W stołecznym samorządzie o Rossie

Dział ten poświęcony jest imprezom, wystawom lub innym zdarzeniom nawiązującym do historii Polski. Zespół historiapolski.eu będzie starał się wyszukiwać, systematyzować i publikować wszelkie zagadnienia z historii Polski jakie pojawią się w internecie, telewizji, prasie. Głównym celem jest propagowanie naszej historii w jednym zbiorczym projekcie.
historia Polski
Posty: 110
Rejestracja: 15 kwie 2014, 04:37

W stołecznym samorządzie o Rossie

Post autor: historia Polski » 18 maja 2014, 02:50

Na renowację Cmentarza na Rossie potrzeba około 20-30 mln litów. Taka kwota została wymieniona podczas narady w Samorządzie Miasta Wilna. Stołeczne władze liczą na to, że finansowanie na ten cel uda się pozyskać z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej.
Podczas narady z udziałem mera Wilna Artūrasa Zuokasa zapadła decyzja, że na początku 2015 r. należy przygotować projekt techniczny odrestaurowania zabytkowego Cmentarza na Rossie. Obecnie przygotowywana jest koncepcja tego projektu. 263 nagrobki i pomniki znajdujące się na Rossie zostały wpisane na listę zabytkowych. Dużym zagrożeniem dla zabytkowych nagrobków są porastające cmentarz stuletnie drzewa i osuwające się zbocza.

W samorządzie stołecznym obliczono, że na opracowanie projektu renowacji Cmentarza na Rossie potrzeba 800 tys. litów, natomiast na jego realizację około 20-30 mln litów.

Cmentarz na Rossie to muzeum pod otwartym niebem, miejsce, gdzie można poznawać historię Wilna i Litwy. Cmentarz został założony w 1801 roku. Składa się z kilku części: Starej Rossy, Nowej Rossy i Cmentarzyka Wojskowego z Mauzoleum Matki i Serca Syna.

Na obszarze blisko 11 hektarów jest około 26 tys. nagrobków, pomników, grobowców. Spoczywają tu między innymi profesorowie Uniwersytetu Stefana Batorego, są też groby: archeologa i pisarza Eustachego Tyszkiewicza, rzeźbiarza i architekta Antoniego Wiwulskiego, malarzy Franciszka Gucewicza i Franciszka Smuglewicza, groby dwojga dzieci Stanisława Moniuszki. Na Rossie pochowani są ojciec litewskiego odrodzenia narodowego Jonas Basanavičius, malarz i kompozytor Mikalojus Konstantinas Čiurlionis, pisarze Vincas Mykolaitis-Putinas, Balys Sruoga, Petras Cvirka, a także wiele innych osób zasłużonych dla Polski, Litwy i Wilna.

Wilnoteka.lt

ODPOWIEDZ

Wróć do „Aktualności historyczne”