Miecze Typu Canterbury-kopki

Pierwsze na ziemiach polskich ślady wczesnego człowieka (gatunek Homo erectus) odkryto na Dolnym Śląsku w okolicy Trzebnicy oraz w Rusku koło Strzegomia. Homo erectus przywędrował z Afryki do południowo-zachodniej Europy już 1,2 miliona lat temu, a najwcześniejsze znaleziska w środkowej Europie (m. in. na Ukrainie zakarpackiej) datowane są począwszy od ok. 800 tys. lat temu. Narzędzia kamienne z Trzebnicy (choppery i należące do tradycji mikrolitycznej) pochodzą przypuszczalnie sprzed ok. 500 tys. lat z okresu interstadiału ferdynandowskiego, z kolei te z Ruska – sprzed ok. 440-370 tys. lat z czasów interglacjału mazowieckiego, jako że zasiedlenie ziem polskich przez Homo erectus uzależnione było od periodycznych ociepleń. Znalezione na lokacji w Trzebnicy kości ssaków kopytnych i ości ryb świadczą o mięsożerności tego gatunku człowieka.
fora historyczne
Posty: 146
Rejestracja: 01 paź 2012, 06:58

Miecze Typu Canterbury-kopki

Post autor: fora historyczne » 01 paź 2012, 19:31

Witam. Nurtuje mnie pewna kwestie dotyczące mieczy typu Canterbury-Kopki. Czy wszystkie egzemplarze tego typu (a zwłaszcza te znajdowane na ziemiach polskich) są pochodzenia rzymskiego? Czy jest to typ charakterystyczny tylko dla mieczy wyprodukowanych w Cesarstwie? Wiem, że egzemplarz z Kraśnika (punctim) i Ciebłowic (ślad stempla) mają rzymską proweniencję, ale nigdzie nie mogę znaleźć jednoznacznego stwierdzenia "rzymskości" całego typu*.

*Wg Biborskiego (2000) znaleziono 30 egzemplarzy typu Canterbury-Kopkie, z czego 13 na terenach prowincji rzymskich, a 17 w Barbaricum - z czego większość na terenie k. przeworskiej.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ziemie polskie przed przybyciem Słowian”