Porównaj reakcje społeczeństwa i rządu francuskiego na powst

Polska przez 123 lata była pod zaborami. W ciągu tych dziesięcioleci Polacy niejednokrotnie chwytali broń przeciwko zaborcom. Te zrywy nazywane są powstaniami narodowowyzwoleńczymi.
Awatar użytkownika
HistoriaPolski.eu II
Posty: 1336
Rejestracja: 21 lip 2011, 17:06

Porównaj reakcje społeczeństwa i rządu francuskiego na powst

Post autor: HistoriaPolski.eu II » 22 sie 2011, 03:45

Porównaj reakcje społeczeństwa i rządu francuskiego na powstanie listopadowe
i wyciągnij wniosek dotyczący przyczyn zaprezentowanych reakcji.

Awatar użytkownika
solec1
Posty: 1359
Rejestracja: 02 mar 2011, 09:42
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Porównaj reakcje społeczeństwa i rządu francuskiego na p

Post autor: solec1 » 23 sie 2011, 18:19

Społeczeństwo francuskie było nam przychylne, rząd - NIE.
Podobnie było ze społeczeństwami państw niemieckich (tu przychylność maksymalna w historii!), brytyjskim czy szweckim i podobnie rządy tych państw były do powstania nastawione wrogo/nieprzychylnie.
Sporo na ten temat jest w książkach Zajewskiego oraz w pracy wydanej na 180-lecie powstania przez Ossolineum (POWSTANIE LISTOPADOWE 1830-1831: GENEZA, UWARUNKOWANIA, BILANS, PORÓWNANIA).
Zabrzmi to trywialnie, ale ludzie współczuli nam naszej narodowej niedoli. W przypadku Francji dodatkowo żywa była pamięć wspólnie przeżytej epopei napoleońskiej. Francja była także tuż po rewolucji lipcowej i rozumiano rewolucyjną sytuację w Królestwie Polskim. W prywatnych rozmowach to nawet i francuscy ministrowie okazywali zrozumienie dla sprawy Polski.
Ale rząd francuski nie mógł przecież zająć stanowiska wbrew postanowieniom Kongresu Wiedeńskiego - musiał widzieć sprawę powstania jako wewnętrzną sprawę Cesarstwa Rosyjskiego. No i jak zawsze - z Rosją lepiej było żyć w zgodzie...

Awatar użytkownika
solec1
Posty: 1359
Rejestracja: 02 mar 2011, 09:42
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Porównaj reakcje społeczeństwa i rządu francuskiego na p

Post autor: solec1 » 25 sie 2011, 10:08

PS. Ludzie we Francji (i innych krajach) z wielkim zainteresowaniem śledzili przebieg wojny polsko-rosyjskiej, niejednokrotnie ekscytując się polskimi zwycięstwami (szczególnie na przełomie marca i kwietnia: Wawer, Dębe Wielkie, Iganie). Wszak Polacy odnosili zwycięstwa nad armią rosyjską - która dopiero co pokonała Turcję a kilkanaście lat wcześniej Napoleona.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Powstania”