ZIEMIE POLSKIE OD WĘDRÓWKI LUDÓW DO PANOWANIA MIESZKA

Pierwsze na ziemiach polskich ślady wczesnego człowieka (gatunek Homo erectus) odkryto na Dolnym Śląsku w okolicy Trzebnicy oraz w Rusku koło Strzegomia. Homo erectus przywędrował z Afryki do południowo-zachodniej Europy już 1,2 miliona lat temu, a najwcześniejsze znaleziska w środkowej Europie (m. in. na Ukrainie zakarpackiej) datowane są począwszy od ok. 800 tys. lat temu. Narzędzia kamienne z Trzebnicy (choppery i należące do tradycji mikrolitycznej) pochodzą przypuszczalnie sprzed ok. 500 tys. lat z okresu interstadiału ferdynandowskiego, z kolei te z Ruska – sprzed ok. 440-370 tys. lat z czasów interglacjału mazowieckiego, jako że zasiedlenie ziem polskich przez Homo erectus uzależnione było od periodycznych ociepleń. Znalezione na lokacji w Trzebnicy kości ssaków kopytnych i ości ryb świadczą o mięsożerności tego gatunku człowieka.
Awatar użytkownika
stach
Posty: 518
Rejestracja: 19 cze 2010, 03:48

ZIEMIE POLSKIE OD WĘDRÓWKI LUDÓW DO PANOWANIA MIESZKA

Post autor: stach » 09 lis 2010, 19:27

Wpływy rzymskie na obszar naszego Kraju możemy datować na początek I w.n.e. , kiedy to zanika na naszych terenach kultura celtycka (lateńska), a na terenach między Odrą a Wisłą osiedlają się Burgundowie i Wandalowie. Następnie osiedlają się Goci i Gepidzi (kultura Wielbarska) Znaleźliśmy się pod silnym wpływem kulturowym rzymskich prowincji : Recji, Noricjum, i Panonii. Widzimy liczne ślady doskonałych wyrobów rzymskiego rzemiosła, znajdowanych przez archeologów w licznych grobowcach arystokracji plemiennej (Kultura Przeworska). To na tamte czasy datuje się też dwa wielkie zagłębia metalurgiczne - świętokrzyskie i mazowieckie. Dopiero około V w.n.e. na obecne tereny Polski (i nie tylko) przychodzą nasi przodkowie - Słowianie.
Zapraszam do dyskusji.

Gerd
Posty: 36
Rejestracja: 20 cze 2013, 14:11

Re: ZIEMIE POLSKIE OD WĘDRÓWKI LUDÓW DO PANOWANIA MIESZKA

Post autor: Gerd » 23 cze 2013, 13:10

Panie "Stach" po przeszło 3 latach doczekał się Pan dzisiaj odpowiedzi na swój post. W paru zdaniach bardzo dokładnie opisał Pan historie tej ziemi zanim została ziemią należącą dzisiaj do Polski. Czyż nie zauważył Pan jak panicznie ten temat jest tutaj unikany? Ja nie mam obiekcji i dodam oprócz wymienionych plemion germańskich zamieszkałych pomiędzy Viadrus a Vistula wymieniane i znane są ówczesnym kronikarzom i geografom Silingowie (ci są najbardziej ukrywani przez polską historiografie), Hasdingen, Lugier (http://de.wikipedia.org/wiki/Lugier) Pomijane są publikacje najazdu Hunów bo ich wędrówka przez tereny Germańskie ujawnia nieistnienie żadnych Słowian pomiędzy tymi rzekami.
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... derung.jpg
Poza granicami Polski coraz częściej spotykam się, ostrożnie powiedziawszy, ze zdumieniem na to typowo polskie podejście do historii Europy. Niestety jak można się przekonać dla Polaków historia świata zaczyna się na Popielu. Przed Słowianami był tylko Bóg.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ziemie polskie przed przybyciem Słowian”