Lech Wałęsa

Obszerny opis dziejów całości życia oraz dokonań wybitnej postaci.
Awatar użytkownika
Artur Rogóż
Administrator
Posty: 4711
Rejestracja: 24 maja 2010, 04:01
Kontakt:

Lech Wałęsa

Post autor: Artur Rogóż » 09 paź 2010, 15:58

Magdalena Bojdo
Obrazek
Lech Wałęsa, działacz związkowy, polityk, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. Lech Wałęsa urodził się w Popowie 29 września 1943 roku w rodzinie robotniczej. Ukończył Zasadniczą Szkołę Zawodową o profilu - elektryk. W 1967 roku podjął pracę w Stoczni Gdańskiej im. Lenina. Kilkakrotnie zwalniany z pracy za działalność związkową. Pierwszy okres jego pracy w stoczni przypada na lata 1967 – 1976. Od grudnia 1970 roku członek Komitetu Strajkowego w Stoczni Gdańskiej. Po zakończeniu strajku zostaje zatrzymany i skazany na rok więzienia. W roku 1971 powraca do pracy. Jest wówczas legalnym członkiem związku zawodowego. W roku 1976 zostaje wyrzucony z pracy z tzw. „wilczym biletem” za próbę zorganizowania obchodów rocznicy śmierci zamordowanych stoczniowców w 1970 roku.
Obrazek
Lech Wałęsa w roku 1980W 1978 roku na wybrzeżu powstają Wolne Związki Zawodowe, których jest współorganizatorem. W 1980 roku powraca do pracy i w sierpniu staje na czele strajku w Stoczni Gdańskiej. Zostaje przewodniczącym Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego.
To właśnie Lech Wałęsa podpisuje porozumienie z obecnym wówczas rządem. We wrześniu tego samego roku współtwórca NSZZ „Solidarność”. W kwietniu 1981 roku na zjeździe delegatów Solidarności formalnie został wybrany na jej przewodniczącego.
W 1981 w grudniu został zatrzymany i internowany w Arłamowie (okres stanu wojennego), zwolniony w listopadzie 1982 roku.
W 1983 roku ponownie powraca do pracy w Stoczni Gdańskiej na zajmowane wcześniej stanowisko elektryka, które formalnie zajmuje do 1990 r. Dalej kontynuuje swoją działalność polityczną i związkową.
W 1983r. Szwedzka Akademia Nauk przyznaje Lechowi Wałęsie Pokojową Nagrodę Nobla. Osobiście nie mógł odebrać tej nagrody, ówczesne władze nie zezwoliły na jego wyjazd do Szwecji. W jego imieniu nagrodę odebrała żona Danuta i jego syn. Lech Wałęsa jest uważany za nieformalnego lidera opozycji i jest pod stałym dozorem policji. W latach 1987 – 1990 przewodniczący Krajowej Komisji Wykonawczej NSZZ „Solidarność”.
Jan Paweł II i Lech WałęsaW 1988 współorganizator kolejnego strajku w Stoczni Gdańskiej, który zakończył się ugodą z rządem i rozpoczęciem w 1989 roku rozmów Okrągłego Stołu. Współtworzy Komitet Obywatelski przy przewodniczącym NSZZ „Solidarność”. Powstaje wówczas pierwszy niekomunistyczny rząd w powojennej Polsce, jako że Wałęsa zgarnia w wyborach w 1989 roku 99 na 100 mandatów w Senacie i wszystkie 35% wolno wybieranych miejsc w Sejmie. Na czele tego rządu staje premier Tadeusz Mazowiecki.
W grudniowych wyborach 1990 r. Lech Wałęsa zostaje prezydentem RP i zwierzchnikiem sił zbrojnych RP. Funkcję tę pełni do grudnia 1995 roku. W kolejnych wyborach na prezydenta RP przegrywa walkę z Aleksandrem Kwaśniewskim.
W roku 1995 ufundował Instytut Lecha Wałęsy. Instytut wypełnia cele, którym Lech Wałęsa jest wierny przez całe życie. Niektóre z nich to:

* ochrona dziedzictwa narodowego oraz tradycji niepodległościowej
* prowadzenie badań nad najnowszymi dziejami Polski
* wspieranie rozwoju samorządności lokalnej i decentralizacji państwa.
* kontynuacja reform związanych z działalnością „Solidarności”
* popularyzacja dobrego obrazu Polski i Polaków poza granicami
* integracja Polski ze strukturami europejskimi
* w szczególności zabiega o poszanowanie wolności obywateli.

