Niemcy wycofują się z wydania Mein Kampf

Dział ten poświęcony jest imprezom, wystawom lub innym zdarzeniom nawiązującym do historii Polski. Zespół historiapolski.eu będzie starał się wyszukiwać, systematyzować i publikować wszelkie zagadnienia z historii Polski jakie pojawią się w internecie, telewizji, prasie. Głównym celem jest propagowanie naszej historii w jednym zbiorczym projekcie.
Awatar użytkownika
stach
Posty: 518
Rejestracja: 19 cze 2010, 03:48

Niemcy wycofują się z wydania Mein Kampf

Post autor: stach » 17 gru 2013, 14:16

Władze Bawarii wycofały się z projektu krytycznego wydania książki "Mein Kampf" Adolfa Hitlera, zapowiadając, że po wygaśnięciu praw autorskich w 2015 roku będą nadal blokować wszelkie próby jej opublikowania. Mimo to historycy będą kontynuować prace.

Bawarski minister nauki Ludwig Spaenle uzasadnił decyzję o wycofaniu się władz landu z projektu, który od półtora roku realizuje renomowany monachijski Instytut Historii Współczesnej (IfZ) szacunkiem dla ofiar III Rzeszy.

"Rozmowy z ofiarami Holokaustu i ich krewnymi wykazały, że ponowne wydrukowanie paszkwilu "Mein Kampf", niezależnie od przyjętej formy, sprawiłoby im wielki ból" - napisał minister w oświadczeniu.

"Nie można kierować do Trybunału Konstytucyjnego w Karlsruhe wniosku o delegalizację (skrajnie prawicowej partii) NPD, a następnie rozpowszechniać przy wykorzystaniu godła Bawarii książki "Mein Kampf". Tego nie da się pogodzić" - oświadczył wcześniej premier Bawarii Horst Seehofer.

Książka podburza do waśni między narodami - powiedziała szefowa kancelarii premiera Bawarii Christine Haderthauer, dodając, że "projekt został wstrzymany". O stanowisku bawarskich władz poinformował w internetowym wydaniu dziennik "Sueddeutsche Zeitung".


Dyrektor IfZ Andreas Wirsching oświadczył, że monachijski instytut jest niezależną placówką badawczą i będzie kontynuować na własną odpowiedzialność prace nad publikacją, która ma ukazać się w końcu 2015 roku. Jak wyjaśnił, celem przygotowywanego naukowego wydania jest "odmitologizowanie" tekstu i przekazanie czytelnikom wiedzy historyczno-politycznej. Wirsching zwrócił uwagę, że obecnie "Mein Kampf" dostępny jest za granicą, w antykwariatach i internecie. Naukowy komentarz jest konieczny, by powstrzymać niekontrolowane rozpowszechnianie książki Hitlera - podkreślił historyk.

Półtora roku temu władze Bawarii zapowiedziały opublikowanie w 2015 roku krytycznego wydania książki Hitlera, opatrzonej naukowym komentarzem. Właścicielem praw autorskich do "Mein Kampf", które wygasają z końcem 2015 roku, 70 lat po śmierci autora, jest bawarskie ministerstwo finansów. Za krytycznym wydaniem książki opowiedział się w lutym 2013 roku także bawarski parlament. Władze Bawarii zainwestowały w wydanie publikacji dotychczas pół miliona euro.

Haderthauer zapowiedziała, że w przypadku podjęcia prób wydania "Mein Kampf" rząd bawarski także po 2015 roku będzie zawiadamiał prokuraturę o przestępstwie. Minister nauki Spaenle zastrzegł, że decyzja władz "nie ogranicza wolności nauki, która zajmuje się tematami uznanymi przez nią za konieczne".

ODPOWIEDZ

Wróć do „Aktualności historyczne”