Strona 1 z 1

Młodzi patrioci z Lidy w hołdzie kombatantom Armii Krajowej

: 06 maja 2014, 03:31
autor: historia Polski
Polska młodzież patriotyczna z Lidy w Święto Wielkiej Nocy odwiedziła z darami miejscowych kombatantów Armii Krajowej, a kilka dni później sprzątała kwaterę żołnierzy AK w Surkontach.

Akcję obdarowywania paczkami z żywnością polskich kombatantów środowisko polskiej młodzieży patriotycznej miasta Lidy zorganizowało już drugi raz. Poprzednim razem młodzież odwiedzała kombatantów polskich Lidy i okolic w Święta Bożego Narodzenia.

Obrazek
Młodzież odwiedza Józefa Nowika, fot.: polacygrodzienszczyzny.blogspot.com

Obrazek
Z Franciszkiem Szamrejem, fot.: polacygrodzienszczyzny.blogspot.com
Obrazek
Z Edwardem Akuszewiczem, fot.: polacygrodzienszczyzny.blogspot.com

Obrazek
Z Alfonsem Rodziewiczem, fot.: polacygrodzienszczyzny.blogspot.com
Podobnie jak poprzednim razem, młodzi ludzie zawitali między innymi do Józefa Nowika, Franciszka Szamreja, Edwarda Akuszewicza i Alfonsa Rodziewicza. Głównym celem akcji paczkowej, jak zaznaczają młodzi polscy patrioci, „jest pokazanie tego, że polska młodzież ziemi lidzkiej pamięta o swoich bohaterach i ich zasługach”.

Sprzątanie w kwaterze żołnierzy AK w Surkontach
Obrazek
Sprzątanie w kwaterze żołnierzy AK w Surkontach, fot.: polacygrodzienszczyzny.blogspot.com
Młodzi polscy patrioci z Lidy
Obrazek
Młodzi polscy patrioci z Lidy, fot.: polacygrodzienszczyzny.blogspot.com
Pamięć o bohaterach AK i ich zasługach nie ogranicza się tylko do bezpośrednich kontaktów młodzieży z kombatantami Armii Krajowej. Młodzi ludzie już od trzech lat opiekują się rozsianymi po ziemi lidzkiej grobami polskich żołnierzy. Kilka dni po obdarowaniu bohaterów AK z okazji Wielkanocy, młodzi ludzie zorganizowali akcję sprzątania i porządkowania kwatery ich poległych w boju z NKWD 21 sierpnia 1944 roku pod Surkontami towarzyszy broni.