Rosyjskie media: Polska dąży do rozbioru Ukrainy

Dział ten poświęcony jest imprezom, wystawom lub innym zdarzeniom nawiązującym do historii Polski. Zespół historiapolski.eu będzie starał się wyszukiwać, systematyzować i publikować wszelkie zagadnienia z historii Polski jakie pojawią się w internecie, telewizji, prasie. Głównym celem jest propagowanie naszej historii w jednym zbiorczym projekcie.
historia Polski
Posty: 110
Rejestracja: 15 kwie 2014, 04:37

Rosyjskie media: Polska dąży do rozbioru Ukrainy

Post autor: historia Polski » 28 kwie 2014, 02:51

Moskiewska stacja nadająca w wielu językach - w tym w języku polskim - rozpowszechnia tezę, iż Polska rozdaje na Ukrainie paszporty.

Ponadto, rosyjskie medium głosi, iż Polacy w Żytomierzu (gdzie stanowią 50 tys. mieszkańców) domagają się nazw ulic po polsku, polskich szkół i polskiej telewizji.

Rozgłośnia twierdzi, że rosnącym zagrożeniem jest polski nacjonalizm. Dowodem ma być współpraca polskiego Ruchu Narodowego z węgierskim Jobbikiem i rzekome żądania dotyczące polskiej i węgierskiej mniejszości kierowane wobec Ukrainy.

"To sytuacja rodem z radia Erewań. Owszem, przed paroma miesiącami Ruch Narodowy i Jobbik wydały wspólne oświadczenie. Ale nie było w nim mowy o żadnej autonomii. Wspólnie wezwaliśmy nasze rządy do zabezpieczenia praw polskiej i węgierskiej mniejszości w związku z trudną sytuacją panującą na Ukrainie" - mówi Robert Winnicki, jeden z liderów Ruchu Narodowego.

"Głos Rosji" uważa również, że aktywność polityków polskich na Majdanie dowodzi, iż Polska chce przyłączyć część terytorium Ukrainy.

Na łamach rozgłośni wypowiadają się m.in. Albina Noskowa z Rosyjskiej Akademii Nauk, która komentuje dla radia stosunki polsko-ukraińskie.

newsweek.pl/Kresy.pl

ODPOWIEDZ

Wróć do „Aktualności historyczne”