"Forbes" rozstaje się z autorem tekstu o kulisach handlu żydowskim majątkiem

Dział ten poświęcony jest imprezom, wystawom lub innym zdarzeniom nawiązującym do historii Polski. Zespół historiapolski.eu będzie starał się wyszukiwać, systematyzować i publikować wszelkie zagadnienia z historii Polski jakie pojawią się w internecie, telewizji, prasie. Głównym celem jest propagowanie naszej historii w jednym zbiorczym projekcie.
Awatar użytkownika
Artur Rogóż
Administrator
Posty: 4711
Rejestracja: 24 maja 2010, 04:01
Kontakt:

"Forbes" rozstaje się z autorem tekstu o kulisach handlu żydowskim majątkiem

Post autor: Artur Rogóż » 05 lut 2014, 22:20

Wojciech Surmacz, autor głośnego artykułu o wyprzedaży przez polskie gminy żydowskie odzyskiwanych nieruchomości rozstaje się z "Forbes".

Autor tekstu "Kadisz za milion dolarów" zbierał laury za odwagę i doskonałą śledczą robotę, a jednocześnie odpierał oskarżenia o antysemityzm. Wątpliwości środowiska dziennikarskiego wzbudziło też zachowanie jego wydawcy.

Jak informuje "Press" Wojciech Surmacz będzie pracował w "Forbsie" tylko do końca lutego. Poinformował o tym redaktor naczelny tytułu, Kazimierz Krupa.

Pod konie zeszłego roku Surmacz napisał razem z Nissanem Tzurem głośny tekst o kontrowersjach dotyczących handlu nieruchomościami odzyskanymi od państwa polskiego, które przed wojną należały do żydowskich wspólnot wyznaniowych.

Artykuł „Kadisz za milion dolarów” wywołał tym artykułem aferę na międzynarodową aferę. Autorów i redakcję skrytykował szefa Światowego Kongresu Żydów. Padły oskarżenia o antysemityzm. Redakcja opublikowała przeprosiny, choć autorzy tekstu twierdzili, że dochowali rzetelności dziennikarskiej i opierali się na twardych dowodach.

Tekst został nagrodzony przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich. Zarząd SDP przyznał też tytuł Hieny Roku Tytuły Hieny Roku przewodniczącemu rady nadzorczej Ringier Axel Springer Polska Ralphowi Buechi za ingerowanie "w niezależność redakcji i dziennikarza" w czasie pracy nad publikacją tego tekstu.

Wojciech Surmacz odchodzi na zasadzie porozumienia stron. - Rozstajemy się w pokojowej atmosferze. Mam nadzieję, że Wojtek będzie nadal z nami współpracował - mówi "Press" Kazimierz Krupa. Surmacz nie chce komentować rozstania z "Forbes".

ODPOWIEDZ

Wróć do „Aktualności historyczne”