Młodzi Rosjanie uczcili gen. Okulickiego "Niedźwiadka" - ostatniego dowódcę AK.

Dział ten poświęcony jest imprezom, wystawom lub innym zdarzeniom nawiązującym do historii Polski. Zespół historiapolski.eu będzie starał się wyszukiwać, systematyzować i publikować wszelkie zagadnienia z historii Polski jakie pojawią się w internecie, telewizji, prasie. Głównym celem jest propagowanie naszej historii w jednym zbiorczym projekcie.
Awatar użytkownika
historyk
Posty: 334
Rejestracja: 19 lis 2010, 20:35

Młodzi Rosjanie uczcili gen. Okulickiego "Niedźwiadka" - ostatniego dowódcę AK.

Post autor: historyk » 11 maja 2013, 05:13

Studenci Moskiewskiej Akademii Ekonomii i Prawa (MAEP) uczcili pamięć generała Leopolda Okulickiego "Niedźwiadka" i Stanisława Jasiukowicza "Opolskiego", składając kwiaty na ich symbolicznych grobach na Cmentarzu Dońskim w Moskwie.

W uroczystości, która odbyła się w przededniu 68. rocznicy zakończenia II wojny światowej w Europie, uczestniczyli też przedstawiciele ambasady RP w Federacji Rosyjskiej.

Na tej starej nekropolii w centrum Moskwy w zbiorowych mogiłach pochowanych jest ok. 8-10 tys. ofiar stalinowskiego terroru. W miejscu jednej z takich mogił są również symboliczne groby Okulickiego, ostatniego dowódcy Armii Krajowej, i Jasiukowicza, zastępcy Delegata Rządu RP na Kraj.

Dyrektor Biura Współpracy Międzynarodowej i Międzyuczelnianej MAEP Leonid Czernoryż powiedział, że studenci uczelni - najczęściej z I i II roku - przychodzą na te groby od sześciu lat.

"Przychodzimy tutaj, aby uczcić pamięć ludzi, w tym obywateli Polski, którzy padli ofiarą represji. Wiemy, jak trudny był to okres w życiu zarówno naszego kraju, jak i Polski. Dlatego chcemy, aby to nigdy więcej się nie powtórzyło" - wskazał.

Z kolei przewodnicząca samorządu studenckiego MAEP Olga Rychłowa zauważyła, że studenci uważają odwiedzenie tych grobów za swój obowiązek. "Oddanie hołdu ofiarom tamtych strasznych represji jest naszym długiem wobec tych ludzi" - powiedziała Olga, studentka III roku.


Autor: Marek Nowicki

ODPOWIEDZ

Wróć do „Aktualności historyczne”