Donald Tusk

Obszerny opis dziejów całości życia oraz dokonań wybitnej postaci.
Awatar użytkownika
Artur Rogóż
Administrator
Posty: 4711
Rejestracja: 24 maja 2010, 04:01
Kontakt:

Donald Tusk

Post autor: Artur Rogóż » 06 gru 2010, 03:57

Donald Tusk – polski polityk przyszedł na świat 22 kwietnia 1957 r. w Gdańsku. Donald studiował historię na Uniwersytecie Gdańskim. W działalność opozycyjną zaangażował się jeszcze podczas studiów, współtworzył wtedy Studencki Komitet Solidarności, pomagał w kolportażu literatury i prasy wydawanej w tzw. II obiegu. Współzałożył Niezależne Zrzeszenie Studentów w Gdańsku. Donalda Tuska wybrano na przewodniczącego „Solidarności” w Wydawnictwie Morskim. W wyniku jego działalności politycznej zwolniono go z pracy, przez 7 lat pracował fizycznie. Tusk objął przewodnictwo Kongresu Liberalno-Demokratycznego w 1991, został posłem I kadencji. Stał na czele Unii Wolności. Otrzymał mandat senatora w 1997 r. i znalazł się w koalicji popierającej rząd Jerzego Buzka, w końcu został wicemarszałkiem Senatu IV kadencji. Donald Tusk wraz z Andrzejem Olechowski i Maciejem Płażyński założył Platformę Obywatelską w 2001 r. Tusk objął stanowisko wicemarszałka Sejmu IV kadencji. W 2005 r. przegrał wybory prezydenckie z Lechem Kaczyńskim. Donald Tusk został zaprzysiężony na Prezesa Rady Ministrów w 2007 r.
Ciekawostki o Donaldzie Tusku

* Podczas wyborów prezydenckich w 2005 r. jeden z posłów PIS twierdził, że dziadek Donalda Tuska był ochotnikiem służącym w Wehrmachcie. Okazało się, że rzeczywiście walczył w wojsku niemieckim, jednak w ramach obowiązkowej służby jako obywatel niemiecki.

* Donald Tusk oraz jego żona Małgorzata mają dwójkę dzieci: Michała i Katarzynę. Katarzyna brała udział w sławnym telewizyjnym show „Taniec z gwiazdami”.

* Donald Tusk uzyskał tytuł „Człowieka Roku 2008” według tygodnika „Wprost”.

* Donald Tusk jest autorem książek „Był sobie Gdańsk”, „Idee gdańskiego liberalizmu” oraz „Solidarność i duma”.

* Donald Tusk otrzymał Wiktora 2007 w kategorii „najlepszy polityk”.

* Donald Tusk mierzy 178 cm wzrostu.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Biografie”