Chcą przypomnieć, jak ubecja katowała polskich patriotów

Dział ten poświęcony jest imprezom, wystawom lub innym zdarzeniom nawiązującym do historii Polski. Zespół historiapolski.eu będzie starał się wyszukiwać, systematyzować i publikować wszelkie zagadnienia z historii Polski jakie pojawią się w internecie, telewizji, prasie. Głównym celem jest propagowanie naszej historii w jednym zbiorczym projekcie.
Awatar użytkownika
Husarz
Posty: 822
Rejestracja: 31 paź 2010, 04:37

Chcą przypomnieć, jak ubecja katowała polskich patriotów

Post autor: Husarz » 18 maja 2013, 20:58

„Naszym celem jest ukazanie dramatu tamtych czasów” – podkreśla Jacek Karczewski, prezes Stowarzyszenia Historii Ziemi Ostrołęckiej im. kpt. A. Bednarczyka „Adama”. W centrum Ostrołęki zawisł właśnie pierwszy billboard przypominający o tym, jak komuniści traktowali polskich patriotów i żołnierzy podziemia niepodległościowego.

Stowarzyszenie Historii Ziemi Ostrołęckiej umieściło billboard przy skrzyżowaniu ulic Bogusławskiego i 11 Listopada. To właśnie w tym miejscu do połowy lat 70. ubiegłego wieku stała kamienica państwa Ostaszewskich, w której w latach 1945-1949 mieścił się Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa Publicznego [katownię opisuje w swoim wydawnictwie „Śladami Zbrodni” IPN].

- Naszym celem jest ukazanie dramatu tamtych czasów – zaznacza Jacek Karczewski, prezes SHZO. – Chcemy uświadomić mieszkańcom Ostrołęki, że na tym terenie odbywały się egzekucje,Urząd Bezpieczeństwa mordował patriotów, zwłaszcza tych, którzy walczyli z komunizmem. Jest to taka lekcja historii, której nie opisuje żaden podręcznik szkolny, nikt o tym nie pamięta – informuje prezes SHZO.

Jacek Karczewski podkreśla w rozmowie z naszym portalem, że jest to dopiero początek akcji, którą zaplanowało Stowarzyszenie Historii Ziemi Ostrołęckiej.

- Zawieszenie pierwszego naszego billboardu jest początkiem akcji, która będzie polegała na umieszczaniu w tym samym miejscu innych billboardów, przypominających o wydarzeniach z tego miejsca oraz o kolejnych ważnych postaciach walczących z komunizmem w naszym regionie – zapowiada Karczewski.

Stowarzyszenie Historii Ziemi Ostrołęckiej planuje wymieniać billboardy co miesiąc. Jeśli finanse na to pozwolą – akcja będzie trwała do końca roku.

- Raz w miesiącu chcemy zamieszczać nowy billboard. Myślę, że to wystarczający czas, aby mieszkańcy mogli go zauważyć i zapoznać się z jego treścią – mówi Jacek Karczewski.

Na pierwszym billboardzie, oprócz fotografii siedziby PUBP, zamieszczono m.in. takie cytaty: „W drzwiach przytrzaskiwali palce, zabijali za paznokcie drzazgi do 2 cm głębokości i podpalali, łamali palce […]” i „Amerykanie powinni zrzucić bombę na Ostrołęka, zamiast na japońską wyspę”. Cytaty te pochodzą z zeznań osób katowanych w ostrołęckiej siedzibie Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego.

Prezes SHZO podkreślił, że do dzisiaj żyje jeszcze wielu świadków tamtych wydarzeń.
PAULINA LASKOWSKA

ODPOWIEDZ

Wróć do „Aktualności historyczne”