Ośrodek pogańskiego kultu solarnego

W efekcie zderzenia kultury słowiańskiej z chrześcijańską, od VI wieku następował stopniowy proces wypierania pierwotnych wierzeń przez chrystianizm, ostatecznie zakończony na poziomie państw wraz z podbojem Połabia przez Niemców (XIII wiek), zaś na poziomie wierzeń prywatnych około XV-XVI wieku. Pewne relikty religii pogańskiej przetrwały w folklorze do dziś, choć forma i skala tego zachowania budzą liczne wątpliwości, a oparte na nowoczesnych metodach badań religioznawczych (np. morfologia świętości Mircei Eliadego, indoeuropeistyka Georges'a Dumézila) wnioski rzadko uzyskują powszechne uznanie.
Awatar użytkownika
Artur Rogóż
Administrator
Posty: 4711
Rejestracja: 24 maja 2010, 04:01
Kontakt:

Ośrodek pogańskiego kultu solarnego

Post autor: Artur Rogóż » 07 paź 2010, 16:54

Przed X w. Ślęża była ośrodkiem pogańskiego kultu solarnego. Na górze odnaleziono dziwne posągi kultowe. Wśród nich najbardziej znany jest Niedźwiedź zwany także Dzikiem. W średniowieczu rzucano w niego kamieniami, z tego powodu posąg bardzo ucierpiał.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Nied%C5%B ... %C4%85g%29
http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Al%C4%99%C5%BCa

Awatar użytkownika
golec115
Moderator
Posty: 256
Rejestracja: 09 kwie 2011, 08:57
Lokalizacja: Sępólno Kraj.

Re: Ośrodek pogańskiego kultu solarnego

Post autor: golec115 » 05 lip 2011, 07:59

Inny znany ośrodek kultu słonecznego znajduje się koło Horyńca Zdrój na Podkarpaciu (3 km od miejscowości Nowiny Horynieckie). Jest to kamienny krąg o średnicy 10 - 12 m, z charakterystycznym głazem w środku. Głaz prócz sporych wymiarów jest dziurawy u szczytu. Nie wiadomo czy dziura został wykonana celowo, czy też w wyniku procesów naturalnych. Ta druga ewentualność bardziej się nasuwa, gdyż wszystkie głazy są z wapienia z pozostałościami żyjątek morskich. Miejsce mocy poświęcone Swarogowi. Jej istnienie wskazywać mają nie tylko legendy, lecz również położenie w eksponowanym miejscu i regularny układ kamieni. Różnej wielkości głazy są ułożone w figurę geometryczną. Dwa tworzą zachowaną do dzisiaj "bramę".

ODPOWIEDZ

Wróć do „Kultura i wierzenia Słowian”