Miłośnik tenisa stołowegoW roku 2000 ponownie startuje na urząd prezydenta i ponownie przegrywa go z Aleksandrem Kwaśniewskim. Wówczas decyduje się przejść na „polityczną” emeryturę.

Lech Wałęsa w świecie
Reprezentował między innym Polskę na otwarciu Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Atlancie w 2002 r. W grudniu 2004 roku poparł publicznie „Pomarańczową Rewolucję” na Ukrainie. Od momentu zakończenia kadencji prezydenckiej w 1995 roku odebrał 15 honorowych doktoratów renomowanych uczelni w kraju i za granicą, między innymi były to:

* Uniwersytet Columbia, 1981r.
* Uniwersytet Harvard, 1983r.

* Uniwersytet Dundee, 1984r.
* Uniwersytet Meiji Tokio, 1997r.
* Uniwersytet Gdański, 1990r.
* Uniwersytet im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, 1990r.
Otrzymywał odznaczenia i medale np.:

* Medal Wolności Philadelphii, 1981r,
* Medal Przyjaźni Ameryki, 1983r.
* Nagroda Praw Człowieka Krajów Europy, 1989r.
* Order Piusa XII – Watykan
* Order Słonia – Dania, 1993r.
* Rycerz Orderu Orła Białego, Rycerz Orderu Odrodzenia Polski, Nagroda Drogi Pokoju – Nuncjusza Apostolskiego przy ONZ, 1996.

Pojednanie z Aleksandrem KwaśniewskimJest autorem kilku publikacji m.in. „Droga Nadziei” (1987), „Droga Wolności” (1991), „Wszystko, co robię, robię dla Polski” (1995). Współpracował z tygodnikiem „Wprost”, do którego pisał felietony.
W okresie swojej prezydentury i poza nią wielokrotnie spotykał się z papieżem (naszym ukochanym rodakiem) Janem Pawłem II.
Przełomem w nieprzyjaznych stosunkach pomiędzy Lechem Wałęsą, a obecnym prezydentem Aleksandrem Kwaśniewskim była śmierć papieża Jana Pawła II. 8 kwietna 2005r. w dniu pogrzebu naszego Rodaka w Watykanie doszło do pojednania obu prezydentów. Obaj panowie uścisnęli sobie dłonie. Tym samym dali dowód na to,
iż można dojść do porozumienia i oddali hołd Wielkiemu Człowiekowi, jakim był niewątpliwie papież Polak, Jan Paweł II – Ojciec Święty.
Lech Wałęsa nadal jest aktywnym uczestnikiem życia społeczno – politycznego w Polsce i za granicą. Dzięki jego ciągłym wizytom zagranicznym (około 15 rocznie) utrzymuje kontakt z różnymi organizacjami i stowarzyszeniami oraz, co jest ważne z przywódcami światowymi. Można powiedzieć, że jest naszym - jednym
z ważniejszych „ambasadorów” na świat.
Jest dla mnie i wielu Polaków wzorem do naśladowania, ponieważ niewątpliwie potrafi walczyć, bronić i pomagać swojemu krajowi. Byłoby dobrze, gdyby większa liczba polityków miała taki szacunek dla Polski, jaki ma Lech Wałęsa. Powinni brać z niego przykład i naśladować jego zapał do walki o swoją Ojczyznę, który wykazuje zwykły człowiek – elektryk z Popowa, a jednocześnie mądra i wykształcona osoba... Osoba, która pokazuje na świecie, że Polska ma przed sobą wspaniałą przyszłość.


Źródła:

* http://portalwiedzy.onet.pl/19303,haslo.html
* http://pl.wikipedia.org
* http://encyklopedia.pwn.pl/79054_1.html
* http://www.ilw.org.pl/index1.html
* Szkolny Leksykon Historyczny, M. Borucki
* Mała Encyklopedia Powszechna PWN

ODPOWIEDZ

Wróć do „Biografie”