Strona 1 z 1

Waldemar Fydrych

: 06 gru 2010, 03:38
autor: Artur Rogóż
Waldemar Fydrych, ps. Major (ur. 8 kwietnia 1953) – polski happener, lider Pomarańczowej Alternatywy, artysta i pisarz.

Działalność

Waldemar Fydrych wychował się w Toruniu. Studiował historię i historię sztuki we Wrocławiu, gdzie był jednym z inicjatorów i przywódcą happenerskiego ruchu Pomarańczowa Alternatywa. Jest znany głównie dzięki tej działalności w latach 80. W tym czasie używał żartobliwego tytułu komendanta Twierdzy Wrocław. Za swoją działalność kierowana przez niego wrocławska Pomarańczowa Alternatywa w grudniu 1988 została nagrodzona przez polskiego reżysera Andrzeja Wajdę. Nagrodę w obecności m.in. Jacka Kuronia, Bronisława Geremka, Witolda Lutosławskiego i innych odebrała delegacja PA (m.in. Waldemar Fydrych oraz Hanka i Zdzicho – Hanna i Dariusz Duszyńscy – z grupy "Rodzinka").

W wyborach parlamentarnych w 1989 Waldemar Fydrych kandydował do Senatu. Zdobył 10 tysięcy głosów, co nie wystarczyło do uzyskania mandatu. Wkrótce potem wyjechał do Paryża. Pracował tam dorywczo, między innymi jako malarz pokojowy.

W 1999 wrócił do Wrocławia, inspirując powstanie efemerycznego Frontu Południowo-Zachodniego, który przeprowadził kilka happeningów wymierzonych we władze miasta. W 2002 kandydował do fotela prezydenta Warszawy. W grudniu 2004 wraz z grupą studentów odwiedził Ukrainę w ramach wspierania pomarańczowej rewolucji.

W wyborach samorządowych 12 listopada 2006 kandydował na prezydenta miasta Warszawy jako szef Komitetu Wyborczego Gamonie i Krasnoludki. uzyskał głosy 2914 wyborców (0,41%), uzyskując piąty wynik w stolicy (spośród dziesięciu startujących kandydatów) i tym samym wyprzedził m.in. Wojciecha Wierzejskiego, który uzyskał 0,35% głosów, a był wtedy wiceprezesem wchodzącej w skład koalicji rządowej Ligi Polskich Rodzin. W wyborach samorządowych 21 listopada 2010 ponownie ubiegał się o prezydenturę Warszawy z ramienia tego samego komitetu. Uzyskał 4952 głosy (0,77%), zajmując 7. miejsce spośród 11 kandydatów i pokonując m.in. Danutę Bodzek – kandydatkę wchodzącego w skład koalicji rządowej Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Waldemar Fydrych jest autorem trzech książek oraz malarzem, tworzącym charakterystyczne prace z wizerunkami krasnoludków. Członek Stowarzyszenia Wolnego Słowa.
Ciekawostki

* Po I turze wyborów na prezydenta Warszawy w 2006 ogłosił, że przekaże swój głos temu, kto pierwszy założy czapkę krasnoludka.

Książki [edytuj]

* Hokus Pokus czyli Pomarańczowa Alternatywa – 1989 (wraz z Bogdanem Doboszem)
* Żywoty Mężów Pomarańczowych – 2001 (ISBN 83-916258-0-X)
* Krasnoludki i gamonie – 2006

Zobacz też

* Pomarańczowa Alternatywa

Linki zewnętrzne

* Biogram na stronach Pomarańczowej Alternatywy
* Korespondencja Majora z Ukrainy (Kijów, 29 grudnia 2004)
* Felieton „Major” (skrót artykułu z "Gazety Wyborczej")
* Tunel mojej ucieczki został wydrążony (fragment książki Krasnoludki i gamonie)