5 grudnia 1867 roku, urodził się Józef Klemens Piłsudski

Dział ten poświęcony jest imprezom, wystawom lub innym zdarzeniom nawiązującym do historii Polski. Zespół historiapolski.eu będzie starał się wyszukiwać, systematyzować i publikować wszelkie zagadnienia z historii Polski jakie pojawią się w internecie, telewizji, prasie. Głównym celem jest propagowanie naszej historii w jednym zbiorczym projekcie.
Awatar użytkownika
Warka
Posty: 1577
Rejestracja: 16 paź 2010, 03:38

5 grudnia 1867 roku, urodził się Józef Klemens Piłsudski

Post autor: Warka » 05 gru 2015, 14:21

"Jednym z przekleństw naszego życia, jednym z przekleństw naszego budownictwa państwowego jest to, żeśmy się podzielili na kilka rodzajów Polaków, że mówimy jednym polskim językiem, a inaczej nawet słowa polskie rozumiemy, żeśmy wychowali wśród siebie Polaków różnych gatunków, Polaków z trudnością się porozumiewających, Polaków tak przyzwyczajonych do życia według obcych szablonów, według obcych narzuconych sposobów życia i metod postępowania, żeśmy prawie za swoje je uznali, że wyrzec się ich z trudnością możemy. (…) czeka nas pod tym względem wielki wysiłek, na który my wszyscy, nowoczesne pokolenie, zdobyć się musimy, jeżeli chcemy zabezpieczyć następnym pokoleniom łatwe życie, jeżeli chcemy obrócić tak daleko koło historii, aby wielka Rzeczpospolita Polska była największą potęga nie tylko wojenną, lecz także kulturalną na całym wschodzie."

5 grudnia 1867 roku, urodził się Józef Klemens Piłsudski.

Józef Piłsudski jest osobą, której zasługi dla niepodległości Polski są powszechnie uznane, jednak z jego postacią wiąże się wiele kontrowersji. Odznaczony m.in.: Orderami Virtuti Military klasy I, II, IV i V, Orderem Orła Białego, Krzyżem Niepodległości z Mieczami i Orderem Odrodzenia Polski. Zmarł 12 maja 1935 roku w wieku 68 lat. Jego ciało zostało pochowane w krypcie św. Leonarda na Wawelu. Serce Piłsudskiego zostało złożone w grobie jego matki na cmentarzu Na Rossie w Wilnie.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Aktualności historyczne”