MSZ walczy o zwrot polskich dóbr kultury. Najwięcej jest w Rosji

Dział ten poświęcony jest imprezom, wystawom lub innym zdarzeniom nawiązującym do historii Polski. Zespół historiapolski.eu będzie starał się wyszukiwać, systematyzować i publikować wszelkie zagadnienia z historii Polski jakie pojawią się w internecie, telewizji, prasie. Głównym celem jest propagowanie naszej historii w jednym zbiorczym projekcie.
Awatar użytkownika
Husarz
Posty: 822
Rejestracja: 31 paź 2010, 04:37

MSZ walczy o zwrot polskich dóbr kultury. Najwięcej jest w Rosji

Post autor: Husarz » 18 maja 2013, 21:00

Minister Bogdan Zdrojewski podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Muzeum Narodowym w Warszawie przedstawił informację na temat utraconych przez Polskę w czasie II wojny światowej dzieł sztuki i procesu ich odzyskiwania. Obecnie MKiDN domaga się zwrotu 31 obiektów.

Ministerstwo od 1992 r. zajmuje się katalogowaniem strat wojennych, których naliczono już 63 tys. pozycji. Obecnie MKiDN prowadzi starania o zwrot 31 obiektów z Rosji, Niemiec, USA, Włoch i Wielkiej Brytanii.

„Dwa obiekty są przedmiotem roszczeń tu, w Polsce. Te dwa postępowania w Polsce na pewno zakończą się sukcesem, w ciągu najbliższych kilku tygodni będę mógł opowiedzieć o pierwszym z nich” – zapowiedział Zdrojewski.

W ciągu ostatnich 10 lat Polska wystosowała do Federacji Rosyjskiej łącznie 17 wniosków restytucyjnych drogą dyplomatyczną. Pierwszych 10 dotyczyło obiektów odnalezionych na rosyjskiej stronie internetowej, prezentującej dzieła sztuki o nieznanej proweniencji. Wszystkie znajdują się w Muzeum Sztuk Pięknych im. A. Puszkina w Moskwie.

W 2012 r. strona polska złożyła kolejne 7 wniosków o zwrot dóbr kultury, wśród których znalazł się m.in.: rękopis Juliusza Słowackiego „Dziennik Podróży na Wschód”, Malborski Zbiór Numizmatyczny (składający się z blisko 10.000 obiektów), obrazy olejne, wytwory rzemiosła artystycznego i rękopisy, przechowywane w Muzeum Sztuk Pięknych im. A. Puszkina w Moskwie oraz w Państwowym Muzeum Sztuk Pięknych im. A. N. Radiszewa w Saratowie.

Minister przypomniał, że Polska i Rosja zobowiązały się w Traktacie o przyjaznej i dobrosąsiedzkiej współpracy z 1992 r. oraz umowach dwustronnych do stosowania międzynarodowych standardów i porozumień dotyczących europejskiego dziedzictwa kulturalnego.

„Czekam na moment, aby choć jeden obraz, co do którego nie ma żadnych wątpliwości, że należy do nas, trafił do Polski – bez negocjacji wymiennych. To byłby symbol zmian jakie dokonały się między Polską a Rosją w ostatnich latach. To potrzebne nie tylko nam, ale także Rosji i opinii międzynarodowej”. – dodał Zdrojewski.

Obok ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego uczestniczyli w niej: Dyrektor Centrum Polsko Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia Sławomir Dębski, Tomasz Bohun- redaktor magazynu historycznego „Mówią Wieki” oraz Elżbieta Rogowska- Naczelnik Wydziału ds. Strat Wojennych w MKiDN.

W ciągu czterech ostatnich lat, do Polski wróciło 14 obiektów odnalezionych za granicą w różnych okolicznościach. Odzyskano m.in. „Pomarańczarkę„ Aleksandra Gierymskiego, „Murzynkę„ Anny Bilińskiej- Bohdanowiczowej, ”Czaty” Józefa Brandta oraz dzieła Juliana Fałata ”Przed polowaniem w Rytwianach” i ”Naganka na polowaniu w Nieświeżu”.

Źródło: mkidn.gov.pl

ODPOWIEDZ

Wróć do „Aktualności historyczne”