W Sejnach i Solecznikach o problemach mniejszości narodowych

Dział ten poświęcony jest imprezom, wystawom lub innym zdarzeniom nawiązującym do historii Polski. Zespół historiapolski.eu będzie starał się wyszukiwać, systematyzować i publikować wszelkie zagadnienia z historii Polski jakie pojawią się w internecie, telewizji, prasie. Głównym celem jest propagowanie naszej historii w jednym zbiorczym projekcie.
historia Polski
Posty: 110
Rejestracja: 15 kwie 2014, 04:37

W Sejnach i Solecznikach o problemach mniejszości narodowych

Post autor: historia Polski » 24 maja 2014, 12:32

Podczas wizyt w Sejnach i Solecznikach przedstawiciele forum mieli okazję dowiedzieć się, jakie problemy mają mieszkający w Polsce Litwini i mieszkający na Litwie Polacy. "Zgromadzili się tutaj nie przedsiębiorcy, lecz przede wszystkim dziennikarze, więc podstawowym celem, jaki chcemy osiągnąć, jest rozpowszechnianie informacji o tym, jak się mają mniejszości narodowe na Litwie i w Polsce, by informacje te były wyczerpujące i obiektywne" - powiedział przewodniczący Zarządu Forum Współpracy i Dialogu Polsko-Litewskiego im. J. Giedroycia Alvydas Nikžentaitis.

Podczas spotkania w Solecznikach sporo uwagi poświęcono problemom oświaty. Kierownik Wydziału Oświaty i Sportu w Samorządzie Rejonu Solecznickiego Regina Markiewicz poruszyła temat ujednolicenia egzaminu maturalnego z języka litewskiego w szkołach litewskich i mniejszości narodowych. "W ubiegłych latach mieliśmy "setki", w 2012 roku 43 maturzystów złożyło egzamin państwowy z wynikiem od 50 do 90 punktów. W ubiegłym roku taki wynik miało zaledwie 18 maturzystów. Nie było ani jednej "setki", czyli ten egzamin został wprowadzony za szybko, 2-letni okres przejściowy na prawdę był zbyt krótki" - powiedziała R. Markiewicz.

"Nie jesteśmy obcokrajowcami, jesteśmy obywatelami Litwy, ale innej narodowości, dlatego w klasach początkowych program powinien być dostosowany do możliwości naszych dzieci" - zaznaczył przedstawiciel Forum Rodziców Szkół Polskich Rejonu Solecznickiego Jarosław Pieszko, który podjął temat nauczania języka litewskiego w klasach początkowych.

Uczestniczący w dyskusji przedstawiciele polskiej społeczności Solecznik mówili o tym, że nie chcą asymilacji, chcą natomiast czuć się pełnoprawnymi obywatelami Litwy.

Forum Współpracy i Dialogu Polsko-Litewskiego im. J. Giedroycia powstało w 2012 r. z inicjatywy intelektualistów polskich i litewskich. Należą do niego historycy, dziennikarze, działacze społeczni, przedstawiciele świata kultury.

Wilnoteka.lt

ODPOWIEDZ

Wróć do „Aktualności historyczne”