.
Awatar użytkownika
Husarz
Posty: 822
Rejestracja: 31 paź 2010, 04:37

Marek Ciesielczyk ujawnia

Post autor: Husarz » 11 paź 2012, 19:15

Marek Ciesielczyk ujawnia donosicielskie kontakty Jarmakowskiego i Pruska z SB.

W niedziele, 29 stycznia br., w klubie Eagles, odbyl sie kolejny wyklad dr Marka Ciesielczyka, politologa z Tarnowa, poswiecony komunistycznej agenturze wsród Polonii i emigracji polskiej w USA.


Z prelekcji nalezy zwrócic uwage na dwie sprawy. Do wczesniej znanych materialów dotyczacych kontaktów z SB polonijnego dziennikarza, Andrzeja T. Jarmakowskiego, doszly nowe watki. Po odtajnieniu wczesniej zastrzezonych dokumentów Instytutu Pamieci Narodowej wiemy, iz dziennikarz ten odbyl szereg tajnych i z wlasnej inicjatywy spotkań z rezydentura SB w Chicago. Przekazywane informacje, opinie i oceny mialy charakter konfidencki a o randze tych spotkań swiadczy to, ze tresc rozmów-donosów byla przekazywana do centralii w Warszawie szyfrogramem.

Najcenniejszym efektem obecnych prac dr Ciesielczyka jest jednak ujawnienie formalnego, bo zarejestrowanego agenta PRL-owskiej Sluzby Bezpieczeństwa, obecnie podpulkownika rezerwy Mariana Pruska, w przeszloœci dzialacza m.in. SWAP, a teraz prezesa chicagowskiego Kola AK. Prusek zostal zarejestrowany w 1979 r. O wadze jego donosicielskiej dzialalnoœci swiadczy fakt, ze SB przy zmianach politycznych w Polsce nakazala zniszczyc jego teczke. Uratowaly sie jednak dokumenty zawierajace opis zniszczonej teczki. Informacje sa w teczce pod sygnaturâ IPN BU 003171/14 t.1.

Prusek, wedlug tych dokumentów, byl zarejestrowany jako Kontakt Operacyjny SB od 28 listopada 1978 do 28 grudnia 1989, kiedy to wydano postanowienie o zniszczeniu materialów dotyczacych jego dzialalnosci jako KO.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Historia III RP ogólnie”