Lista aktualnie żyjących zbrodniarzy hitlerowskich # czerwiec 2013

Dział ten poświęcony jest imprezom, wystawom lub innym zdarzeniom nawiązującym do historii Polski. Zespół historiapolski.eu będzie starał się wyszukiwać, systematyzować i publikować wszelkie zagadnienia z historii Polski jakie pojawią się w internecie, telewizji, prasie. Głównym celem jest propagowanie naszej historii w jednym zbiorczym projekcie.
Awatar użytkownika
karateka
Posty: 161
Rejestracja: 13 mar 2011, 05:42

Lista aktualnie żyjących zbrodniarzy hitlerowskich # czerwiec 2013

Post autor: karateka » 01 cze 2013, 03:04

Oto lista ostatnich żyjących pomocników i zbrodniarzy hitlerowskich, którym udowodniono dokonania różnych zbrodni, od stworzenia specjalnych list z nazwiskami Żydów do deportacji czy wykonywania specjalnych egzekucji na tle rasowym. W kilku przypadkach procesy trwają nadal, najświeższe są z kwietnia, kiedy to Centralny Urząd Ścigania Zbrodni Nazistowskich w Ludwigsburgu zapowiedział wdrożenie śledztwa przeciwko 50 mieszkającym w Niemczech byłym strażnikom niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau oraz kilku innych obozów zagłady.Pierwszym nazwiskiem na liście jest obecnie żyjący w Niemczech:
Soeren Kam (ur. 2 listopada 1921) - duński oficer SS, Obersturmführer, odpowiedzialny za stworzenie listy pięciuset duńskich Żydów przeznaczonych do wywiezienia do obozu Theresienstadt. Jego ekstradycji domagają się władze Danii. Kopenhaga oskarża go o zamordowanie w 1943 roku dziennikarza. Jego ekstradycję zablokował bawarski sąd, który uznał, że duńska prokuratura przedstawiła za mało dowodów.Drugim, że pozwolę sobie numerować tak tych ludzi, bo jest ich tylko garść, jest:
Charles Zentai (ur. 8 październik 1921) - Węgier, zbrodniarz histlerowski. Obecnie mieszka w Perth w Australii, do 2013 znajdował się na liście Wiesenthala najbardziej poszukiwanych zbrodniarzy nazistowskich wojennych do 2013 roku. Według węgierskich władz zamordował Petera Balazsa za to, że nie nosił opaski z gwiazdą Dawida. Zentai twierdzi, że jest niewinny i stara się o oczyszczenie z zarzutów.Kolejny, trzeci to wysoko postawiony zbrodniarz:
Alois Brunner (ur. 8 kwietnia 1912 roku w Rohrbrunn) - zbrodniarz hitlerowski; protegowany i zaufany podwładny Adolfa Eichmanna, mający kluczowy współudział w "Ostatecznym Rozwiązaniu Kwestii Żydowskiej"

Z pochodzenia Austriak, urodzony w Rohrbrunn. Wstąpił do NSDAP w 1931, a do SS w 1938. Po aneksji (Anschlusie) Austrii przez III Rzeszę, awansował na członka sztabu SD i Policji Bezpieczeństwa w Wiedniu. W sierpniu 1938, stanął na czele tzw. wiedeńskiego Centralnego Urzędu do spraw Emigracji Żydów (Zentralstelle fur Judische Auswanderung), utworzonego przez architekta Holokaustu – Eichmanna. Odgórnie nakreślona polityka eksterminacji, umożliwiła Brunnerowi nadzór nad deportacjami austriackich, niemieckich (m.in. 56 tys. z Berlina) i czeskich Żydów do okupowanej części Polski – (Generalnego Gubernatorstwa) oraz innych ziem podbitych przez Hitlera. Początkowo w październiku 1939 – do Dystryktu lubelskiego (okolice Niska), a następnie w 1941 – na Kielecczyznę.

Powojenny los Brunnera nie jest dokładnie znany. Przypuszcza się, że po zakończeniu wojny, Brunner (jako fanatyczny antykomunista) mógł być zatrudniony przez CIA. W 1954 został osądzony zaocznie, przez francuski sąd i skazany na karę śmierci. Najprawdopodobniej w tym samym roku uciekł do Syrii dzięki zorganizowanej pomocy Watykanu (m.in. biskupa Grazu Aloisa Hudala)

2 marca 2001 sąd francuski ponownie, zaocznie osądził Brunnera i skazał go za zbrodnię ludobójstwa, na karę dożywotniego pozbawienia wolności. Jeśli rzeczywiście nadal żyje, pozostaje ostatnim, wysoko postawionym i nieukaranym zbrodniarzem, współwinnym zagłady milionów Żydów europejskich.

