Polskość widoczna w Szczuczynie

Dział ten poświęcony jest imprezom, wystawom lub innym zdarzeniom nawiązującym do historii Polski. Zespół historiapolski.eu będzie starał się wyszukiwać, systematyzować i publikować wszelkie zagadnienia z historii Polski jakie pojawią się w internecie, telewizji, prasie. Głównym celem jest propagowanie naszej historii w jednym zbiorczym projekcie.
historia Polski
Posty: 110
Rejestracja: 15 kwie 2014, 04:37

Polskość widoczna w Szczuczynie

Post autor: historia Polski » 14 maja 2014, 20:51

Jak pisze blog Polacy Grodzieńszczyzny w zamieszkanym przez Polaków mieście Szczuczyn w przestrzeni publicznej pojawiły się naklejki propagujące polskość.
Fotografie wykonał w Szczuczynie jeden z naszych fanów [bloga]. Pokazują one, że i tam są ludzie, którzy chcą przypominać o narodowej tożsamości wielu mieszkańców ziemi szczuczyńskiej. Według informacji jaką nam przekazano w mieście, w różnych miejscach, pojawiły się naklejki z polskim Białym Orłem i hasłami "Bądź dumny, jesteś Polakiem" i "Od urodzenia dumny z pochodzenia".

Według spisu z 2009 r. w rejonie szczuczyńskim 52,9% mieszkańców to Polacy. W samym Szczuczynie, który ma 15000 mieszkańców, również jest ich wielu. Miasto to w historii udowodniło swoją wierność polskości. Jesienią 1918 r., tak jak w Lidzie, miejscowi Polacy utworzyli w Szczuczynie uzbrojoną Samoobronę, która rozpoczęła walkę o dołączenie do Rzeczpospolitej. W latach 1943-1944 to właśnie w rejonie szczuczyńskim rozpoczął swoją walkę z dwoma wrogami Anatol Radziwonik "Olech". Jak widać Szczuczyn pozostaje wierny swojej dobrej tradycji.

http://polacygrodzienszczyzny.blogspot.com/

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

ODPOWIEDZ

Wróć do „Aktualności historyczne”