Obchody 41. rocznicy Grudnia '70 w Gdańsku i Gdyni

Dział ten poświęcony jest imprezom, wystawom lub innym zdarzeniom nawiązującym do historii Polski. Zespół historiapolski.eu będzie starał się wyszukiwać, systematyzować i publikować wszelkie zagadnienia z historii Polski jakie pojawią się w internecie, telewizji, prasie. Głównym celem jest propagowanie naszej historii w jednym zbiorczym projekcie.
Artur Rogóż
Administrator
Posty: 4635
https://www.artistsworkshop.eu/meble-kuchenne-na-wymiar-warszawa-gdzie-zamowic/
Rejestracja: 24 maja 2010, 04:01
Kontakt:

Obchody 41. rocznicy Grudnia '70 w Gdańsku i Gdyni

Post autor: Artur Rogóż »

Obchody 41. rocznicy Grudnia '70 odbędą się w piątek i sobotę w Gdańsku i Gdyni. Zaplanowano m.in. msze św. w intencji ofiar wydarzeń 1970 roku oraz złożenie kwiatów pod pomnikami upamiętniającymi masakrę robotników na Wybrzeżu.

W piątek przed południem, w kolejną rocznicę Grudnia '70, kwiaty przed Pomnikiem Poległych Stoczniowców w Gdańsku złoży delegacja pracowników Stoczni Gdańsk. O godz. 17 odprawiona zostanie msza św. w kościele św. Brygidy. Koncelebrować ją będzie metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź.

Po liturgii jego uczestnicy przejdą ulicami Gdańska na skwer, gdzie 17 grudnia 1981 r., podczas demonstracji po wprowadzeniu stanu wojennego, zginął od strzału w głowę Antoni Browarczyk. Miał 20 lat. Po złożeniu hołdu zmarłemu pochód przemaszeruje pod Pomnik Poległych Stoczniowców, gdzie złożone zostaną wieńce oraz odczytany będzie apel poległych.

W sobotę odbędą się główne uroczystości rocznicowe w Gdyni. Tradycyjnie o godz. 6 rano pod Pomnikiem Ofiar Grudnia 1970, nieopodal stacji SKM Gdynia-Stocznia, gdzie padły pierwsze strzały, odbędzie się apel poległych i zostaną złożone wieńce i wiązanki kwiatów. Wśród uczestników tej uroczystości ma być marszałek Senatu Bogdan Borusewicz.

Przewodniczący międzyzakładowej komisji zakładowej NSZZ "Solidarność" Stoczni Gdynia Dariusz Adamski nie wykluczył w rozmowie z PAP, że w porannych uroczystościach weźmie też udział prezydent Bronisław Komorowski.

Jednak szefowa prezydenckiego biura prasowego Joanna Trzaska-Wieczorek powiedziała PAP, że w piątek przed południem prezydent udaje się na Śląsk, gdzie weźmie udział w uroczystościach 30. rocznicy pacyfikacji KWK "Wujek".

Komorowski spotka się tam z rodzinami poległych górników z "Wujka"; weźmie też udział w uroczystej mszy świętj w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego oraz w uroczystości pod pomnikiem przy kopalni "Wujek", gdzie planowane jest wystąpienie prezydenta.

Przed południem w Teatrze Miejskim w Gdyni odbędzie się konferencja dla młodzieży szkolnej pt. "Grudzień '70 - Uniwersytet Robotniczy" oraz "Grudzień '81 - wojna z narodem - lekcja patriotyzmu". W ramach seminarium przewidziano m.in. wykłady o obozach dla internowanych na Pomorzu i Kujawach po wprowadzeniu stanu wojennego oraz o działalności w Trójmieście ruchu Solidarność Walcząca. Będą też pokazy filmów dokumentalnych, m.in. "Grudzień '70 w Gdyni - społeczny protest", "Grupy Oporu" oraz "Głową mur przebijesz".

Ostatnia część gdyńskich uroczystości poświęconych rocznicy Grudnia '70 będzie miała miejsce po południu. Jak co roku na godz. 16 zaplanowano mszę św. w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa, po której ulicami miasta przejdzie Gdyńska Droga Krzyżowa. Uczestnicy przemarszu dotrą pod Pomnik Ofiar Grudnia '70 przed Urzędem Miasta, gdzie złożone zostaną kwiaty i odczytany będzie apel poległych.

W grudniu 1970 r., w proteście przeciw podwyżkom cen wprowadzonym przez władze PRL, przez Wybrzeże przetoczyła się fala strajków i demonstracji. W Gdańsku i Szczecinie protestujący podpalili gmachy Komitetów Wojewódzkich PZPR. Aby stłumić protesty, władze zezwoliły milicji i wojsku na użycie broni. Według oficjalnych danych, w grudniu 1970 r. na ulicach Gdańska, Gdyni, Szczecina i Elbląga od kul milicji i wojska zginęły 44 osoby (w tym 18 w Gdyni), a ponad 1160 zostało rannych.(PAP)

rop/ hgt/ la/ jbr/
ODPOWIEDZ

Wróć do „Aktualności historyczne”