Benedyktyni-

Podstawą średniowiecznej gospodarki za czasów pierwszych Piastów było rolnictwo. Przeważająca liczba ludności zamieszkiwała wsie w tym okresie.
Liczba ludności stopniowa zaczęła się zwiększać. Miało to duże znaczenie dla rozwoju gospodarczego, ponieważ wymuszało zagospodarowywanie nowych terenów na potrzeby rolnictwa. Aby powiększyć tereny na role wykarczowano (wycięto) lasy, osuszono wiele bagien. Chłopi coraz częściej przebywali duże odległości w poszukiwaniu terenów do zagospodarowania.
Zaczęły tworzyć się osady. Osadnictwo skupiało się w dolinach rzek, gdzie lekkie, choć z reguły mało wydajne gleby były łatwe w uprawie. Osada liczyła najczęściej kilka, rzadziej kilkanaście gospodarstw.
Awatar użytkownika
HistoriaPolski.eu
Posty: 1533
Rejestracja: 28 maja 2011, 09:14

Benedyktyni-

Post autor: HistoriaPolski.eu » 08 cze 2011, 21:20

Benedyktyni-

Awatar użytkownika
solec1
Posty: 1359
Rejestracja: 02 mar 2011, 09:42
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Benedyktyni-

Post autor: solec1 » 09 cze 2011, 13:14

najstarszy katolicki zakon mniszy, założony w 529 roku przez św. Benedykta z Nursji; mnisi ślubują: stałość, obyczaje monastyczne i posłuszeństwo wobec Reguły; przyczynili się do rozwoju kultury europejskiej, prowadzą słynne szkoły i zajmują się ogrodnictwem i zielarstwem; wydali też ze swoga grona wielu papieży, ok.20; znany jest klasztor benedyktynów na Monte Casino (1944 - walki), w Polsce - Tyniec, Mogilno,...

ODPOWIEDZ

Wróć do „Gospodarka, kultura i społeczeństwo”