Czwartym z kolei jest:
Heinrich Boere (ur. 27 września 1921 w Eschweiler) - holenderski nazista pochodzenia niemieckiego (jego matka była Holenderką, a ojciec Niemcem); od 1943 dobrowolny członek holenderskiego kommanda Waffen-SS "Silbertanne", odpowiedzialnego za kilkadziesiąt morderstw. Osobiście odpowiedzialny za zamordowanie w 1944 trzech holenderskich partyzantów. W 1949 w Holandii zaocznie skazany na śmierć, karę zamieniono na dożywotnie pozbawienie wolności. Zbiegł do Niemiec, Niemieckie władze jak zawsze odmówiły wydania go, uznając wyrok za nieprawidłowy. Prokuratura w Dortmundzie chce jednak na nowo postawić go przed sądem.Piąty to dość mało znany Litwin:
Algimantas Mykolas Dailidė (ur. 12 marca 1921) - Urodził się w Kownie. Po wojnie Dailidė schronił się w Stanach Zjednoczonych, mówiąc, że był "leśnikiem". Obecnie przebywa w Niemczech. W 2006 roku skazano go na Litwie na pięć lat więzienia za pomoc w deportacjach wileńskich Żydów oraz aresztowaniu dwóch polskich obywateli, którzy później stali się więźniami politycznymi, jednak nie był on skazany na karę więzienia, ponieważ jest bardzo stary i nie stwarza zagrożenia dla społeczeństwa W 2003 roku wyrzucono go ze Stanów za kłamstwa o wojennej przeszłości w podaniu o wizę.Człowiek-historia, który nadal żyje:
Rochus Misch (ur. 29 lipca 1917 w Starych Siołkowicach) - bardzo znany Oberscharführer (sierżant) w SS, inżynier, współpracownik i pomocnik Adolfa Hitlera w czasie II wojny światowej. Ostatni żyjący mieszkaniec bunkra Hitlera w Berlinie z maja 1945 r. W 1937 r. wstąpił do Verfügungstruppe, jednostki, która z założenia przeznaczona była dla Hitlera. Misch odbył w niej czteroletnią służbę wojskową, co miało mu zapewnić stanowisko w sektorze publicznym. Po wybuchu II wojny światowej został ranny podczas oblężenia Modlina w czasie kampanii wrześniowej. Kula przeszła dwa centymetry od jego serca trafiając w płuco.

W kwietniu 1940 r. został powołany do SS-Begleitkommando (gwardii Hitlera). Wówczas został jednym z najbliższych współpracowników i pomocników führera, służąc mu za ochroniarza, operatora centrali telefonicznej i kuriera. 30 kwietnia 1945, wraz z Adolfem Hitlerem znajdował się w głównym bunkrze w Berlinie, gdzie ukrywał się przywódca III Rzeszy. Był świadkiem odkrycia ciał Hitlera i Ewy Braun, znajdował się w kompleksie bunkra w czasie zabójstwa dzieci Goebbelsa oraz śmierci Goebbelsa. Opuścił bunkier na 2 godziny przed zajęciem go przez żołnierzy radzieckich. 2 maja poddał się Armii Czerwonej, która zdobyła stolicę Niemiec.

W roku 2005, Misch udzielił obszernych wywiadów dziennikarzowi francuskiemu Nicolasowi Bourcier. W rezultacie powstała biografia J'étais garde du corps d'Hitler 1940–1945 (Byłem ochroniarzem Hitlera 1940–1945) tłumaczona na szereg języków; w Polsce wydana pod tytułem Byłem z Hitlerem do końca 1940-1945. Misch pracował jako konsultant pisarza Christophera McQuarrie nad filmem Walkiria. Udzielił również wywiadu BBC.Kolejny na liście to dobrze znany:
László Csatáry, Csizsik-Csatáry László (ur. 4 marca 1915 w Mány) - nazistowski zbrodniarz wojenny. Umieszczony został na liście najbardziej poszukiwanych zbrodniarzy nazistowskich Centrum Szymona Wiesenthala. W 1944 był szefem Królewskiej Węgierskiej Żandarmerii w żydowskim gettcie w Koszycach, będących pod okupacją węgierską. Wiosną tego roku pomógł zorganizować deportację do Auschwitz-Birkenau 15,7 tys. Żydów. Po II wojnie światowej wyjechał do Kanady. W 1997 został pozbawiony kanadyjskiego obywatelstwa. Dobrowolnie opuścił Kanadę i zamieszkał na Węgrzech. 15 lipca 2012 dyrektor biura Centrum Wiesenthala Efraim Zuroff potwierdził, że został odnaleziony w Budapeszcie. Trzy dni później węgierska prokuratura poinformowała o zatrzymaniu i osadzeniu go w areszcie.Następnym jest litewski volksdeutsche z czasów II wojny światowej:
Hans Lipschis (ur. 7 listopada 1919) - funkcjonariusz SS pełniący funkcję strażnika w niemieckim-nazistowski obozie koncentracyjnym KL Auschwitz-Birkenau. Pochodzi z Litwy, w czasie wojny otrzymał status volksdeutscha. Według jego własnej relacji od jesieni 1941 r., przez trzy kolejne lata, jako żołnierz SS pracował na terenie obozu Auschwitz-Birkenau w charakterze kucharza. Jak twierdzi nie wiedział o dokonywanych tam zbrodniach i nie uczestniczył w nich. Odnalezione dokumenty w Archiwum Federalnym w Koblencji oraz w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu wskazują jednak iż w obozach Birkenau i Auschwitz służył początkowo jako szeregowy esesman w oddziałach wartowniczych Totenkopf, następnie awansował na stopień Rottenführera SS – czyli kierownika sekcji, będącego esesmańskim odpowiednikiem kaprala w wojsku, a okres jego pracy w kantynie obozowej SS był okresowy.

W kwietniu 2013 r., Centralny Urząd Ścigania Zbrodni Nazistowskich w Ludwigsburgu zapowiedział wdrożenie śledztwa przeciwko 50 mieszkającym w Niemczech byłym strażnikom niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau oraz kilku innych obozów zagłady.

Według raportu Centrum Szymona Wiesenthala z 2013 r. Lipschis figuruje na czwartym miejscu na liście najbardziej poszukiwanych przestępców wojennych.

Jeśli macie informacje na temat innych zbrodniarzy czy pracowników obozów k. możecie śmiało dodać w powiązane.

Lista aktualna na maj/czerwiec 2013, w 98% osoby wymienione wyżej nadal żyją, w kilku przypadkach nie ma żadnych informacji o aktualnym stanie zdrowia od ostatniego procesu/rozprawy.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Aktualności historyczne”